Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Este Spiritul Sfant o persoana sau o putere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu. Inseamna ca Fiul este egal cu Tatal,deoarece cele ce Tatal le face,si Fiul le realizeaza intocmai.

Hristos este egal cu Dumnezeu,de cate ori vrei sa-ti mai spun. "Care, Dumnezeu fiind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu.

Scrie ca s-a facut chiar trup de carne.

Nu inseamna asta din moment ce insus Isus spune ca "Tatal este mai mare ca el" iar ulterior Fiul trebuie sa "predea" imparatia Tatalui. Pentru a crede contrariul trebuie pur si simplu sa redefinesti cuvintele...sa spui de exemplu ca "mare nu este mare ci egal". Tu esti liber sa crezi asta dar nu inseamna ca si eu trebuie sa o fac din moment ce clar nu este adevarat...

 

Versetul mentionat de tine sugereaza de fapt ca Isus nu s-a considerat ca Dumnezeu...nu a crezut ca este egalul Acestuia.

Daca spune Isus ca Tatal este mai mare ca mine spune pentru ca a ales sa se nasca si sa traiasca ca un simplu om, desi era Dumnezeu, la asta se refera, la situatia in care se afla in acel moment.

Matei 20:28 După cum şi Fiul Omului n-a venit să I se slujească, ci ca să slujească El şi să-Şi dea sufletul răscumpărare pentru mulţi.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bineinteles. Sub forma spirituala.

 

Si ?

 

Unde spune asta ?

 

Avem doua lucruri diferite: 1 Duhul Sfant si 2 puterea celui prea inalt. Fiecare din ele este subiectul propozitiei in care se afla. De ce ar repeta autorul redundant in aceeasi fraza: puterea se va pogori peste tine si puterea te va umbri?

 

Eu daca iti spun: iti dau un mar si o para, tu intelegi ca iti dau doua mere? Nu, pentru ca nu sunt doua mere. Daca vroiam sa spun ca iti dau doua mere, spuneam iti dau un mar si iti mai dau un mar. :fish:

 

Nu. Nu este vorba despre 2 lucruri diferite ci despre unul singur pentru ca Spiritul Sfant este cel care "a umbrit-o" pe Maria si acesta este considerat "puterea lui Dumnezeu". "Putere" nu este substantiv ca in comparatia cu marul si para pe care ai facut-o tu.

 

Scrie ca s-a facut chiar trup de carne.

 

Intruparea presupune o existenta anterioara pe cand daca spui "s-a facut trup de carne" cum spui tu nu presupune in mod obligatoriu o existenta anterioara.

 

Daca spune Isus ca Tatal este mai mare ca mine spune pentru ca a ales sa se nasca si sa traiasca ca un simplu om, desi era Dumnezeu, la asta se refera, la situatia in care se afla in acel moment.

Matei 20:28 După cum şi Fiul Omului n-a venit să I se slujească, ci ca să slujească El şi să-Şi dea sufletul răscumpărare pentru mulţi.

 

Nu. Nicaieri nu scrie ca Isus a ales sa se nasca ca simplu om desi era Dumnezeu sau ceva similar. Isus spune ca "Tatal este mai mare ca mine" si "Tatal este mai mare ca toti" pentru ca asa este conform scripturii. Nu incape nici un fel de indoiala la simpla citire a bibliei ca nu ar fi asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Nu este vorba despre 2 lucruri diferite ci despre unul singur pentru ca Spiritul Sfant este cel care "a umbrit-o" pe Maria si acesta este considerat "puterea lui Dumnezeu". "Putere" nu este substantiv ca in comparatia cu marul si para pe care ai facut-o tu.

Romani 15:19 Prin puterea semnelor şi a minunilor, prin puterea Duhului Sf

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Romani 15:19 Prin puterea semnelor şi a minunilor, prin puterea Duhului Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea la dilema este daca ati vazut vreodata un spirit. Daca da poate mi-l aratati si mie, daca nu atunci de ce incercati sa cunoasteti ceea ce este de necunoscut si anume natura divina. Logic vorbind, daca spritul este o putere si nu o persoana, inseamna ca si Dumnezeu care este spirit este o putere si nu o persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea la dilema este daca ati vazut vreodata un spirit.

 

Daca da poate mi-l aratati si mie,

 

daca nu atunci de ce incercati sa cunoasteti ceea ce este de necunoscut si anume natura divina. Logic vorbind, daca spritul este o putere si nu o persoana, inseamna ca si Dumnezeu care este spirit este o putere si nu o persoana.

Mey, nu l-am vazut :(

 

Exclus! Nu ti-l poate arata nimeni si nici nu-l poti vedea.

 

Ei, la intrebarea asta te poate lamuri mai bine -altul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea la dilema este daca ati vazut vreodata un spirit. Daca da poate mi-l aratati si mie, daca nu atunci de ce incercati sa cunoasteti ceea ce este de necunoscut si anume natura divina. Logic vorbind, daca spritul este o putere si nu o persoana, inseamna ca si Dumnezeu care este spirit este o putere si nu o persoana.

Pentru ca Dumnezeu a zis definindu-se: Eu sunt Cel ce este

Dumitru Staniloae ne explica: Dumnezeu nu este doar existenta fara de inceput ci este existenta iubitoare fara de inceput, adica are existenta personala constienta.

Deci Dumnezeu este o fiinta (sau existenta) intreita ca persoane (sau ipostasuri)

Editat de -altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dca era o existenta impatrita era si mai puternic.

Ai putea folosi o expresie romaneasca pe intelesul tuturor in loc de ipostasuri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×