Sari la conținut
Forum Roportal
EmmaD

Facerea de bine.......?!?

Postări Recomandate

un om in stare grava... seara... intr-o localitate rurala... dispensarul inchis demult... singura solutie era sa sune la salvare... intr-un tarziu vine si salvarea, acorda primul ajutor persoanei, si o transporta la spital pentru ingrijiri si supraveghere...

pana aici toate bune... dar de credeti ca s-a intamplat?... cei de la salvare a somat familia respectiva sa plateasca interventia pe motiv ca nu au fost anuntati de personalul dispensarului din localitatea respectiva... :good:

pai daca cei de la ambulanta au o asemenea atitudine, ce sa te astepti de la un vecin care sta nu stiu cate case distanta?...

Emma, eu zic sa nu fii descurajata... atat timp cat intentiile tale sunt bune nu ai de ce sa te temi...

:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, ma duc la farmacie... si cand ies un batranel cazut langa scari... nimeni nu se uita la el.... ma duc la el si scutur de el... "nene, esti bine?" nu era... isi sparsese capul si era inconstient... bun... intru in farmacie... si o rog pe farmacista sa sune la salvare ... si imi raspunde "nu am voie sa sun de aici si in plus nu stiu numarul" :spiteful: .... ok, pun mana pe telefonul mobil si sun... Raspunde Deva, eu fiind din Petrosani.... imi cere toate datele personale pe care oricum nu le stiam pe toate ca doar nu am plecat la 2 blocuri departare cu buletinul dupa mine... ma tine cred 20 de minute in telefon ... intr'un final ii spun..."Doamna, trimite odata naibii salvarea aia ca moare omu asta aici!" si stau.... 10 minute, nu vine nimic (spitalul e la 5 minute de mers cu masina), mai stau alte 10, tot nimic.... sun iar , raspunde Deva. Ii spun cine sunt... la care ea imi spune ca masina e pe drum.... (no sa mor.... ca doar nu o impingeau aia...) in 40 de minute nici mai mult nici mai putin vine salvarea (tin sa precizez ca am rugat intre timp 2 taximetristi sa il duca la spital ca le platesc eu cursa si ce credeti ca mi'au spus ?? "esti nebuna? nu vezi ca sangereaza? vrei sa'mi murdareasca masina??" :spiteful: ). Ce credeti ca face primul lucru medicul?? scutura de bietul batran..."tataie, cum te cheama?".... omul nu raspunde, logic... il mai intreaba odata, tot nici un raspuns... a treia oara imi sare mie mustarul... si ii spun..."Doamna, ai inebunit? nu vezi ca nu e constient? ia'l si du'l la spital, poate ai norocul sa nu moara ca ati venit cu o ora mai tarziu..." si ce credeti ca imi spune? :cheer: "Tu taci, nu stiu de ce ai chemat tu salvarea, ce? e neam cu tine?? :yahoo: sia i grija ca daca moare tu trebuie sa platesti morga daca n'are familie (?!)" :whack:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca cei de la ambulanta au o asemenea atitudine, ce sa te astepti de la un vecin care sta nu stiu cate case distanta?...

Din pacate asta e atitudinea celor de la salvare si nu numai si nu doar in mediul rural. :cheer:

Multumesc, cu siguranta voi proceda la fel in astfel de situatii cu riscul de a avea astfel de ...emotii :yahoo:

 

Ieri, ma duc la farmacie... si cand ies un batranel cazut langa scari... nimeni nu se uita la el.... ma duc la el...

 

Ancuta, cand un batranel cade pe strada, lumea se uita, zice: "lasa-l dracu' ca e beat" si pleaca mai departe. In fond, sunt oameni ocupati, la ce sa piarda timpul? :whack:

Adevarul e ca daca suni de pe mobil, operatorii de la salvare o pot considera o simpla gluma, iar aici nu e vina lor ci doar a copiilor care n-au altceva mai bun de facut decat sa dea alarme false.

Comportamentul medicilor de pe salvare nu e nici pe departe diferit de cel al celor din spitale vis-a-vis de oamenii cazuti pe strada. Ma intreb de ce oare ii considera aurolaci, sau cahiar daca ar fi, aia nu sunt tot oameni??? Iar dobitoaca aia de la salvare chiar avea dreptate cand zicea ca trebuie sa platesti :spiteful: Dar aici deja intram pe alt teren... sistemul, deh :cheer:

 

Faptul ca tu ai uitat de tine, ca ai ajutat un om aflat in necaz, ca te-ai revoltat pe cei de la salvare, ca ai "pierdut" putin timp din viata ta pentru a face un bine nu demonstreaza decat ca tu AI SUFLET, ESTI OM.

Stima :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traiasca democratia!! :D ...si nesimtirea!!

 

Era o vorba: "Mare-i gradina Ta Doamne"

 

Da,Artemis,dar in bunavointa SA nemarginita,ne suporta pe toti in ea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu una din asta..sau, ma rog, mama mea.. Un batranel care statea cu 3 etaje mai jos tot batea in teava si striga ARDE! ARDE!! ..Maica-mea, normal, suna la pompieri..vin aia, ioc...La batranel i se afumase mancarea, de aici fumul..in rest, nimic serios.. Normal ca s-a ales cu o morala de zile mari de la pompieri, dar le-a explicat situatia..si norocul ei ca a fost sustinuta si de alti vecini care l-au auzit tipand, ca altfel.. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×