Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Sunt românii nebuni? (adică buni de nimic?)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Critica e buna daca are si o latura constructiva. Critica fara solutii  pentru rezolvarea problemelor e aruncarea cu cacat in vant. Si cum vantul isi poate schimba directia.... :lol2:

Primul drac e Diavolul insusi. Michiduta, cum ar veni. Asa se intelege zicala. Cu el si cu omul sarac se termina insiruirea cu scopul de a se accentua trasaturile negative ale omului sarac. Meschinaria, de fapt. Restul divagatiei nu are rost.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Avalon73 a spus:

La o singura intrebare nu s-a răspuns pe acest topic: DE CE SUNT ROMÂNII NEBUNI? (nu toti, aia care au mai ramas in țară)

Românii sunt nebuni din familie, așa-i învață ta`su cu mumă-sa și unde-i doi nebuni cu siguranța apare al treilea. Ei, toți trei nebunii ăștia formează celula mafiotă de bază a societății românești. Care ulterior se reunsesc in clanuri, care devin transfrontaliere. Exemple de familii de nebuni infracționali condamndați - Familia Bășăscu cu fiicele si amanta din Troia, Dr. Oprescu fugit la fi-su doctor in Grecia (l-am facut doctor ca sa aibe cine avea grija si de mine la batranețe în țara asta de rahat - zice Oprescu ăl bătrân, eh, na fos sa fie in RO, a fost sa fie in Grecia) si cu clanurile familiale mafiote din Romania putem continuta încât s-ar termina nisipurile lu aia de la Samsung din care fac memorii SSD.

Românii au o vorbă: OMUL SĂRAC E AL DOILEA DRAC! Toată copilaria m-am intrebat da` primul drac cin` sa fie? dar al treilea? Ehhh, la varsta inaintata pe care a am dețin raspunsurile.

Primul drac e femeia lui (a omului sarac) si restul dracilor sunt copiii lor. In totalitate ei formeaza, aproape 80% dintre boboru român” 

Tocmai au aparut ultimele rezultate PISA, Romania a iesit iar pe locul  1 sau 2 la prostie crasa. PLEAVĂ, NULITĂȚI, GUNOAIE! Asta va mai contine boboru peste 10 ani, cu sute de  mii de mulatri imbracati ca in filmul Insula Dr-ului Moreau (H. G. Wels)

Exctinctie plăcută feciori de lele!

Da, am citit si eu articolul de pe Google News si asa este suntem penultimii la testele Pisa si la distanta cam mare de urmatorii clasati imediat inaintea noastra. 

Problema in acest caz este sistemul de invatamant, care in loc sa copieze un model occidental a devenit din ce mai putred din 1989 incoace. 

Practic elevii români cara dupa ei o roaba de manuale si sunt fortati sa invete 1001 si una de discipline in mars fortat trecand rapid precum trenul prin gara, deoarece nici ora, nici ziua, nici saptamanile, lunile si anul nu s-au dilatat ci culmea au ramas la fel. 

Elevii straini merg devreme pe specializare ( doua-trei si nu mai multe) si aproape complet pe latura practica si repetitiva. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, zodiak said:

1. Da, am citit si eu articolul de pe Google News si asa este suntem penultimii la testele Pisa si la distanta cam mare de urmatorii clasati imediat inaintea noastra. 

Problema in acest caz este sistemul de invatamant, care in loc sa copieze un model occidental a devenit din ce mai putred din 1989 incoace. 

Practic elevii români cara dupa ei o roaba de manuale si sunt fortati sa invete 1001 si una de discipline in mars fortat trecand rapid precum trenul prin gara, deoarece nici ora, nici ziua, nici saptamanile, lunile si anul nu s-au dilatat ci culmea au ramas la fel. 

2. Elevii straini merg devreme pe specializare ( doua-trei si nu mai multe) si aproape complet pe latura practica si repetitiva. 

1. Asa cu tomuri de memorare se pretează doar nouă, un popor de jenii pustii care au ajuns sa populeze toate spitalele de psihiatrie din țară, avand care de care mai nastrujnice diagnotisce, in fapt doar un banal burn-out (eeee dar cine le pune diagosticelele :lol2:, stră-stră-nepoții lu` Te Leagă)

2. Astalaltă se preteaza doar anglo-saxonilor mai rertadati , cei despre care zicem noi ca nu stiu sa faca filetul  decat pe stanga.

MĂI MIE NU MI-E CIUDA CĂ SUNTEM OAMENI SLABI DTPDV, MI-E CIUDA CĂ PREA PE MULȚI NE CHEAMĂ ION ȘI SUNTEM ÎNSURAȚI CU INTELIGENȚA ARTIFICIALA A LUI CIOLACU ȘI CIUCĂ!!

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti prea ermetist pentru intelegerea mea, asa ca ma dau batut, dar incerc sa vedem...

Eu am un verisor in Austria si s-a specializat pe 3-4 limbi straine inca din scoala primara si nu facea decat simbolic alte discipline iar unele deloc.

S-a pus accentul pe conversatie si vorbeau fluent in limbile respective in tabere deoarece erau mai mult in tabere de studiu decat la scoala.

Nu stiu de ce zici tu ca doar aia mai retardati...?!

PS: Nu inteleg de ce faci apologia spitalelor de pisicatrie si a medicamentelor respective, dar parca imi aduci aminte de un coleg de pe un forum concurent cu nik-ul Fane si Stefan de avuse mai multe neveste, una evreica si si-a facut veacul prin State si venea ocazional prin tara in vizita pe la proprietati in special pe la Brasov.

Apropo, si el era ceva mai in varsta si daca iti pare cunoscuta sintagma ”l-au mitraliat pe Isus pe cruce”, atunci cred ca pot intelege unde bati!

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă memorezi mecanic, în opt zile uiţi cam 80% din ceea ce ai învăţat". Doctor în Ştiinţele Educaţiei, despre dezastrul de la testele PISA

Este foarte multă informaţie într-un timp scurt, se memorează mecanic şi există o lege a memorării mecanice, care spune că în opt zile uiţi cam 80% din ceea ce ai învăţat. Vă daţi seama că şi dacă îi întrebăm peste 2-3 ani ce este Baltagul s-ar putea să avem o problemă. Ne furăm singuri căciula în ceea ce se întâmplă firul epic şi nu sunt de vină profesorii. Profesorii fac ceea ce trebuie să facă, trebuie să alerge prin foarte multă materie în timp scurt. Repet, uitaţi-vă la manualele care sunt instrumentul de lucru al elevului. Ele ar trebui să fie motivante, ar trebui să fie odiseea cunoaşterii, ar trebui ca elevul, care este nativ digital, care stă foarte mult pe tehnologie să fie îndrăgostit şi de manuale. Când se duce la şcoală trebuie să spună că vrea să înveţe, că este motivat să înveţe. 

- Noi întotdeauna comparăm cum se învăţa pe vremea noastră cu cum se învaţă acum. Atunci erau alte condiţii. Nu putem să comparăm mere cu pere. 

- Elevii noştri sunt foarte deştepţi pentru că li se predă foarte multă informaţie. Nu, trebuie să li se predea mult, nu multe. Informaţiile care trebuie să fie predate, trebuie duse până departe. Uitaţi-vă la manualele din străinătate. Toată lumea spune că sunt foarte uşoare, foarte simple. Tocmai, pentru că rămân informaţiile necesare, profesorul se joacă, are activitate în clasă, îi pune pe elevi să aibă un moment de reflecţie, să aplice, să pună în practică. Ştiţi cât durează să pui în practică o informaţie? Durează mult, consumi timp. Are timp profesorul din România să facă foarte multe elemente de aplicare  ca sa nu mai spun că nu avem laboratoare în şcoli dacă vrem să facem cu adevărat aplicaţie. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, zodiak said:

Nu este un mod voalat deloc, cel putin din partea mea! 

Sunt suparat pe Romania si pe falsul romanism, de fapt sunt critic iar nu nihilist, deoarece altfel doar ascundem mizeria sub pres si ne lamentam fara folos. 

Oki, am înțeles că tu ești un critic vehement al României și UE.

Acum,na, toți criticăm realitatea românească și am vrea o țară mai bună, nu asta e problema. Dar un critic al Rusiei și al lui Putin, nu ești? Nuuuu, n-am văzut așa ceva! :tongue: :laugh: Despre tezaurul pe care ni l-a confiscat Rusia, cu greu ți-am putut scoate o vorbă. Apoi, despre ciuntirea teritoriului României de către Rusia, iar îți vine greu să vorbești. 

În consecință, ce să înțeleg de la tine? „România e rea, UE e rea, Rusia e bună în frunte cu Putin. Hai să ne întoarcem fața spre Rusia!”. Așa?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Vriies a spus:

Acum,na, toți criticăm realitatea românească 

Cum e împărțită capitala de către clanuri de interlopi. Zone de influență, moștenite din tată-n fiu

"Tineret, mandria tarii" 

Se mai si lauda politicienii cu acesti PORCI ca ei impart pe teritorii CAPITALA, crimele organizate sint orchestrati de ei, jaful si spargerile, crimele ucigatoare si NIMENI nu se atinge de acesti TIGANI JEGOSI!!! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Vriies a spus:

Oki, am înțeles că tu ești un critic vehement al României și UE.

Acum,na, toți criticăm realitatea românească și am vrea o țară mai bună, nu asta e problema. Dar un critic al Rusiei și al lui Putin, nu ești? Nuuuu, n-am văzut așa ceva! :tongue: :laugh: Despre tezaurul pe care ni l-a confiscat Rusia, cu greu ți-am putut scoate o vorbă. Apoi, despre ciuntirea teritoriului României de către Rusia, iar îți vine greu să vorbești. 

În consecință, ce să înțeleg de la tine? „România e rea, UE e rea, Rusia e bună în frunte cu Putin. Hai să ne întoarcem fața spre Rusia!”. Așa?

Ideea este ca ceea ce nu ma priveste... 

Nu ma intereseaza Rusia, Ucraina si alte state de acest gen. 

Pentru mine Ucraina este un fel de Papua, iar Rusia un fel de Australia. 

Nici SUA nu este mai aproape. 

Cand spun ca UE este malefica o spun clar, iar aceasta nu inseamna tarile componente ci suprastructura de la Bruxeles. 

Rusia este rea, ne-a facut si ne-a dres, dar noi ne-am facut-o mult mai rau, din acest motiv pot sa-l inteleg pe Avalon pana la un punct. 

Relatiile geopolitice nu merg pe ce vrem noi, ci au un curs obiectiv, iar daca le observi nu inseamna ca esti rau, bun, ori tarile sunt rele/bune... 

Eu nu vad rostul existentei acestor entitati statale fantoma pentru proprii cetateni.

La inceput de secol 20 au aparut state fantomatice, mari si pline de bogatii, dar care nu au alt rost pe planeta in afara de a-si chinuii proprii cetateni. 

Nu este logic de ce statele mici si fara resurse, sunt mult mai dezvoltate decat statele mari si bogate. 

PS: Eu nu pledez pentru intoarcerea fetei spre Rusia, deoarece deja uleiul s-a separat de apa. 

Oricum nu cred ca tarile astea anemice au vreo sansa. 

Cu privire la Rusia, Ucraina, tezaur, samd, prefer ca tezaurul sa fie retrocedat spre Fiji, iar teritorile furate de Ucraina sovietica de la Romania si de la Moldova sovietica sa ramana la Ucraina, la Rusia, samd, decat sa ingrase nesimtirea si oligarhia de Romania! 

Romania era bogata oricum si oricand. 

Valahia era bogata si de una singura, mult mai bogata decat multe tari din occident, dar noi am fost condamnati sa ne uram si sa ne jefuim reciproc, sa scuipam pe semenii nostrii. 

Asa ca ce rost are sa primim teritorii cand in  Ucraina care avea totul din 1920 s-a trait la fel de prost precum in Mongolia care nu avea nici dupa ce bea apa?! 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aviz Vriies: dacă ai nevoie să fi confirmat de nebuni ca Zod & Co. de pe roportal, înseamnă că te asemeni lor. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Avalon73 a spus:

Aviz Vriies: dacă ai nevoie să fi confirmat de nebuni ca Zod & Co. de pe roportal, înseamnă că te asemeni lor. 

Iti pot confirma ca nu ne asemanam chiar deloc, de fapt pana la un punct credeam ca ma aseman mai mult cu tine Avalon, dar privind la ultimele tale postari talmudice nu mai cred aceasta. 

Si da, daca iti face tie placere voi accepta eu rolul nebunului pe aceasta tabla de sah!

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×