Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Este Spiritul Sfant o persoana sau o putere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

crestin fara sa crezi in trinitate mi se pare putin paradoxal.

Nu e nici un paradox ; exista crestini care cred si care nu cred in trinitate.

Crestinismul nu este definit de dogma trinitatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici un paradox ; exista crestini care cred si care nu cred in trinitate.

Crestinismul nu este definit de dogma trinitatii

Si atunci care-i rolul "Crezului", prietene?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca-ti raspund cu asa intarziere :) !

,,crezul '' nu a fost instituit de catre Isus Hristos ci mai degraba a fost introdus pe parcurs ca o ,,inovatie'' ( de altfel daunatoare ).

La fel ca multe alte minunatii pe care le-a inglobat crestinismul de-a lungul a 2000 de ani.

Se para ca un crestin autentic nu mai poate astazi exista decat in afara oricarei institutiii religioase. Crestinismul a inceput ca o miscare dar in momentul institutionalizarii sale si-a pierdut autenticitatea.

Asa ca prefer singur in barcuta mea decat in ,,Titanicul'' care se numeste astazi crestinism. Si care se va prabusi sub povara propriilor erori.

Iar una dintre ele si printre cele mai paguboase este docrina trinitatii.

o seara buna Vemans !

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca doctrina trinitatii desi insuficienta din prisma adevarului mai adanc, totusi e pe masura puterii de a purta a majoritatii .Colegul de mai sus zice bine referitor la dogme insa majoritatea imi par ok ,cele eronate fiind exceptii dar destul de grave.

Adevarul referitor la fiinta divina ,corespunde mai degraba monoteismului hindus dar intro forma corecta de explicare si anume ca zeii nu sint decit aparent forte separate .

Ei facind parte unii din altii pina la aspectul de cel Unic, iar diferentierea fiind facuta in functie de atributii, atribute in cadrul aceleiasi complexitati unitare dar replicabile total sau partial dupa nevoie.

In aceste conditii o astfel de replica partiala intrupata ca om desavarsit se poate prezenta ca fiind oricare dintre ipostasuri dar alegerea e facuta in functie de specificul misiuni din acel moment.

Unul din documentele de la qumran dau de inteles ca va veni la judecata Melchisedec pe pamant care se va pleca in fata tronului,nespecificat, iar intre altele va sterge toate datoriile tuturor.

In realitate e vorba de Isus revenit a cita oara si care primind de la Tron atributii politicoeconomice in conditiile de dupa urgie extrem de grele va recurge la nationalizari si alte masuri de reorg. intre care si anularea camatariei bancare iar pe fond este stergerea carmelor pt ca se trece la noul legamant lipsit de incercari si de ispasiri exact cum scrie in Ier.31 insotit de alte binecuvintari care vor da o noua perceptie si o noua traire , poate nu totul a doua zi dar dupa acele 1335 de zile de la pustiirea locasului sfint pt crestinii din ierusalim si din iudeea.

Tronul in fata caruia se va pleca este o alta intrupare divina si anume savaot unic cineva in fata caruia va fi adus si care e ceva mai mult decit unom desavarsit

Si care va iesi din anonimatul sau mai nainte de implinirea semnelor ultime ale venirii deci iesirii din anonimat a lui Isus revenit cam cum da de inteles psalmul 109/110. implinind totodata semnulreferitor la propovaduirea lui Isus la toate neamurile sarcina atribuita simbolic in Ap.14.7 unui inger care va ztriga pina la capetele pamantului vestind totodata venirea judecatii si c,hemind la pocainta si devotiune.

Dar sa nu uitam ca in Zah.14 Domnul vine in sion insotit de toti sfintii sai deci acestia pot fi adevaratii cei 144000 care sa cinte acele cintari mai deozebite. Si prin care astfel va aduce vestea buna celor din Ierusalim conf discutiei din Is.41 in care cel care a calcat pe satrapi e Isus revenit in perioada de venire anonima asemuita cu steaua diminetii pe care lputini o vad

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai e un personaj asemuit cu steaua diminetii...Lucifer se cheama.

Ce povestesti tu mai sus,seamana cu planul Noii Ordini Mondiale.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai e un personaj asemuit cu steaua diminetii...Lucifer se cheama.

Ce povestesti tu mai sus,seamana cu planul Noii Ordini Mondiale.

Asemuirea venirii lui Iisus cu steaua diminetii pe are putini o afla cei care sint treji este continuta in unele versiuni biblice intre care NT Gideons International

apoi prezenta lui Iisus revenit dar nu neapararat divulgata in totalitate este sugerata de Isaia 41 El fiind acel el care va fi calcat pe strapi ca pe noroi pregatind astfel calea lui Dumnezeu conf altui context VT.

 

cum sa poti oare interpreta corect fara profetii VT la care face referire si Apocalipsa in cap.10

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De posibil, multe sunt posibile, cat de probabile insa, e alta tema ce tine strict de convingerile fiecaruia.

 

Au murit doi oameni in accidentul aviatic de saptamana asta si unii au gasit o sumedenii de analogii legat de asta, una era ca au acelasi initiale A. I. (Adrian Iovan) respectiv A. I. (Alina Ion).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De posibil, multe sunt posibile, cat de probabile insa, e alta tema ce tine strict de convingerile fiecaruia.

 

Au murit doi oameni in accidentul aviatic de saptamana asta si unii au gasit o sumedenii de analogii legat de asta, una era ca au acelasi initiale A. I. (Adrian Iovan) respectiv A. I. (Alina Ion).

e o exaverare sa legi ceva de altceva total diferit fara o profetie anterioara.

O astfel de profetie a existat . eu auzisem vag de ea acum vreo 5 ani intre timp o uitasem nefiind singura de acest tip dar scopul legaturii este de a fi semn suplimentar prevestitor dovedinduse apoi destul de necesar celor care trebuie feriti de o anumita incercare specificata vag in Ap.3.10.

 

cind auzisem din zbor profetia am auzit doar ca va fi un accident de mic avion cazut in apropiere de locul unde a fost prins un fruntas al rascoalei de la 1907 Horea sau asa ceva lucru confirmat la tv acum vreo doua zile

de initiale nu am auzit ori am uitat.

revelatia o auzisem pe net dar cum anume unde nu stiu

Legat strict de Duhul sfint nu este foar o energie o putere ci si o constiinta pt ca altfel nu se mai numra spirit sau duh doar ca se manifesta nu separat ca oamenii diferiti ci cumva simbiotic si ascuns

in cazul oamenilor prezenta duhului sfint poate fi pus in evidenta prin doua metode una exterioara cealalta prin daruri de cunoastere harice extrem de putin recunoscute dar relativ prezente in preotime adica ai dar nu stii ca ai sau ca acela e darul .iar cei care stiu nu spun la toata preotimea ca nu ar crede.

Editat de mihai34d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×