Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 ore, Vriies a spus:

Uneori mai țin și io cont de teoria conspirației, însă nu prea cred, bre, așa ceva, cum că ucrainenii și rusnacii de fapt fac blat și împart banii care vin din UE. :laugh: Morții ce zic? 

Da pentru ce sa dea UE bani? Sa dea mamericanii, ca ei au provocat si intretin acest razboi. Eu nu vreau sa dau bani Ucrainei. Si nici arme. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, Vriies a spus:

Bine, pentru voi, alde Sputnik, e normal să propagați astfel de chestii! Io chiar vă înțeleg...:laugh: Dar treaba mai nașpa e că acest conflict ar putea să degenereze, cu consecințe greu de estimat.

Exclusiv din vina vestului. De ce a preferat sa inchida ochii la maltratarea populatiei din Donbass atatia ani? 

Macar acum sa se trezeasca. Ieri de exemplu ucrainienii au lovit cu artileria centru orasului Donetsk. A murit printre altii o fetita de 11 ani care se pregatea sa devina balerina la Moscova. E vreo stire pe undeva in mainstream media? 

Bine ca se aplauda cum trag drmentii aia la intamplare cu puscoacele americanesti fara sa le pese ca omoara civili. 

Rusia nu se va opri pana nu face dreptate. 

Editat de titi_greucean
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

domnu pipi_greucean, dar rusii nu omoara civili ucraineni? Sau ii omoara, dar lor le pasa, plang dupa aia si ii doare la inimioara de fapta lor?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Enki said:

domnu pipi_greucean, dar rusii nu omoara civili ucraineni? Sau ii omoara, dar lor le pasa, plang dupa aia si ii doare la inimioara de fapta lor?

:lol2:

Rușii nu omoară, rușii doar ajută populațiile să pășească în sferele superioare! Cum ar fi, în astral, de exemplu...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, titi_greucean said:

Da pentru ce sa dea UE bani? Sa dea mamericanii, ca ei au provocat si intretin acest razboi. Eu nu vreau sa dau bani Ucrainei. Si nici arme. 

Poi, bre, din câte ne-aducem noi aminte, nu americanii au provocat acest război, ci rușii (  a se citi: Putin cu ai lui), care au dat buzna în Ucraina! Remember?

2 hours ago, titi_greucean said:

Exclusiv din vina vestului. De ce a preferat sa inchida ochii la maltratarea populatiei din Donbass atatia ani? 

 

Rusia nu se va opri pana nu face dreptate. 

Hai, bre, las-o jos că măcăne! În Donbass într-adevăr sunt anumite chestii specifice, care e musai să fie judecate în context și da, amendate dacă situația o cere. Dar de aici și până la invazia barbară a Rusiei în Ucraina, care a însemnat război, moarte, distrugere, suferință, plus alte posibile implicații negative la nivel global...e o cale foarte lungă!

Ah, da. „Dreptatea” Rusiei însemnă cucerire, praf și pulbere! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Ciocârlan a spus:

Dacă pot adăuga și eu o estimare, cred că vom pierde Bucovina, Ținutul Secuiesc, o treime din județul Galați și jumătate de Tulcea.    Puțin îmi pasă de încadrarea mea în grupul demenților conspiraționiști... tot NOI suntem ținta lor principală.     Argumentul e simplu: suntem bogați în resurse, săraci cu duhul și ușor de înlăturat.   

:smartass:  Aplauze vii ... asa se pretindea si in sedintele de PCR sau la cuvantarile tov-ului Nicu Ce.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, titi_greucean a spus:

Da pentru ce sa dea UE bani? Sa dea mamericanii, ca ei au provocat si intretin acest razboi. Eu nu vreau sa dau bani Ucrainei. Si nici arme. 

Crezi a Americanii au nevoie sa le impingi tu sa dea bani, au dat si dau in continuare iar  "We The People" achitam factura prin plata carburantilor, alimentelor si tuturor serviciilor. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Vriies a spus:

Poi, nu văzuși?...

NATO (a se citi UE plus SUA) înarmează continuu Ucraina. Pe de altă parte Rusia nu se va retrage, pentru că astfel va recunoaște că toată această campanie ar fi un eșec. Deci?...

O consecință deja nefastă o constituie deja o criză economică  crescândă, din zona europeană, care bate la ușă. 

O consecință și mai nefastă, ca să zicem așa,  ar fi posibilitatea escaladării situației și izbucnirea unui război de amploare, mult mai vast.

Exista mai multe nuante care pot da Rusia castigatoare cu victorie absoluta, partiala ori chiar nula:

1.) Rusia cucereste in final aproape toata Ucraina sigiland frontierele de vest ale Campiei scito-sarmatice cu ajutorul Belarusului si altor aliati. 

2.) Rusia cucereste Ucraina pana la Nipru. 

3.) Rusia cucereste doar Donbasul. 

3.) Rusia ramane cu  mici cuceriri teritoriale pe frontiera Ucrainei ori doar cu Crimeea ori sudul Crimeii, insa va da Chinei toate tarile ex-sovietice pana la Marea Caspica, inclusiv estul si jumatatea sudica a Kazahstanului, fie Rusia va rechizitiona 90% din aceste tari si anume zona desertica, iar restul le va farmita in republici si mai mici care existau in primul URSS ori mai inainte. 

Rusia va acapara tot litoralul Georgiei, Republica Adjiara si Republica Abhazia, iar Osetia de sud se va uni cu Osetia de Nord, iar Georgia centrala cu Armenia. 

Armenia isi va tripla suprafata cu parti din Azerbaijian, iar nordul si nord-estul Azerbaijianului pana la Baku il va lua Daghestanul, iar restul va fi cedat Iranului si tot Iranul poate primi Turkmenistanul de sud si de est. 

In Republica Moldova Rusia ar putea uni Transnistria cu Gagauzia si Bugeacul Ucrainei intemeind Republica Federativa Nistreana. 

5.) Rusia neputincioasa nu accepta infrangerea si simtind latul va face de un holocaust nuclear in Ucraina sabotand centralele atomoelectrice si apoi aruncand vina pe armata ucraineana. 

6.) Avansarea si dezvoltarea in economia mondiala a BRICS va aduce beneficii uriase Rusiei ingenunchind occidentul, ceea ce ar putea insemna cea mai mare victorie a Rusiei. 

PS:

Iata cum chiar o mare infrangere a Rusiei in Ucraina s-ar putea transforma intr-o mare victorie tot a Rusiei. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciocarlan

Dacă pot adăuga și eu o estimare, cred că vom pierde Bucovina, Ținutul Secuiesc, o treime din județul Galați și jumătate de Tulcea.    Puțin îmi pasă de încadrarea mea în grupul demenților conspiraționiști... tot NOI suntem ținta lor principală.     Argumentul e simplu: suntem bogați în resurse, săraci cu duhul și ușor de înlăturat.   

Raspuns:

In Bucovina sunt ucraineni iar nu rusi, cat despre Tulcea ea nu mai corespunde realitatilor istorice deoarece Bulgaria este stat UE-NATO si nu mai are iesire la Mediterana din 1945.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate se poate observa nu va exista vreodata o reala contraofensiva a fortelor ucrainene ci mai degraba o ofensiva ruseasca sacadata si de lunga durata. 

Probabil ca la un moment dat dupa ce armata rusa va trece de zona Oblastului Donetk prin linia Sloviansk-Kramatorsk, va avea cale libera in mai multe regiuni pana la Nipru. 

Pentru mine este foarte greu de inteles de ce Rusia nu lupta cu adevarat si la fel Ucraina nu se apara cu adevarat?! 

Am impresia ca Rusia prefera un fel de joaca cu Ucraina, asteptand ca aceasta sa capituleze la un moment dat si astfel Rusia va primi ce o intereseaza cu efort minim. 

Ucraina pare a face doar un joc de imagine in asteptarea capitularii. 

Acum Ucraina este foarte sigura ca Belarusul nu va intra in razboi si ca Kievul nu va fi atacat din nou. 

De fapt Ucraina greseste deoarece acest plan este asul din maneca Rusiei si in timp ce Rusia are resursele deschiderii mai multor fronturi, Ucraina in scimb nu se poate apara pe mai multe fronturi. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×