Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Va fi sau nu război în Israel? (este deja dar vorba vine...)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

39 minutes ago, Vriies said:

Mda, e jocul cu focul. Cam stăm pe un butoi cu pulbere, asta ca să ne exprimăm metaforic.  

Da, si rusii sunt acolo, in Siria.

Nu evaluez trecutul, prezentul sau viitorul clasic, istoric, ci raportat la Israel, care se spune ca este ceasul istoriei.

De exemplu, primul razboi mondial a avut ca si consecinta preluarea Palestinei de catre UK.

Al doilea razboi mondial cu holocaustul, a avut ca si consecinta, infiintarea statului Israel, intr-o zi (Oare se poate naste o tara intr-o zi? - prin decizie ONU)

Pas cu pas, se merge spre implinirea completa a planului profetic, atat si nimic mai mult.

Renasterea lui Israel profetita intr-o zi: Isaia 66:7-9 „Înainte ca să simtă dureri, a născut şi, înainte ca să-i vină suferinţele, a dat naştere unui fiu. 8 Cine a auzit vreodată aşa ceva? Cine a văzut vreodată aşa ceva? Se poate naşte oare o ţară într-o zi? Se naşte un neam aşa dintr-o dată? Abia au apucat-o muncile, şi fiica Sionului şi-a şi născut fiii! Aş putea să deschid pântecele mamei şi să nu o las să nască? zice Domnul. Eu, care fac să nască, aş putea să împiedic oare naşterea?” zice Dumnezeul tău.

p.s. oare de ce putinienii sunt si antisemiti, si nazisti (nationalisti)? pentru ca trebuie sa se implineasca profetia apocaliptica cu Fiara care era, nu mai e si va veni! (Fiara are sa se ridice din Adanc - Abis si va merge la pierzare! - Fiara este nazismul si antisemitismul - egoismul de grup!)

Putinienii antisemiti vor fi distrusi de Dumnezeu la Armageddon!

 

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Israelul e în "alertă maximă" după amenințările Iranului. Sistemul GPS e modificat în toată țara, soldații nu mai au voie în permisie

https://www.digi24.ro/stiri/externe/israelul-e-in-alerta-maxima-dupa-amenintarile-iranului-sistemul-gps-e-modificat-in-toata-tara-soldatii-nu-mai-au-voie-in-permisie-2747171

Israelul va începe joi să modifice în mod deliberat sistemul de navigaţie GPS în toată ţara pentru a preveni eventuale atacuri iraniene cu rachete sau drone. De asemenea, armata israeliană a suspendat permisiile pentru toate unităţile sale de luptă. Deciziile au fost luate în contextul îngrijorărilor privind o posibilă escaladare a violenţelor, după ce, într-un atac atribuit Israelului, au fost ucişi doi importanţi generali iranieni la Damasc în această săptămână, iar Iranul a amenințat cu represalii, relatează Reuters şi EFE.

Amenințări severe din Iran Preşedintele Iranului, Ebrahim Raisi, a lansat miercuri o ameninţare severă la adresa Israelului. "Atacul nu va rămâne fără răspuns. Sioniştii trebuie să ştie că nu îşi vor atinge niciodată scopurile malefice prin astfel de acţiuni inumane", a spus el. Lui Raisi i s-a alăturat liderul suprem al Iranului, Ali Khamenei, care a promis că se va răzbuna pe Israel pentru atacul asupra Damascului, subliniind că Israelul "va regreta", în timp ce ambasadorul Iranului în Siria a subliniat că "Israelul a încălcat liniile roşii". Atacul de luni de la Damasc este cea mai grea lovitură pentru armata de elită iraniană după dispariţia lui Qasem Soleimani, un general iranian carismatic care a condus Forţa Quds a Gărzii Revoluţionare şi care a fost ucis de SUA în 2020 într-un bombardament în Irak. Acest atac, pe care Israelul nu l-a confirmat şi nici nu l-a infirmat, unul dintre cele mai importante de până acum cu privire la interesele iraniene în Siria, ar putea escalada şi mai mult tensiunile în regiune. Publicaţia online albaneză VoxNews scrie joi, citând media din Orientul Mijlociu, că serviciul american de informaţii CIA ar fi avertizat Israelul să se aştepte la un răspuns militar din partea Iranului în 48 de ore. Publicaţia albaneză citează portalul de ştiri Al Mayadeen, cu sediul în Liban, care a relatat că Iranul ar plănui un atac combinat cu o "ploaie" de drone şi rachete lansate de la bazele sale asupra unor puncte strategice din Israel. 

MCZoYXNoPWQwODgwMzFkNWY2Y2UwY2QxN2Q2MWFhMTdmMWQzYzMx.thumb.jpg

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/5/2024 at 5:13 PM, Avalon73 said:

 

Atacul de luni de la Damasc 

 

laturile primite la jgheabul securist omit intentionat acest aspect

israelul a atacat capitala Siriei

voi astia spalati si periati, vedeti agresiune doar cand viner vorba de Rusia

in realitate, agresorii sunt occidentalii si khazarii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evreii nu pot fi cuceriti, bombardati, macelariti, datorita celor 3 sisteme antiracheta. Astept momentul invaziei Israelului. Atunci sa vezi macel printre invadatori.

p.s. Iar Damascul va fi distrus complet de israeliti, cu tot cu palatele imparatesti ale sarpelui Bashar Al Assad (Isaia cap. 17)

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insecte ca Lacustele din Biblie ne ataca acest an, doua rase sa nu ducem lipsa de zburatoare. 

Billions of cicadas will emerge in the U.S. this year in a rare double-brood event

It’s official: 2024 belongs to the cicadas.  Billions of Cicadas Are Coming: Are You Ready? What to Know About 2024’s Cicada Season

This spring, two different broods of cicadas — one that lives on a 13-year cycle and the other that lives on a 17-year cycle — will emerge at the same time from underground in a rare, synchronized event that last occurred in 1803.

Billions of the winged insects will make an appearance across the Midwest and the Southeast, beginning in some places in late April, for a raucous mating ritual that tends to inspire fascination and annoyance in equal measure.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Avalon73 said:

Evreii nu pot fi cuceriti, bombardati, macelariti, datorita celor 3 sisteme antiracheta. Astept momentul invaziei Israelului. Atunci sa vezi macel printre invadatori.

p.s. Iar Damascul va fi distrus complet de israeliti, cu tot cu palatele imparatesti ale sarpelui Bashar Al Assad (Isaia cap. 17)

În zilele noastre orice țară poate fi distrusă datorită armelor performante, indiferent de sistemele antirachetă. Dar să sperăm că nu va fi așa.

Io aș zice că mai bine să nu așteptăm momentul invaziei Israelului. Replica va fi dură și chiar sunt multe butoaie cu pulbere în lume.

 

Mai bine să fie pace. Dar, nah, cine dreak mă ascultă pe mine, care postez pe roportal? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Vriies said:

În zilele noastre orice țară poate fi distrusă datorită armelor performante, indiferent de sistemele antirachetă. Dar să sperăm că nu va fi așa.

Io aș zice că mai bine să nu așteptăm momentul invaziei Israelului. Replica va fi dură și chiar sunt multe butoaie cu pulbere în lume.

 

Mai bine să fie pace. Dar, nah, cine dreak mă ascultă pe mine, care postez pe roportal? 

Pai tu esti ambivalent, pe de-o parte vrei pace, pe de alta parte vrei o Palestina pe teritoriul biblic al Israelului. Asa ceva nu vei vedea. Si atunci va fi pace, cativa ani.

Tu nu ti-ai pus intrebarea ca exista o forta care de pe vremea robiei celor 400 de ani in Egipt incearca sa-i extermine pe evrei? E vb de Satana.

Nu ti se pare curios ca putinienii desi se declara antinazisti, sunt antisemiti? Hotul striga hotii.

Si de ce vreau ca Israel sa fie invadat de rusi si islamisti, pentru ca vreau ca Numele Cel Sfant al lui Dumnezeu sa nu mai fie pângărit. Pentru ca doar atacarea Israelului va determina interventia divina a lui Dumnezeu: "atunci voi cauta sa nimicesc toate popoarele care se vor ridica impotriva Ierusalimului" - spune un profet, Zaharia 12. 

Oamenii nu sunt constienti ca fara civilizatia iudeo-crestina nu vom mai avea trecut, prezent si viitor, doar adidasi din poliuretan care crapa la 0 grade! :lol2:

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Avalon73 a spus:

Oamenii nu sunt constienti ca fara civilizatia iudeo-crestina nu vom mai avea trecut, prezent si viitor, doar adidasi din poliuretan care crapa la 0 grade! :lol2:

Ai noroc ca Opincile NU crapa nici la -100*C!!!  :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, Avalon73 said:

Pai tu esti ambivalent, pe de-o parte vrei pace, pe de alta parte vrei o Palestina pe teritoriul biblic al Israelului. Asa ceva nu vei vedea. Si atunci va fi pace, cativa ani.

 

Ambivalent cred că ești tu, cel puțin la urechea dreaptă, din moment ce ai interpretat aiurea ce-am spus eu.:laugh: Mi-am manifestat doar dezideratul de a fi pace și n-am făcut nici măcar o singură referire la Palestina. 

Dar dacă vrei despre Palestina, atunci citește aici: 

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Palestine

https://www.britannica.com/place/Palestine

7 hours ago, Avalon73 said:

 

Nu ti se pare curios ca putinienii desi se declara antinazisti, sunt antisemiti? Hotul striga hotii.

 

Aici, nah, mai că ți-aș da dreptate. :laugh:

 

7 hours ago, Avalon73 said:

 

Tu nu ti-ai pus intrebarea ca exista o forta care de pe vremea robiei celor 400 de ani in Egipt incearca sa-i extermine pe evrei? E vb de Satana.

 

Si de ce vreau ca Israel sa fie invadat de rusi si islamisti, pentru ca vreau ca Numele Cel Sfant al lui Dumnezeu sa nu mai fie pângărit. Pentru ca doar atacarea Israelului va determina interventia divina a lui Dumnezeu: "atunci voi cauta sa nimicesc toate popoarele care se vor ridica impotriva Ierusalimului" - spune un profet, Zaharia 12. 

 

Aici m-ai pierdut.

În chestiile pe care le pui pe tapet, recte cu „Satana”, cu „Numele Cel Sfant al lui Dumnezeu sa nu mai fie pângărit”, cu citatul din Zaharia... nu mă bag. Probabil că ai motive temeinice să vrei ca Israelul să fie invadat de ruși și islamiști. 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Vriies said:

Ambivalent cred că ești tu, cel puțin la urechea dreaptă, din moment ce ai interpretat aiurea ce-am spus eu.:laugh: Mi-am manifestat doar dezideratul de a fi pace și n-am făcut nici măcar o singură referire la Palestina. 

Dar dacă vrei despre Palestina, atunci citește aici: 

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Palestine

https://www.britannica.com/place/Palestine

Ba, ai spus clar pe undeva pe forum ca trebuie sa existe un stat palestinian pe teritoriul Israelului, teritoriu despre care Dumnezeu spune ca "ați împărțit țara Mea, pe care o dădusem semintei lui Iacov" - pana la sfarsit Israelul se va intande de la Nil la Eufrat (Geneza 15). 

Ceea ce ai sustinut tu e acelasi lucru cu "nevoia" unei femei batute si maltratate de un sot alcoolic si nebun in aceeiasi casa. A venit timpul ca vremea aia sa inceteze. Casa se numeste Israel iar nebunii sunt palestinienii. 

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×