Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Despre ramas nu stiu sa iti spun daca ramai sau nu, dar sa stii ca este relevanta si educatia primita.

Mie unul nu mi-ar place sa fiu altfel. :doh:

 

Toata treaba este sa iti folosesti abilitatiile in scopuri personale si vei vedea cat este de benefic asta .

Principal este sa descoperi ce anume iti place sa faci mai mult, si vei vedea ca problemele vor disparea.

Cat despre scoala nu iti mai face probleme, ai timp destul sa faci. Eu sunt la a treia. :yahoo: Si nu am de gand sa ma opresc.

Iar cu nota la Bac, mda, este o adevarata problema. Si eu ma stresam, si o fac si acum daca iau si 9 in examen. :crazy:

 

Sa te intreb ceva..te-a intrebat cineva vreodata - daca nu te doare gura de cat vorbesti ? :tease:

 

Mooaama cand eram mica eram teroare. TEROARE! Nu ma mai opream din vorbit si ma dadeam in spectacol oriunde ma duceam cu ai mei. Spuneam poezii, povesteam, cantam, dansam, alergam si ma suparam rau daca nu eram privita si ascultata de interlocutor(i). Dup-aia, la scoala, ma simteam atat de rau ca nu mai puteam fi eu...si din cauza asta am cautat mereu sa fiu originala la temele pentru acasa, nu am vrut sa ma conformez in totalitate. Cu timpul s-a dus hiperactivitatea (mi-a trecut pur si simplu, nu m-am straduit prea mult)-simteam parca ma batea in cap invatatoarea cand imi spunea sa nu mai rad sau sa "stau cuminte". Nu suportam, nu ma vedeam vinovata in niciun fel.

Acum nu mai vorbesc mult, s-a dus asta. Dar tot o aeriana sunt, dusa departe, prin alte lumi. Si tot ma apuca rasul cand lumea e serioasa :D Motive gasesc mereu. Singura diferenta e ca acum, cand mi se face observatie, sunt atat de prinsa in lumea mea incat nici nu sesizez most of the time. :o:

Editat de Xylia
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum nu mai vorbesc mult, s-a dus asta. Dar tot o aeriana sunt, dusa departe, prin alte lumi. Si tot ma apuca rasul cand lumea e serioasa :doh: Motive gasesc mereu. Singura diferenta e ca acum, cand mi se face observatie, sunt atat de prinsa in lumea mea incat nici nu sesizez most of the time. :o:

Asta pana intalnesti unul la fel ca tine..ca, atunci sa te tii. :o:

Sa vezi ce iti vine cheful de vorba.

 

In rest, dupa cum ti-am spus, esti normala, ceilalti sunt defecti ! :tease:

 

:D :yahoo: Sis. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre scoala nu iti mai face probleme, ai timp destul sa faci. Eu sunt la a treia. :) Si nu am de gand sa ma opresc.

Iar cu nota la Bac, mda, este o adevarata problema. Si eu ma stresam, si o fac si acum daca iau si 9 in examen. ;)

 

Vorbesti serios?

 

Oare e de la parintii mentali vesnic nemultumiti? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_cicina_*

sunt mama unui baiat cu probleme pe care nu le-am inteles pana acumceva timp si anume]lucrurile au inceput cam din clasa a 7-a cand a inceput sa lipseasca de la ore argumentand ca se plictiseste pana cand a ajuns in clasa a 10-atot in aceeasi situatie.apoi a renuntat in a mai merge la scoala.pur si simplu abandonand,si in tot acest timp am fost in legatura cu liceul fiind un copil f inteligent dar neintelegand de ce imi promitea mereu ca nu mai lipseste si a doua zi lipsea iar.precizez ca a intrat la un liceu bun si nu avea nici un anturaj prost nu droguri nu bautura nimic de genul asta.dar este un copil care nu prea are stare nu poate dormi noaptea este pe picior de plecare mereu cu momente de impulsivitate in comportament precizez ca atunci cand era mai mic avea momente cand se uita f atent la lumina becului si se legana pe scaun dar astea au disparut cu timpul.banuiala mea este ca ar avea adhd dar nu accepta sa mearga la medic sub nici o forma.va rog sfatuiti-ma ce pot face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 21 de ani si ADHD. Iti spun ca se poate! Sunt studenta si am rezultate bune. Totul este sa accepte sa mearga la medic. Oricum, schimbari vor veni cu timpul, odata cu maturizarea se va mai linisti. Dar exista si posibilitatea sa se "inraiasca". Eu momentan nu iau medicatie, dar amfetamina de tip Metilfenidat (Concerta) mi-a fost de ajutor in unele momente...cruciale sa zic. :yawn:

 

 

Am avut mereu probleme de adaptare la scoala (in colectivitate), si nu m-am putut concentra la ore. Acum fac ce-mi place (medicina) si nu mai sunt atat de sensibila la remarcile celorlalti. Ca si fiul tau, preferam sa invat dar stand acasa. Nicio problema, se va rezolva. Terapia il ajuta...dar...nu! Numai singur se poate ajuta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

In cazul pe care mi-l prezentati este intr-adevar nevoie sa mergeti cu el la un psihiatru, aici practic depinde de puterea dumneavostra de convingere.

Asa cum spune si Xylia, o persoana cu ADHD poate deveni mai temperata, poate invata sa se tempereze si poate dobandi in timp alte manifestari. La fel de posibil este ca el sa nu aiba aceasta tulburare ci sa fi aparut la un moment dat in viata lui un eveniment care sa ii fi dat comportamentul peste cap. Lucru care se va rezolva tot prin consiliere.

 

Dar singura solutie pentru a afla ce trebuie facut este mergand la un psiholog sau psihiatru, eventual puteti merge dumneavoastra la o sedinta in care sa prezentati toate simptomele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×