Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Unde se trage linia intre ce este legal si ce este ilegal in sistemele MLM?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

 

Am fost recent la o prezentare a firmei Lyoness, un MLM ce a intrat puternic pe piata romaneasca in ultima vreme.

 

Sunt curios care este modul prin care statul protejeaza cetatenii de sistemele piramidale. Am inteles ca ele sunt in afara legii DAR unde se trage linia intre ce este legal si ce este ilegal.

 

Toata prezentarea la care am participat a fost, din punctul meu de vedere, o mare manipulare emotionala cu crearea de credibilitate folosindu-se nume mari de pe piata pe post de parteneri, indicari spre castiguri spectaculoase in perioade foarte scurte de timp, folosirea unei fundatii umanitare atasata la firma pentru a genera simpatie, si inclusiv crearea unei presiuni prin indicarea spre o fereastra scurta de oportunitate. (ceva despre o campanie nationala televizata ce va aduce castiguri fabuloase celor ce sunt deja in sistem)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sistemele MLM, in principiu, sunt ilegale. Dar totusi ele pot exista in anumite conditii. Uite legislatia in domeniu:

 

Sunt considerate practici comerciale interzise:

 

a) v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bani de la "victime" sunt luati cu caracter de acont pentru viitoarele acumulari.

Pe scurt, fiecare individ baga bani in sistem prin intermediul unor reduceri oferite de firmele participante. Banii astia se acumuleaza pana fac o suma standard (pozitia) dar persoanele sunt incurajate sa introduca bani in sistem (practic platesc un fel de "protectie" pentru viitoarele sume ce o sa le vina...

 

 

Firma respectiva este inregistrata in Oficiul Registrului Comertului.

Deci din punct de vedere legal,e clar!

Banii sunt problema,adica investitia.Daca ei reusesc sa demonstreze ca banii depusi sunt ca fond de investitii,nu poti face nimic.Trebuie de privit si din prisma fiscalitatii.

Depind de multi factori,sunt in parteneriat si firme non-profit,un talmes-balmes facut de adevarati experti in sistemul

financiar si legislativ.

 

 

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×