Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

Acum 55 minute, Rayn a spus:

Daca mai este cazul, si eu iti voi critica paradigma

motivul principal: atat e multe presupuneri

contextual, pe biata noastra planeta apare, brusc, ceva despre care nu s-a presupus nimic

au ba?

Nu inteleg.

Era vorba despre crearea unor micro-sfere plutitoare, aceasta era propunerea mea, in timp ce ideea cu microorganisme plutitoare era ideea lui Carl Sagan inca de prin anii 60.

Ideea lui Sagan este extrem de ieftina si la indemana deoarece organismele vii se multiplica singure in proportie geometrica si nu avem nevoie de mai mult decat de sonda primara pentru insamantare.

Daca esti laborant pe bune atunci suntem din aceeasi bransa chiar daca eu sunt un biolog ratat si atunci stii la ce ma refer (algele brun-roscate si algele verzi-albastrui, extremofite, samd).

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, zod said:

 

Ma refer la solutia biologica propusa de Carl Sagan inca din anii 60.

Este vorba despre alge unicelulare fotosintetizatoare cu plutitor atmosferic, un fel de saculet umplut cu hidrogen, care le-ar mentine la mare altitudine. 

 

Bre, zod,

Și io sunt fan sefeu! Adică, am îngurcitat la greu chestii cu extratereștri, viteze superluminice, hiperspațiu...alea-alea. Bre, dar chestia/soluția asta cu „alge unicelulare fotosintetizatoare cu plutitor atmosferic, un fel de saculet umplut cu hidrogen, care le-ar mentine la mare altitudine”, crezi că ține? :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Vriies a spus:

Bre, zod,

Și io sunt fan sefeu! Adică, am îngurcitat la greu chestii cu extratereștri, viteze superluminice, hiperspațiu...alea-alea. Bre, dar chestia/soluția asta cu „alge unicelulare fotosintetizatoare cu plutitor atmosferic, un fel de saculet umplut cu hidrogen, care le-ar mentine la mare altitudine”, crezi că ține? :smile:

Si inca cum! 

Se pare ca Jupiter are o zona la mare altitudine care seamana cu cerul nostru iar pe deasupra fata de Venus se pare ca are si oxigen din belsug. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta propune Sagan: Biological approachesEdit

The method proposed in 1961 by Carl Sagan involves the use of genetically engineered algae to fix carbon into organic compounds.[4] Although this method is still proposed[10] in discussions of Venus terraforming, later discoveries showed that biological means alone would not be successful.[12]

Difficulties include the fact that the production of organic molecules from carbon dioxide requires hydrogen, which is very rare on Venus.[13] Because Venus lacks a protective magnetosphere, the upper atmosphere is exposed to direct erosion by the solar wind and has lost most of its original hydrogen to space. And, as Sagan noted, any carbon that was bound up in organic molecules would quickly be converted to carbon dioxide again by the hot surface environment. Venus would not begin to cool down until after most of the carbon dioxide had already been removed.

Although it is generally conceded that Venus could not be terraformed by introduction of photosynthetic biota alone, use of photosynthetic organisms to produce oxygen in the atmosphere continues to be a component of other proposed methods of terraforming.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Terraforming_of_Venus

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea interesanta a expansiunii omenirii in galaxie este faptul ca aproape oriunde vom descoperi civilizatii extraterestre indigene pentru care noi vom parea adevarati zei. 

Vom putea observa si coordona aceste civilizatii primitive pentru a-si atinge potentialul si a fonda un imperiu galactic. 

Candva vom reusi sa accedem spre o forma alterata de atemporalitate, spre o forma de subspatiu care reprezinta o forma comuna si ancestrala a spatio-timpului la nivel cuantic unde spatiul si timpul nu mai au relevanta, ceea ce va face ca voiajele interstelare sa devina sigure si extrem de scurte. 

Acest lucru se va face in directia studiilor naziste cu privire la propulsia navelor Haunebu si tehnologiei Klochebell. 

Este vorba despre anumite vibratii electromagnetice, despre rotirea electronilor la unison in aceeasi directie, samd. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 hours ago, zod said:

Partea interesanta a expansiunii omenirii in galaxie este faptul ca aproape oriunde vom descoperi civilizatii extraterestre indigene pentru care noi vom parea adevarati zei. 

Vom putea observa si coordona aceste civilizatii primitive pentru a-si atinge potentialul si a fonda un imperiu galactic. 

Candva vom reusi sa accedem spre o forma alterata de atemporalitate, spre o forma de subspatiu care reprezinta o forma comuna si ancestrala a spatio-timpului la nivel cuantic unde spatiul si timpul nu mai au relevanta, ceea ce va face ca voiajele interstelare sa devina sigure si extrem de scurte. 

Acest lucru se va face in directia studiilor naziste cu privire la propulsia navelor Haunebu si tehnologiei Klochebell. 

Este vorba despre anumite vibratii electromagnetice, despre rotirea electronilor la unison in aceeasi directie, samd. 

 

Am citit și eu despre modelele și aparatele de zbor în formă de disc Vril -1-Jager și Haunebu I, II și III. Precum și despre fizicienii și inventatorii  Viktor Schauberger și Winfried Otto Schumann implicați în acele cercetări, precum și despre societățile oculte Vril și Thule și nu în ultimul rând despre mediumul Maria Orsic, care recepta informații de la o civilizație extraterestră din  Aldebaran. Ce să zic? Nu se știe cât adevăr și câtă legendă au fost colea. Cert e că, pentru a fi îngurcitate,  afirmațiile extraordinare au nevoie de dovezi extraordinare.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Structura intregului univers este sustinuta prin undele si campurile gravitationale care se propaga cu viteza instantanee printr-o forma de subspatiu in sensul ca acestea cuteaza spatio-timpul dar ele traverseaza tuneland acest spatio-timp cutat. 

Practic invatand sa producem asemenea campuri vom putea deforma spatio-timpul in fel si chip si il vom putea strabate ultraeficient pe distante galactice. 

Daca campurile gravitationale nu s-ar propaga superluminic, atunci structurile care se intind pe ore si ani lumina distanta si-ar pierde usor calitatile structurale. 

Forta gravitationala este puternica pe distante mici si slaba pe distante mari insa s-ar putea sa fie puternica si pe distante mari si doar sa para slaba raportata la sistemele de referinta din spatiul cutat, adica gravitatia tuneleaza spatiul cutat. 

La mijloc pare a fi o mare conspiratie deoarece de un secol si mai bine descoperim nenumarate particule si campuri, insa nici pana azi nu am fi descoperit gravitonii purtatorii campului gravitational ori pote ca i-am descoperit insa este vorba despre o stiinta si tehnologie secretizata. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/20/2022 at 9:50 AM, zod said:

 

La mijloc pare a fi o mare conspiratie deoarece de un secol si mai bine descoperim nenumarate particule si campuri, insa nici pana azi nu am fi descoperit gravitonii purtatorii campului gravitational ori pote ca i-am descoperit insa este vorba despre o stiinta si tehnologie secretizata. 

Corect. Și nu mai vorbesc despre miile de farfurii zburătoare care au fost văzute, însă n-au fost puse în evidență. Eh, până atunci ne mulțumim cu ăstea:

Farfurie zburătoare 22 cm

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://video.search.yahoo.com/search/video?fr=mcafee&ei=UTF-8&p=UFO's+above+Phoenix&type=E211US91088G0#id=53&vid=ff172ca312c34481105be0e0a4605fb4&action=view

Ce de eveniment a fost pe 13 Martie 1997 cand au trecut obiecte stralucitoare pe langa noi pe deasupra Freeway 51 spre Sud  :surrender:      Eu eram ocupata in casa sa fac curatenie am aflat peste cateva ore de la fii-mea ca s-au intors de pe drum spre un concert de muzica, biletele au fost comandate si platite dar acel ceva era pe deasupra lor si s-au speriat ca de moarte si inspaimantati s-au intors si au intrat in casa.  Voiau sa se ascunda dar nu aveau unde ca n-avem nici pivnite, aveau o presimtire ca le urmarea!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×