Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Educatia copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vad o problema la tema asta. Educatie inseamna la multi doar rezultate scolare care NU este deloc educatia copilului din punctul meu de vedere. Educatie este acei ani inainte de scoala in care se formeaza copiliul nu ce dau educatorii de la scoala !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vad o problema la tema asta. Educatie inseamna la multi doar rezultate scolare care NU este deloc educatia copilului din punctul meu de vedere. Educatie este acei ani inainte de scoala in care se formeaza copiliul nu ce dau educatorii de la scoala !!!

Educatie inseamna sa reusesti sa creezi o legatura intre tine si copilul tau,sa-i dai incredere si sa-l determini sa creada ca poate obtine mult mai multe de la viata daca se straduieste putin.Multi parinti isi invata copii sa fie lenesi pe principiul''Lasa draga,este inca mic...ce-i trebuie asta?''Educatie...Prin serviciul pe care-l am iau legatura zi de zi cu foarte multi copii insotiti de parinti lor.Concluzia mea:se vede din prima clipa un copil educat si un parinte responsabil. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand educatia nu e un abtibild pe care il punem pe fruntea copilului, tu asa,tu nu asa, tu asa, tu asa.Ci se modeleaza dupa Propria personalitate a copilului,in stransa legatura de mediu si factorii genetici.Vitale sunt primele luni din viata intrauterina impartita in 3 stadii.Pt ca sa fie educatie trebuie sa fie apropiere,iar asta tine de relatia parinte - copil. Exista exigente educative pt fiecare varsta care nu sunt batute in cuie, dar sunt importante. S-au format unele obiceiuri foarte proaste in semnificatia educatie.Cati parintii isi pupa copilul pe Buze? TOTAL GRESIT contribuie doar la erotizarea timpurie a zonelor de pe corpul copilului, este interzis si sarutul dupa ureche.Cati parintii dau in copii lor cu mana? TOTAL GRESIT .Psihologia varstelor NU [/] nu exlude bataia in limitele normale, dar exclude datul in copil cu mana.Niciodata cu mana..mana este un simbol al dragostei fata de copil, cu mana il mangaiem,cu mana il tinem in brate.Cate mame isi alapteaza copilul dupa 9 luni? si asta este gresit.Sunt atatea de care majoritatea habar nu au..atunci de unde sa-i "aplici" educatia daca esti in nestiinta de cauza?

Editat de fericirea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- mai intai trebuie educati parintii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- mai intai trebuie educati parintii!

subscriu :)

 

parintii sunt oglinda copiilor :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Copiii vostri nu sunt copiii vostri.

Ei sunt fiii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita.

Ei vin prin voi dar nu din voi, si desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri.

 

Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre,

Fiindca ei au gandurile lor.

Le puteti gazdui trupul dar nu si sufeltul,

Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nu o puteti vizita nici chiar in vis.

Puteti nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa-i faceti asemenea voua,

Pentru a viata nu merge inapoi, nici zaboveste in ziua de ieri....... "

 

Khalil Gibran, "Profetul"

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Educatia se face prin exemplu.

Un copil intotdeauna imita parintii si in general persoanele de care se simte atras.

Un parinte cu obiceiuri proaste poate investi imens intr-un copil si tot sa fie dezastros rezultatul.

Cred ca baza caracterului este esentiala in valoarea unui om, iar copilul dincolo de inclinatiile sale naturale este supus efectelor mediului, asa ca esenta din esenta se toarna.

El trebuie ghidat si sustinut cu grija.

 

Eu personal as acorda o atentie deosebita incurajarii calitatilor si talentelor si as investi cum pot mai bine in latura spirituala.

Tin foarte mult si la cultura si multe lucruri as vrea sa i le ofer eu si de asemenea as vrea sa-i trezesc constienta faptului ca in orice moment face o alegere.

 

Il vreu un artist al manifestarii :evil: si sincer cred ca este activitatea cea mai frumoasa si plina de satisfactii sa ajuti la crearea unei noi lumi.

In copil tau se reflecta intreaga intelepciune pe care ai adunat-o ca om.

 

frumos topic :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Copiii vostri nu sunt copiii vostri.

Ei sunt fiii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita.

Ei vin prin voi dar nu din voi, si desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri.

 

Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre,

Fiindca ei au gandurile lor.

Le puteti gazdui trupul dar nu si sufeltul,

Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nu o puteti vizita nici chiar in vis.

Puteti nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa-i faceti asemenea voua,

Pentru a viata nu merge inapoi, nici zaboveste in ziua de ieri....... "

 

Khalil Gibran, "Profetul"

 

 

despre copii,sunt multe de spus.....

toti copiii se nasc buni si veseli si calzi,experientele lor insa si educatia ii ajuta sa se formeze diferit.

n-ar exista copii rai daca oamenii din jur i-ar trata cu blindete,cu caldura si mai ales cu dragoste.Pina la 7 ani dragosteaeste vitala unui copil,iar lipsa ei lasa urme adinci,descoperite mai devreme sau mai tirziu.

Nu exista perfectiune si nimeni nu va reusi sa educe un copil fara defecte,dar daca am fi mai blinzi ,mai buni,mai rabdatori nu doar verbal,am avea o lume mai buna si cu siguranta si copiii ar fi altfel...

Intr-o lume rece,agitata si plina de interese oare cum e mai bine sa ne invatam copiii?

Cred ca trebuie lasati sa creasca cu generatia lor,cu bune si rele.

Daca 7 ani de-acasa exista, pot face fata cu succes

 

Greu,dar ......merita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×