Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Nu exista acolo pauze legale in timpul muncii, si chiar daca este langa masa ei de birou, face ce doreste???    

La 21.09.2021 la 3:31, Rodica` a spus:

Cred ca va fi o lume mai buna când toată lumea își va face datoria pe care o are.    Sănătate tuturor! 

Pe aici se vrea lasat la libera alegere in unele State si obligatoriu in altele, poate asta va opri circulatia intre State sau chiar immigrarea, dar nu cred in minuni.   In scoli publice va fi prapad ca se va gasi un copil extrem de bolnav cu DREPTURI, sa infecteze restul.    Boala de plamani este mortala, cine nu s-a tratat cand l-a avut, acum nu cred ca mai are sanse!!! 

Incep zvonurile si intre "prieteni" ca sufera cu una-alta, spre norocul nostru ca locuiesc ori in Europa, sau departe de noi, in Florida, Chicago, Canada. 

Unu-i pe lista de transplant de plamani in Europa, abia mai respira ca unul din plamani deja e scos ca era total cancerizat de la tigari.  Fumau cu sotia nonstop cu geamurile inchise ...  Noutatea a fost mare ca habar n-aveam de suferinta lor ca si are vreo 2 feluri de cancer abia tratabile deja,  iar el mai are inca 2 la activ  :surrender: ... ma bucur ca nu sint prea cu vizitele in case la nimeni si asta ma mai fereste de multe.   De mici ni s-a interzis asta sa intram undeva in casa cuiva si am inteles. 

Altii dau pe Inima conditia dar se aude clar ca plamanii sint bolnavi.   Asa mi-a spus o ruda ca sufera cu Inima dar era Cancer de Plamani diagnozat. 

Varul mi-a spus ca si el tot cu inima sufera, dar are plamanii plin de Piper boabe!!!  a murit aproape imediat cu 20 de ani in urma, voiau sa-l duca in Cuba, ca era un doctor care vindeca Inimi ... miraculos.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cât timp va fi instabilitate în Europa, va crește Euro, vor scădea investițiile, vom fi afectați de o inflație aproape ca în '91-'95 și oricum nu scapi în primă fază fără majorări de prețuri.

Vom ajunge în halul ăsta să ne împrumutăm de la Banca Republicii Moldova.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 59 minute, Rodica` a spus:

Noapte și frig? Nu cred ca e dificil acum ca se vor scumpi gazele și curentul. :yu:

Si o cabana in zapada. La munte. O luna. Cu familie si prieteni. 

Bine, o luna nu e fezabil, ca din toata gașca sunt singura care isi poate lua o vacanta asa lunga. Dar o saptamana. Un weekend prelungit, na.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urari, King si adal!

Si f m ma-tii de sistema. Sistem care nu acorzi ingrijiri unui copil sosit la urgenta cu simptome de apendicită si doar ii faci test covid si il trimiti la infectioase (asa e protocolul!), unde il tii pana la 11 noaptea pe un scaun fara sa ii mai acorzi nicio atentie si apoi ii dai drumul acasă, la insistentele mamei disperate ca se epuizeaza copilul de tot, se scurge sub ochii ei, spunandu-i ca va intra in carantina, carantina care nu se instituie decat dupa 3 zile, iar asta in urma unor interventii (pile) si nspmii de telefoane date la DSP (nu cele puse la dispozitia publicului). Din patania unei colege de serviciu. Si-a luat concediu de odihna ca sa poata sta cu copilul, oficial ea nu era in carantina, cum nu era nici copilul, doctorul de familie nu fusese instiintat de nimeni si i-a zis ca nu poate face nimic pana nu e instiintat de oficialitati. De altfel, nici pe al meu nu l-a instiintat nimeni, eu am fost aceea care i-a adus la cunostinta ca am test pozitiv facut dupa ce am sunat la 112. Nici scoala unde e cel mic nu a fost instiintata. 

In alta ordine de idei, am certificat verde, macar eu, copiii nu. Sper sa le obtin si lor, dar nu stiu daca e posibil, oficial nu figureaza ca fosti covidati, pentru ca DSP-ul a zis, la fel ca medicul de familie ca nu mai trebuie testati, chiar daca au simptome, odata ce sunt in carantina. F m ma-tii de sistem jegos! 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ploua!!!  De aseara a inceput si nu s-a mai oprit.  Dupa seria asta de racire nu cred ca ne mai incalzim la 40*C decat in anul urmator.  

Pe moment sint doar 22*C dar se simte mult mai multi ca pamantul a fost fierbinte si-i trebuie multe zile se raceasca la o temperatura de toamna care va tine de acum pana-n primavara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×