Sari la conținut
Forum Roportal
Motorină

Vatra Dornei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O sala de spectacole. Foarte frumos. Acolo vor putea colinda elevii în perioada ce urmează, se pot organiza  concerte corale, de muzica clasica, un cvartet ar fi potrivit, se pot organiza festivități de absolvire la scoli, chiar spectacole de stand up...totul într-un cadru foarte civilizat, chiar luxos. 

La început e mai greu pana se obișnuiește lumea. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Motorină a spus:

Popii au incercat sa minta prostimea prezenta, cum ca cladirea a fost dintotdeauna a lor, iar denumirea "cazino" a fost o greseala, pentru ca inauntru ar fi fost doar cofetarie, sala de spectacole, si "niciodata nu s-a jucat nimic". 

Deci austriecii l-au construit in 3 ani, si-au facut magistrala feroviara de la Viena pana aici, ca la ei in imperiu nu mai era alta cofetarie, si nici miros de conifere. Si l-au pus pe numele bisericii, poate pentru scutire de impozit. Nu au jucat averile, n-au umblat cu curve, si nici nu s-au sinucis o parte pe aici, nu, nu!

Discursul penibil a fost "omis" de presa prezenta.

Cu cata usurinta MINTE preotimea iar PROSTIMEA trebuie sa le creada ca sint cei mai buni Pamanteni!!!   Ma bucur ca NU li se da dreptate!!!   In Iad cu toti. 

Se mai vad cladiri asemanatoare in Ardeal, poate de marime mai mica dar acoperisul este identic.  Precis se confunda cu cladirea Cofetariei Gerbeaud din Budapesta!!!

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Rodica` a spus:

O sala de spectacole. Foarte frumos. Acolo vor putea colinda elevii în perioada ce urmează, se pot organiza  concerte corale, de muzica clasica, un cvartet ar fi potrivit, se pot organiza festivități de absolvire la scoli, chiar spectacole de stand up...totul într-un cadru foarte civilizat, chiar luxos. 

La început e mai greu pana se obișnuiește lumea. 

Pe perioada comunismului a fost sala de mese a statiunii, precum si sala de spectacole. Exista si o cofetarie.

 

Fix de cand a fost retrocedata bisericii, a fost o balarie continua. Popii s-au impotrivit tuturor proiectelor care s-au fi putut face acolo, atat de catre ministerul culturii, cat si de administratia locala. Pe atunci spuneau ca nu vor sa sustina "un simbol al pierzaniei", acum au schimbat discursul :laugh:

Acum se vrea un muzeu. Deja au fost expuse ceva sculpturi si tablouri in el.

Parerea mea este ca, atat timp cat e in clanul posesorilor de Mercedes-uri, nu poate fi valorificata cladirea. Nu cred ca ar fi ok din punct de vedere al dogmelor ortodoxe, sa functioneze un restaurant capabil de nunti, de exemplu, pentru ca ar implica muzica de toate genurile, mult alcool si dans.

Pentru fanfara si ansambluri folclorice, e suficient foisorul din parc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zic sa nu ne îndoim de capacitatea mercantila a barbosilor. Întreținerea clădirii costa. Sunt convinsa ca vor găsi o cale sa o valorifice și sa scoată profit. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 01.12.2023 la 19:18, Rodica` a spus:

Zic sa nu ne îndoim de capacitatea mercantila a barbosilor. Întreținerea clădirii costa. Sunt convinsa ca vor găsi o cale sa o valorifice și sa scoată profit. 

Da, fonduri de la Cultura. Doar e muzeu. :bag:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a inchiriat spațiul Ministerul culturii... am inteles. El plateste si utilitati si tot.

Sunt deschise expozitii permanente? De arta?  Sau ce tip de muzeu e acolo?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 04.12.2023 la 8:48, Rodica` a spus:

Daca a inchiriat spațiul Ministerul culturii... am inteles. El plateste si utilitati si tot.

Sunt deschise expozitii permanente? De arta?  Sau ce tip de muzeu e acolo?

Nu stiu sa-l fi preluat cineva. Nici durata expozitiilor nu o cunosc, dar din cate stiu, inca nu au obiecte proprii de expus.

Habar nu am ce se va intampla, pana acum se stie doar ca "muzeu". Eventual o sa foloseasca sala pentru protocoalele lor extravagante. De fapt nu, ca n-au bucatarie (din cate stiu). Tot pe la pensiuni de 4 stele se vor inghesui, saracii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cercetat și eu în presa ce se întâmplă cu clădirea dar nu am găsit prea multe. Pentru început a fost lăsată la vizitat pentru public dar numai în anumite spatii. 

Cred ca e interesant de urmărit ce soarta va avea. Ca mai sunt clădiri renovate pentru care nu e clar ce destinație li se va atribui. Și pentru care s-au cheltuit o groaza de bani. 

Hai sa urmărim, zic. :photo:

Voi anunța și eu ce evenimente au loc la Castelul Răscruci proaspăt reparat si renovat. Un caz cumva similar. Pana în prezent s-au anunțat festivități de absolvire a unor facultăți. Asta la vara. Acum chiar nu știu ce se întâmplă dar aflu. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cica nenea popa de la catedrala din parc, spune tuturor ca "biserica" ar detine intreg parcul + toate cladirile istorice din zona. La slujba de azi ar fi spus ca a "dat in judecata" si tema policlinicii vechi, avand in prezent doi proprietari 50:50, care au intretinut si modernizat cladirea in ultimii 20 de ani, dand in chirie spatii comerciale si locuinte.

Ar fi enumerat si Hotel Carol (societate privata) printre cele ce i s-ar cuveni :eek:

 

Se spune ca ar fi enervat pe toata lumea inca de la inaugurarea cazinoului. "Inaltii" bisericesti chiar ar fi plecat fara sa mai stea la masa (organizata la hotel Calimani, cu bucatar de fite, adus de ei).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×