Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 7 ore, Rayn a spus:

io abia ce am ajuns la tara, vreau sa-mi pregatesc sculele pentru taierile de primavara, pentru pomii fructiferi, arbusti, vita de vie ...

Da' ce ferma uriasa ai daca din toti pomii enumerati se gasesc pe lot-ul respectiv!!! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 ore, Rayn a spus:

io abia ce am ajuns la tara, vreau sa-mi pregatesc sculele pentru taierile de primavara

:eek:Care mișcă, mișcă-n brișcă. 

E destul de devreme, dacă ma întrebi pe mine. Acu depinde și de temperaturile din țară ta. La mine au fost și sunt și acum - 10 fregvent noaptea. La asa temperaturi taierile nu sunt chiar potrivite. Sa nu se usuce crengile, zic. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, King1 said:

Multumesc mult, nu undeva cu plaja momentan :biggrin: fiindca nu sunt zboruri directe, o sa merg pe ruta Bologna si apoi la Florenta probabil cu tren sau autobuz - nu e departe 

La Napoli am fost vara asta 

Ai vizitat Sansevero?

Si Bologna merită să arunci un ochi, e un oraș frumos.

Trenul regional Bologna - Firenze nu e direct, e schimbare la Prato sau așa era acum 4 ani. Săgeata e directă, dar costă mai mult. Cu autobuzul nu aș risca.

In Toscana fără mașină e greu, mi-ar trebui două săptămâni să văd câteva locuri. Lucca, Siena, San Gimignano, Bagno Vignoni, Val d'Orcia... multe și depărtate una de alta și conexiuni proaste sau deloc.

Deocamdată pe hold .. poate la anul.

Editat de Amarena
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 1/31/2024 at 8:16 PM, The Unknown said:

Pentru asta e nevoie sa ai masina ta si sa te plimbi pe unde vrei ca altfel ai de angajat un personal ghid cu masina care stie si drumurile secrete!!!

Franta este o tara MARE ... ca intindere.

Asa e :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, Amarena said:

Ai vizitat Sansevero?

Da! Ceva divin, iti taie respiratia.

In viata mea nu am vazut asa statui, asa creatii, au viata in ele. Din pacate nu am putut face nicio poza, erau extrem de atenti si stricti cu pozatul.

 

5 hours ago, Amarena said:

Si Bologna merită să arunci un ochi, e un oraș frumos.

Trenul regional Bologna - Firenze nu e direct, e schimbare la Prato sau așa era acum 4 ani. Săgeata e directă, dar costă mai mult. Cu autobuzul nu aș risca.

In Toscana fără mașină e greu, mi-ar trebui două săptămâni să văd câteva locuri. Lucca, Siena, San Gimignano, Bagno Vignoni, Val d'Orcia... multe și depărtate una de alta și conexiuni proaste sau deloc.

Deocamdată pe hold .. poate la anul.

Un pic de timp voi aloca si pentru Bologna, asta e clar.

Am mai fost cu autobuzul (tot in vara) de la Milano la Bergamo (apropo, Bergamo mi s-a parut o bijuterie, chiar daca e considerat doar un oras de tranzitie catre lacuri/Milano). A fost ok. O sa vad.

O sa vcaut sa vad ce gasesc, poate sunt excursii din acelea de o zi care te trec prin mai multe locatii, de pilda satele din Toscana - desi perioada nu e chiar propice pentru asta si nu stiu daca sunt disponibile. Clar pentru calatoria asta centrul de interes e Firenze :happy:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Route Napoléon ... este mai aparte loc istoric in Franta, ca este foarte lung, fara masina personala nu se merita ca se pierde acel moment cand se ajunge la o panta de zici ce-i aia ... urcus sau panta de schiat.   Noi din Lyon ne-am dus la Grenoble si de acolo la Gap.  Acolo la inaltimi aveam prieteni si ne-am reunit de Paste pentru cateva zile foarte racoroase, am stat doar in casa incalzita si langa un foc pe care s-a fript oaia sau mielul, acolo era cald numai.   Unde nu ne-am oprit la urcare, ne-am oprit la coborare, noroc am avut ca nu era mare trafic altfel n-am fi gasit nici parcare.   Lumea nici acolo nu lasa sticla de vin din maini cu usurinta!!!   

       

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma enerveaza cu vremea asta, ca sint 25*C pe termometrele din curte insa bate un vant rece, cerul este acoperit si se mai acopera cu nori de toate culorile, si ne este frig totusi!!!

Era sa uit este ora 2:52 PM Joi 1 Februarie, noaptea vor fi 6*C dar sint in pat atunci, nu ma intereseaza.  De asta am prins o raceala serioasa si recomandarea este: - supa de pui care deja s-a terminat cu o oala mare ca am dus si doctorului ca n-am recunoscut nici vocea de boala asta sezoniera.   Sa nu fac un pas in spate nici de la Citrice, am cumparat si un Ananas foarte bun sa-l amestec cu lamai si Ginger ca altfel sint cam grele de mancat crud aceste bunatati.  Aveam nevoie sa ma trimita in magazine doctorul???  Eu i-am recomandat si Hrean la borcan... dar si un Cognac, paine prajita frecat cu usturoi si dat cu unt, langa ceai, etc.   

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, King1 said:

O sa caut sa vad ce gasesc, poate sunt excursii din acelea de o zi care te trec prin mai multe locatii, de pilda satele din Toscana. Clar pentru calatoria asta centrul de interes e Firenze :happy:

Aș aloca maxim două zile pt Firenze (una numai pt Uffizi...) și aș vizita și Siena.. care e foarte frumoasă.  Este autobuz direct, face circa o oră. 

Dacă găsești astfel de tururi, let me know:) O să mă uit și eu.

Editat de Amarena
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
24 minutes ago, Amarena said:

Aș aloca maxim două zile pt Firenze (una numai pt Uffizi...) și aș vizita și Siena.. care e foarte frumoasă.  Este autobuz direct, face circa o oră. 

Dacă găsești astfel de tururi, let me know:) O să mă uit și eu.

Merci mult pentru ponturi!

 

Check out Headout - am mers de 2 ori cu ei si a fost super :happy:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow!!!   Am deschis computerul acum cateva minute erau 14*C ... acum sint doar 12*C, ca pe partea de Nord trec niste nori parca-s din albus de oua.

Ninge nu prea departe de noi si degeaba sta soarele pe cer ca tot e foarte frig pe Pamant si azi.    

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×