Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Avem 19*C pe moment afara cu soare la orele 2:00 PM!!!  dar totusi aici pe pamant mor de frig, nu stiu cum este socotit in ziua de azi nimic.   

Am mancat si ultimele sarmale aproape fierbinti desi n-am voie, si tot nu m-am incalzit.  Urmeaza sa intru in pat, acolo am niste plapume calduroase.

Trebuie sa aerisesc casa inainte sa ma culc de la mirosul acrisor de la ultima serie de sarmale facut de Ziua Mea.   Surplusul am donat la copiii celori

care lucreaza pentru noi in anumite situatii juridice, nu sint procese doar discutii legale cu diferite Asigurari pe care ei le rezolva din 5 cuvinte, pana ce 

 noi nici nu stim cu ce sa incepem.   Stilul romanesc/european de a dezbate ceva "Doesn’t Hold Water" = nu este valabil aici, nu se intelege pana nu este

pus in format american.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ora nebunilor, drogangiilor și bețivanilor. Tocmai a trecut unul urlând pe sub geamul meu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa ma imbolnavesc de nu stiu ce ca ma scutura frigurile si casc.   E noapte, caldura merge, am mancat, am baut si ceai, dar parca ceva lucreaza in mine.

Azi am fost ma slab imbracata ca afara era foarte placut, dar am intrat si in magazine reci ... asta sa fie?

N-as vrea sa merg la doctorul de urgenta, sper sa-mi treaca cu zeama de lamaie, o portocala, niste Ginger, ceai, hrean si sirop de tusa.

Ne mai anunta si un vant puternic peste o ora.  Acoperisul e nou, sper ca rezista!!!    Are garantie pentru 30 de ani.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

26*C este pe moment in Phoenix, dar in casa nu se simte atat fara incalzire, si precum gatesc, am geamurile deschise.   

Nu intra caldura deloc, doar daca stau in curte sau undeva fara umbra, si soarele ma inunda cu raze, atunci dupa o vreme ma simt

incalzita natural, dar la umbra e alta viata!!!   Este prima zi dupa mai imblanzita  "după atâta frig si ceață"   :o:  

Supa de Pui o sa ma incalzeasca dupa ce apune soarele!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calatorie placuta-ti doresc, sper ca nu mergi sa inoti cu delfini sau rechini!!!

La noi azi va fi iar caldut, dar pana Miercurea viitoare iar avem vreme arctica.

In gradina langa gard cresc deja buruieni, e verde totul la 1 metru, iar in mijoc este galben iarba, ars de ger. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
42 minutes ago, King1 said:

Pregatit de o noua calatorie. Foarte curand :dance:

Niiice. Păi zi și unde, să mă/ne inspirăm și noi.:biggrin:

Eu am in plan pt anul ăsta Andaluzia, Gdansk, Istanbul și una din astea - Cipru/Madeira/Valencia/Napoli. Cred că trag bilețele, că nu mă pot decide, dar Madeira conduce.

Editat de Amarena
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io abia ce am ajuns la tara, vreau sa-mi pregatesc sculele pentru taierile de primavara

mai intai pentru pomii fructiferi (mar, par, prun, gutui, dud, cires, visin, piersic)

mai pe la mijlocul lunii pentru arbusti (alun, coacaz, agris, mur, aronia, zmeura, corn, afin, merisor, catina)

mai spre sfarsitul lunii pentru vita de vie

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, The Unknown said:

Calatorie placuta-ti doresc, sper ca nu mergi sa inoti cu delfini sau rechini!!!

La noi azi va fi iar caldut, dar pana Miercurea viitoare iar avem vreme arctica.

In gradina langa gard cresc deja buruieni, e verde totul la 1 metru, iar in mijoc este galben iarba, ars de ger. 

Multumesc mult, nu undeva cu plaja momentan :biggrin: fiindca nu sunt zboruri directe, o sa merg pe ruta Bologna si apoi la Florenta probabil cu tren sau autobuz - nu e departe :dance:

51 minutes ago, Amarena said:

Niiice. Păi zi și unde, să mă/ne inspirăm și noi.:biggrin:

Eu am in plan pt anul ăsta Andaluzia, Gdansk, Istanbul și una din astea - Cipru/Madeira/Valencia/Napoli. Cred că trag bilețele, că nu mă pot decide, dar Madeira conduce.

Istanbul - superb, m-as intoarce oricand.

La Napoli am fost vara asta si de acolo am mai vizitat si Pompeii si am mers si in Amalfi (Ravello e raiul raiurilor pe pamant - sunt 2 ville acolo care nu sunt din lumea asta).

 

Deci curand va fi Toscana la mine.

Apoi vreau sa ma orientez spre Franta: Paris, Corsica, vreau sa vad cum pot ajunge si in zone rurale si cu castele... =P~

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, King1 a spus:

Apoi vreau sa ma orientez spre Franta: Paris, Corsica, vreau sa vad cum pot ajunge si in zone rurale si cu castele... =P~

Pentru asta e nevoie sa ai masina ta si sa te plimbi pe unde vrei ca altfel ai de angajat un personal ghid cu masina care stie si drumurile secrete!!!

Franta este o tara MARE ... ca intindere.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×