Sari la conținut
Forum Roportal
s.x.s

Care este scopul casatoriei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce planuri puteau barbatii sa aiba pentru femei pe vremea lui Ceasca ? Sa le creasca un copil, doi, o ceata, sa tina casa, ...treburi de genul asta. :) Bineinteles, ea fiind o specie inferioara de om, nu avea drepturi, avea doar indatoriri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este evident ca barbatii au cam luat teapa cu casatoria si e limpede ca sunt dezavantajati de societatea moderna .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este evident ca barbatii au cam luat teapa cu casatoria si e limpede ca sunt dezavantajati de societatea moderna .

 

Da, pentru ca femeia s-a emancipat. Astazi doar o femeie "proasta" mai gateste, sau mai face curat. Asa stie omul, din extrema in extrema. O cale de mijloc in care amandoi ar face ceva, exista doar in familiile civilizate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io zic sa discutati tangential pe subiect, ca initiatorul era un aiurit care s-a casatorit in scopul si cu speranta ca se va maturiza si hartia aia ii va revitaliza relatia, recte vor trece in alta etapa, adica cineva se va lua in serios...nu el.

 

nu s-a intimplat, drept pt care nu intelege scopul casatoriei.

nu-si pune problema ca el de fapt nu intelege in primul rind ce e aia o relatie.

 

oricum au trecut ceva ani de atunci, n-are rost sa-i raspundem ca ratarea e din cauza lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

motivul pt care el s-a casatorit era gresit, de aia n-a mers.

si cheia e la motivatie.

 

Sunt casatorit de 2 ani, si acum mi-am dat seama ca am facut acest pas, ca urmare a unui sentiment de complacere, crezand ca toate problemele se vor rezolva ulterior.

 

Acum vine intrebarea mea , ce a-ti face ? A-ti continua ceea ce este mort deja in speranta ca poate va veti simti mai bine ulterior sau a-ti avea puterea sa luati taurul de coarne si sa treceti la urmatorul pas din viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, pentru ca femeia s-a emancipat. Astazi doar o femeie "proasta" mai gateste, sau mai face curat. Asa stie omul, din extrema in extrema. O cale de mijloc in care amandoi ar face ceva, exista doar in familiile civilizate.

Pe vremea cand femeia gatea si facea curat, barbatul ara si avea grija de vite. Asa ne spun barbatii care cica ne-au scos din pesteri. Desi se pare ca femeile faceau si munci grele la camp, dupa ce terminau cu gatitul, spalatul, alaptatul. Asta o stiu de la Dostoievski, care in felul asta isi explica isteria femeilor - din cauza suprasolicitarii.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce planuri puteau barbatii sa aiba pentru femei pe vremea lui Ceasca ? Sa le creasca un copil, doi, o ceata, sa tina casa, ...treburi de genul asta. :) Bineinteles, ea fiind o specie inferioara de om, nu avea drepturi, avea doar indatoriri.

 

Trecand peste speculatiile de mai sus, te intreb, acum ce planuri crezi ca au barbatii pentru femei, atunci cand decid sa se casatoreasca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta o stiu de la Dostoievski, care in felul asta isi explica isteria femeilor - din cauza suprasolicitarii.

Fireste, prin ce altceva s-ar face remarcat, decat prin fatalismul specific slavilor orientali si sudici?

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecand peste speculatiile de mai sus, te intreb, acum ce planuri crezi ca au barbatii pentru femei, atunci cand decid sa se casatoreasca?

 

Nu pot sa vorbesc in numele lor. 8) Plus ca pana la casatorie, mai am destul. Daca va fi vreodata.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×