Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Va fi sau nu război în Israel? (este deja dar vorba vine...)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 21 minute, Avalon73 a spus:

1. Te oftici degeaba, Ză Occident iz dumd! (nu are resurse, vei vedea pana in 2030 că tot Occidentul va deveni un <<Sieg Hell>> generalizat)

:no:  The Occidentul are resurse in rezerva pentru o vreme lunga, Elvetia este cel mai echipat, cultiva si Cafea si Cacao in barloge din Alpi in sol/pamant mexican, adus timp de zeci de ani pana avea contract cu Fabrica de Ciocolata Nestle.   Amerika inca NU este descoperit daca vorbim de resurse si sint modesta in exprimare!!!   Ei nu se lauda cu nimic.

Sa ai o zi de toamna frumoasa, la mine sint 25*C pe moment la ora 10 dimineata dar vor fi peste 32*C peste scurt timp. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Avalon73 said:

1. Te oftici degeaba, Ză Occident iz dumd! (nu are resurse, vei vedea pana in 2030 că tot Occidentul va deveni un <<Sieg Hell>> generalizat)

2. Cu sau fără mine, tu ai potențialul să te repliezi ca să nu fi luat prin surprindere. Restul de pe forum nu au. Sunt pe arătură. Te-am flatat? Încă cred că suferi de optimism prin negare, e firesc, dacă oamenii ar ști ce urmează, n-ar mai dormi, ar veghea..

Dumd or dumb? :smile:

Te înșeli. Occidentul nu e dumb, ci doar are șanse mari să cadă  din cauza umanitarismului pe care l-a propus și de care au profitat „omizile”.

Să fiu luat prin surprindere, de cine? Și ce contează că aș fi luat prin surprindere? Tot acolo ajungem.

Mercic pentru că m-ai flatat! Într-o oarecare măsură s-ar putea spune că în pofida experienței de care am avut parte, da, încă sufăr de optimism. Tu nu ești optimist?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Avalon73 a spus:

1. Te oftici degeaba, Ză Occident iz dumd! (nu are resurse, vei vedea pana in 2030 că tot Occidentul va deveni un <<Sieg Hell>> generalizat)

2. Cu sau fără mine, tu ai potențialul să te repliezi ca să nu fi luat prin surprindere. Restul de pe forum nu au. Sunt pe arătură. Te-am flatat? Încă cred că suferi de optimism prin negare, e firesc, dacă oamenii ar ști ce urmează, n-ar mai dormi, ar veghea..

Aici ai dreptate, eu prefer sa dorm decat sa veghez, iar cu privire la surprindere nu cred ca ma cunosti mai deloc, altfel ai fi avut curiozitatea sa aflii citind topicele deschise de mine, majoritatea cu tematica apocaliptica insa nu religioasa ce e drept, poate de aceea ...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, să revenim la topic...

https://stirileprotv.ro/stiri/international/hamas-sustine-ca-bilantul-victimelor-in-fasia-gaza-a-depasit-pragul-de-10-000-de-morti-informatia-nu-pote-fi-verificata.html

https://stirileprotv.ro/stiri/international/new-york-times-sua-avertizeaza-iranul-si-hezbollah-ca-sunt-gata-sa-intervina-in-cazul-unui-atac-asupra-israelului.html

Asta mi se pare plauzibilă. Pentru că altfel nu-mi explic cum anume Hezbollahul nu a a intervenit până acum, deși Hamasul miza pe intervenția imediată a Hesbollahului. Probabil că au avut loc ceva discuții în spatele ușilor, în care s-a avertizat ceva de genul: Stați liniștiși, că dacă nu...va fi jale!

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, zodiak said:

Aici ai dreptate, eu prefer sa dorm decat sa veghez...

 

Iar în timp ce dormi să-i dai like-uri amicului Rayn, care e convins că sionismul este terorism. Apoi să-mi povestești mie , în loc să-i povesteșți lui, că sionismul de fapt nu e terorism. :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 35 minute, Vriies a spus:

Iar în timp ce dormi să-i dai like-uri amicului Rayn, care e convins că sionismul este terorism. Apoi să-mi povestești mie , în loc să-i povesteșți lui, că sionismul de fapt nu e terorism. :laugh:

Vorbele lui Rayn nu sunt departe de ce au produs urmarile sionismului. Porcaria asta s-a petrecut si pe cand s-au intors evreii din robia babiloneana si si-au deposedat si ucis fratii care nu au fost deportati, considerand ca ei sunt singurii alesi, ... asa au aparut doua state Iudeea si Israel, unul supus si cuminte iar celalalt rebel, unul sub Egipt, altul sub Asiria si Babilon.

Sionismul ca idee a fost nevinovat si justificat, insa ca actiune si efecte nici nu are rost sa spunem ce a produs.

Intotdeauna conflictele au fost tembele.

Sionismul cultural este foarte ok, dar sa te intorci intr-un teritoriu strain doar pentru ca stramosii tai l-au locuit in antichitate ... macar daca s-ar fi intors intr-un desert nelocuit...in plus s-au intors ca cetateni ai Germaniei lui Hitler, arieni mozaici vorbitori de dialect german idish, blonzi si roscati cu ochi albastrii si pielea alba ca laptele.

Desigur ca regimul nazist i-a persecutat si considerat cetateni indezirabili, dar ei tot arieni-germani raman dincolo de religia lor mozaica si de propaganda nazista care ii dezumanizasera si ii prezenta caricatural.

Nazistii au comis-o si atunci cand i-au considerat pe slavi ca fiind non-arieni si rasa inferioara si aceasta pe cand armata germana avea detasamente de camerunezi bantoizi si divizii de arabi in nordul Africii!

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, zodiak said:

Vorbele lui Rayn nu este departe ... 

Subscriu, așa este! 

Vorbele nu este decât vorbe! :smile:

7 minutes ago, zodiak said:

 

Intotdeauna conflictele au fost tembele.

Corect! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, zodiak said:

Vorbele lui Rayn nu sunt departe de ce au produs urmarile sionismului.  

Cu alte cuvinte am putea spune cam așa:

 

Foaie verde solzi de pește

Gura lui Rayn vorbește

Multe chestii povestește

Iară Zod le cam sorbește.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Vriies a spus:

Cu alte cuvinte am putea spune cam așa:

 

Foaie verde solzi de pește

Gura lui Rayn vorbește

Multe chestii povestește

Iară Zod le cam sorbește.

As completa in continuare: 

... totul este o impresie! 

PS: Apropo, ai observat ca nu dau filmari cu cadre largi din Gaza?!

Autorităţile sanitare palestiniene au anunţat că numărul morţilor în Gaza depăşeşte 10.000. Potrivit celui mai recent bilanţ al Ministerului Sănătăţii al Hamas anunţat luni şi citat de AFP, 10.022 de persoane, majoritatea civili, inclusiv peste 4.000 de copii, au fost ucise în Fâşia Gaza din 7 octombrie în urma bombardamentelor devastatoare israeliene. „Gaza devine un cimitir pentru copii", a declarat Guterres, adăugând că "sute de fete şi băieţi sunt ucişi sau răniţi în fiecare zi". El a mai spus că au fost comise încălcări clare ale dreptului internaţional umanitar. ONU are nevoie de 1,2 miliarde de dolari pentru a ajuta la furnizarea de ajutor către 2,7 milioane de persoane din Gaza şi Cisiordania. „Operaţiunile terestre ale Forţelor de Apărare ale Israelului şi bombardamentele continue lovesc civili, spitale, tabere de refugiaţi, moschei, biserici şi facilităţi ale ONU - inclusiv adăposturi. Nimeni nu este în siguranţă", a subliniat Guterres. „În acelaşi timp, Hamas şi alţi militanţi folosesc civili ca scuturi umane şi continuă să lanseze rachete fără discriminare către Israel", a mai spus el. Guterres a anunţat că 89 de persoane care lucrau pentru Agenţia ONU pentru Refugiaţii Palestinieni (UNRWA) au fost ucise în Gaza, un bilanţ pe care el l-a descris ca cel mai ridicat pentru lucrătorii umanitari ai Naţiunilor Unite, mai mare "decât în orice perioadă comparabilă din istoria organizaţiei noastre". Camioane de ajutor au intrat în Gaza din Egipt prin Rafah, principala trecere care nu se învecinează cu Israelul. Dar oficialii ONU au spus în mod repetat că acest ajutor este insuficient pentru populaţia civilă din Gaza de aproximativ 2,3 milioane de locuitori, dintre care peste un milion au rămas fără adăpost în urma bombardamentelor Israelului. Acest "firicel de asistenţă nu satisface oceanul nevoilor", a notat Guterres. Doar punctul de "trecere Rafah nu are capacitatea de a procesa camioanele de ajutor la scara necesară", a notat el. 

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Șeitani nemiloși! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×