Sari la conținut
Forum Roportal
blackit666

i need an answer pls

Postări Recomandate

la 11 anisori ai tai corleone .. ? ntz ntz ntz.. copii astia.

 

N'are cum sa ramai insarcinata pentru ca nu a ejectuat. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la 11 anisori ai tai corleone .. ? ntz ntz ntz.. copii astia.

 

N'are cum sa ramai insarcinata pentru ca nu a ejectuat. :offtopic:

 

mai mai.... dar ce bagaj bogat de cunostinte.... hai sa desenez...si barbatul "se uda" pana sa ejaculeze... acea secretie contine destui spermatozoizi pt a putea ramane fata insarcinata... mai ales daca era in "perioada fertila"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin manualele de medicina scrie ca se poate ,,lipi" si in timpul menstruatiei,asa ca de ce nu s-ar lipi si dupa.

:offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
s-a intamplat imediat dupa ce mi-a trecut. adk ieri mi-a trecut si azi dimineata s-a intamplat. in cazu asta voiam sa stiu ce riscuri exista. dk stie cineva sa-mi raspunda la intrebare. :shout:

 

 

Aici am si eu o dilema...care 5-6 zile inaite si dupa? Sa zicem ca un ciclu are cam 28-30 zile si el incepe din prima zi de sangerare, nu?... De cand incepi sa numeri cele 5 zile???

 

Daca ai o menstruatie mai lunga..care te tine si o saptamna...desi in mod normal tre sa tina cam 4 zile max.. atunci nu e riscant?Chiar daca e regulata si tine fix 28 de zile....

 

Sa presupunem ca fata asta a facut-o in a 8-a zi , adica imediat dupa ce i-a trecut( dau un exemlu doar, ok?) tinand cont ca spermatozoizii traiesc poate si 3 zile..nu se stie exact cat, mai depinde de la caz la caz...nu ar fi riscant sa traiasca pana la perioada de ovulatie???

 

Probabil de asta a ramas insarcinata la 2 zile dupa..nu?? E riscanta metoda calendarului!!!

 

mai mai.... dar ce bagaj bogat de cunostinte.... hai sa desenez...si barbatul "se uda" pana sa ejaculeze... acea secretie contine destui spermatozoizi pt a putea ramane fata insarcinata... mai ales daca era in "perioada fertila"

 

 

Si totusi sunt cupluri care folosesc metoda asta cu succes poate si toata viata.. Deci?? Poate ca nu toti "se uda"...ce zici??? Unde ai cicit asta? Imi dai o adresa te rog? ca eu n-am gasit ceva detaliat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cele care au banuieli ca exista riscul de a fi ramas insarcinate :D , mergeti frumusel la farmacie si cereti: PASTILA DE A 2-A ZI.

Vor sti fetele de acolo ce sa va dea si cu siguranta s-a rezolvat problema. :D :D Dar trebuie sa o luati in maxim 24 ore de la contactul sexual. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locul tau as lua pastila de a 2-a zi si gata!exista riscul sa ramai insarcinata!si imediat dupa ciclu....asa ca ......pt a evita orice stress ia pastila ,foloseste pe viitor numai anticonceptionale si gata!

 

prezervativele astea nu sunt deloc bune! si mie mi s-a intamplat sa mi se rupa...Am fost la ginecolog si mi-a spus ca in timpul consultatiilor i s-a intamplat si lui pe aparatul de eco vaginal sa i se rupa prezervativul!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

zilele infertile sunt cele 10 de dinaintea venirii ciclului. asa ca daca ciclul tau are , sa zicem 28 zile, atunci este asa: din cele 28 scadem 10 (care sunt infertile), mai scadem inca 10 care sunt fertile (cele de pe langa ziua a 14-a in mod normal), iar restul de 8 zile sunt cele infertile (este vorba de cele de dupa menstruatie). Bun, dar daca tie iti tine menstruatia 7 zile, nu mai ramai decat cu o singura zi infertila dupa menstuatie pt ca zilele se numara din prima zi de menstruatie.

deci este cam asa: cele 10 zile fertile si cele 10 infertile sunt stas indiferent de cate zile are ciclul. Cu alte cuvinte scazi 20 din numarul de zile ale ciclului si afli pt cate zile, de la prima zi a menstruatiei esti fertila. Apoi mai esti infertila in ultimele 10 zile de dinaintea urmatoarei menstruatii. Nu este greu. Dar sa sti ca EXISTA SI EXCEPTII.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Metoda calendarului(Ogino-Knauss) se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu 2 saptamini inainte de menstruatia urmatoare(aproximativ la mijlocul ciclului menstrual).Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile(si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atit). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie.Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi.Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.

 

Se cere ca femeia sa aiba un calendar precis al duratei ciclurilor menstruale pe o durata de minim 6 luni.

 

Indicele de esec este de 15-40%.

 

DAR PAREREA MEA E CA VREI SA TE LAUZI !

Asa ca daca am sti exact ziua ovulatiei lumea ar scapa de stresul numit sarcini nedorite?Fara indoiala ca asta va revolutiona viata sexuala.Exista vreo metoda pentru a deduce data exacta?

 

mai mai.... dar ce bagaj bogat de cunostinte.... hai sa desenez...si barbatul "se uda" pana sa ejaculeze... acea secretie contine destui spermatozoizi pt a putea ramane fata insarcinata... mai ales daca era in "perioada fertila"

Crezi ca nerabdatorii care fura startul pot lasa femeia insarcinata?Te inseli!Nu au suficienta vitalitate sa ajunga unde trebuie.De aceea li se permite sa plece cu lichidul seminal.Insa sfincterul nu se deschide decat la "start".Povestile astea sunt vandute de medicii ginecologi ca sa poata vinde medicamente si jucarii anticonceptionale.

Referitor la titlu.Ai mare grija cu prietenul tau.Mai demult si fara penetrare a ramas insarcinata una .Cica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×