Sari la conținut
Forum Roportal
blackit666

i need an answer pls

Postări Recomandate

pai nu sunt in perioada fertila. pentru ca dupa in mod normal dupa ce ti s-a terminat mesntruatia, dureaza circa 1-2 saptamani inainte ca un nou ovul sa paraseasca ovarul si sa se intample intregul proces. si la mine nu avea knd sa se intample asta.

 

 

si atunci de ce mai pui intrebari ?ce tare e asta !!1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Metoda calendarului(Ogino-Knauss) se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu 2 saptamini inainte de menstruatia urmatoare(aproximativ la mijlocul ciclului menstrual).Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile(si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atit). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie.Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi.Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.

 

Se cere ca femeia sa aiba un calendar precis al duratei ciclurilor menstruale pe o durata de minim 6 luni.

 

Indicele de esec este de 15-40%.

 

DAR PAREREA MEA E CA VREI SA TE LAUZI !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu vreau sa ma laud...ms oricum.

Daca tu sti engeleza ya linkul asta te va ajuta sa ai un calendar al tau si sa calculezi tot si iti va da raspunsurri corecte :www.fertilityfriend.com si www.copilasul.com :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
RASPUNS FINAL:Nici un risc!!!!!!!!!!!!!!!!Stai linistita.

De unde stii tu, ai ramas vreodata? :crazy:

 

La ea, daca intradevar partenerul nu a ejaculat in vagin, nu are cum sa ramana insarcinata.

 

La mine, desi ciclul e regulat, metoda calendarului nu a functionat :cry: Am patit-o si inainte si dupa ciclu, asa ca folositi prezervativul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde stii tu, ai ramas vreodata? :crazy:

 

La ea, daca intradevar partenerul nu a ejaculat in vagin, nu are cum sa ramana insarcinata.

 

La mine, desi ciclul e regulat, metoda calendarului nu a functionat :cry: Am patit-o si inainte si dupa ciclu, asa ca folositi prezervativul!

[/quote

 

 

mai! mai! mai!

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi emma :) imi pare rau pt ce ai patit...

sa stii k si noi am folosit prezervativul numai ca s-a rupt...si nu de ce dar am patit asta de multe ori...asa k am ajuns la concluzia k pastilele sunt mai bune....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×