Sari la conținut
Forum Roportal
Clauds

Tema iesirii din timp la Eliade. Ii era teama de moarte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu vreau sa ma crezi lipsit de modestie dar nu pot citi asa ceva... am trecut la opere mai mari, mai importante.Daca m-as pune acum sa citesc Alice in Tara Minunilor m-as simti tradat intr-un fel...

Mersi ptr explicatie .

La ce istorie te referi??

tocmai de asta iti zic.... vreau sa vad daca observi sau ce observi. uite, chiar m-ai facut curioasa! :blink:

 

la istoria lumii, a Angliei...

 

...la politica :wacko:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Plz... lasa-ne cu offtopicul/Ia-ti zborul. :wacko:

din cate vad e despre eliade deci te rog nu te baga aiurea.........freak :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca Eliade se temea de moarte si incerca sa se convinga sau sa ne convinga ca o altfel de "scapare" este posibila?

Cred ca Eliade intuia mai multe. Probabil nu teama de moarte cat dorinta de cunoastere. Si cred ca in vizuiunea sa nu era doar o tema ci o realitate simbolic reprezentata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tocmai de asta iti zic.... vreau sa vad daca observi sau ce observi. uite, chiar m-ai facut curioasa! :blink:

 

la istoria lumii, a Angliei...

 

...la politica :wacko:

Da, cunosc ceva istorie DC?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, cunosc ceva istorie DC?

 

atunci o sa te surprinda sa citesti Guliver... bineinteles sa nu-l citesti din perspectiva unui copil, chiar daca esti unul :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Mircea Eliade nu avea temeri de genul acesta.Dimpotriva dragostea lui pentru Stapanul universului il facea sa isi doreasca sa ajunga mai repede la liman.

Spun asta prin prisma faptului ca a cunoscut tot ce putea cunoaste un "chela" a maestrilor orientali.Iar dupa acea intalnire(6 luni a trait exact ca un oricare, intampinand aceleasi greutati,privatiuni si fericiri ca oricare altul).

Iar dupa ce l-a cunoscut in masura in care il putea intelege un occidental si in pofida reticentelor lui de intelectual a trait linistit stiind ce urmeaza dupa lasarea cortinei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×