Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

Acum 56 minute, King1 a spus:

Pe Marte una din nevoile de baza e crearea artificiala a unui camp magnetic protector, nu te poti apuca de metode pentru transformarea atmosferei si cresterea nivelului de O2 pana ce acestea nu au o protectie, altfel soarele iar va matura tot ce e acolo si improsca cu raditii distrugatoare.

Am citit totusi ca asta se poate face daca se imbraca la Ecuator cu un fel de inel metalic, pe toata circumferinta planetei?

Asta e ca în piesa "Sinucigașul", unde Horațiu Mălăele vrea să învețe să cânte la trombon și realizează că pentru asta îi trebuie și un pian.

Inelul ăla metalic, de unde-l scoți? Trimiți "magneții" cu căruțele prin spațiu să prindă meteoriți cu năvodu'? Cum prelucrezi metalul, ca să-l transformi în inel? Unde îl prelucrezi? Cum, de unde și în cât timp amplasezi logistica necesară construcției unui asemenea Zid Chinezesc?

Mie chiar îmi place să citesc pe-aici, unele idei sunt chiar interesante și ingenioase, dar până acum nici una miraculoasă, în sensul că gata, dacă vine bomba, ne ducem pe Marte și stăm acolo cât timp Pământul intră în renovare.

Realitatea este că ne autodistrugem în ritm progresiv și o să ajungem înapoi în peșteri cu mult înainte de a ne muta pe Marte.

Poate chiar ăsta e ciclul planetar: Eră glaciară, civilizație ajunsă la apogeu, autodistrugere, potop, altă civilizație, altă autodistrugere, și tot așa.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si aici sint aparaturi vechi in mai toate parcurile astea de mare trafic cu copiii mici si m-a surprins in '87 cat erau de murdare, infecte, scaunele.   De asta ne-am scarbit si am explicat la copiii ca putem si muri de cine stie ce fel de boala ca s-a intamplat in Florida, adus de un ilegal angajat ieftin.   

In Vegas au facut dupa aceea o senzatie unica Cadere Libera de pe cladirea hotelului Stratosfera zic ei, parca esti beat mort si jumatate inconstient mi-a spus cineva care a fost acolo, asa te simti.   Zilele astea iar o sa se darame multe cladiri si vor ridica noutati ca au depasit demult cerintele de Lux cu ceea ce se lauda acolo patronii de mari Hoteluri.   Acum dupa potop e mai moale pamantul de sapat dar si cu COVID lumea nu vrea sa prinda boli din hotelurile vechi.  In Phoenix din multe hoteluri de fac locuinte pentru cei fara case.   Turismul este cam mort.   

De San Francisco nu stiu ce sa zic ca eu n-am fost acolo, inca, restul familiei au fost de cateva ori,   In Vegas Cazinourile domina, sint si in Arizona dar numai pe teritoriu Indian , este un Aqua Park in oras si langa mine intr-un Resort = Statiune de Relaxare s-ar translata ca Mamaia, Sinaia dar e mai batrin ca mine si amarit chiar, nici liftul nu functioneaza, fii-mea se trage acolo cand vine acasa si in jur este construit un River cu cauciucuri enorme pentru "Rafting".     Se reclama la TV pentru vacanta de vara sa se cumpere abonamente cu mii de dolari pentru o perioada oarecare.  Abia au terminat stirile, deja sint vandute toate locurile.   Intre timp au aparut distractii si pentru adulti cu jucarii reale, masini care urca pe munti pe roci, sta pe o roata pe marginea prapastiei pe o stanca miscatoare, din astea macho, nu clienti pe medicamente de inima, sau cu oxigen si masca de ajutat la respiratie.    

DisneyLand este intr-un alt judet in California, Orange County, intre San Diego si Los Angeles, alte parcuri sint la distante mai mari Knott's Berry Farm, Six Flags Magic Mountain si altele.     Distractie placuta la vizionarea siteurilor.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Strat_(Las_Vegas)#/media/File:The_Strat_logo.png

https://en.wikipedia.org/wiki/Knott's_Berry_Farm#:~:text=Knott's Berry Farm is a 57-acre (23 ha),coasters%2C family rides%2C dark rides and water rides.

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Products-g32655-a_contentId.1172079563018816+268263289-Los_Angeles_California.html

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
38 minutes ago, gargbird said:

Asta e ca în piesa "Sinucigașul", unde Horațiu Mălăele vrea să învețe să cânte la trombon și realizează că pentru asta îi trebuie și un pian.

Inelul ăla metalic, de unde-l scoți? Trimiți "magneții" cu căruțele prin spațiu să prindă meteoriți cu năvodu'? Cum prelucrezi metalul, ca să-l transformi în inel? Unde îl prelucrezi? Cum, de unde și în cât timp amplasezi logistica necesară construcției unui asemenea Zid Chinezesc?

Mie chiar îmi place să citesc pe-aici, unele idei sunt chiar interesante și ingenioase, dar până acum nici una miraculoasă, în sensul că gata, dacă vine bomba, ne ducem pe Marte și stăm acolo cât timp Pământul intră în renovare.

Realitatea este că ne autodistrugem în ritm progresiv și o să ajungem înapoi în peșteri cu mult înainte de a ne muta pe Marte.

Poate chiar ăsta e ciclul planetar: Eră glaciară, civilizație ajunsă la apogeu, autodistrugere, potop, altă civilizație, altă autodistrugere, și tot așa.

Ce se discuta aici e momentan pura speculatie, evident ca nu avem tehnologia necesara in prezent pentru asemenea actiuni.

Insa nu vad de ce asta ne-ar opri sa discutam, sunt informatii foarte interesante la mijloc - printre care, da, nu exista nimic miraculos in clipa de fata.

Si din nou de acord cu ideea finala, chiar asta cred si eu.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, King1 a spus:

Ce se discuta aici e momentan pura speculatie, evident ca nu avem tehnologia necesara in prezent pentru asemenea actiuni.

Insa nu vad de ce asta ne-ar opri sa discutam, sunt informatii foarte interesante la mijloc - printre care, da, nu exista nimic miraculos in clipa de fata.

Si din nou de acord cu ideea finala, chiar asta cred si eu.

In Planeta Maimutelor cu Charlston Heston, cpt. Tyler nimereste la un sit arheologic din trecutul oamenilor cam de sec. XXI si dupa cateva discutii in contradictoriu cu orangutanul batran, cel din urma se lasa la pace si recunoaste genialitatea oamenilor si toate realizarile lor, insa ii spune lui Tyler "da, noi maimutele mai avem multe de invatat, insa la om genialitatea si idiotenia merg mana in mana". 

Ulterior cpt. Tyler afla ca de fapt se afla pe planeta Pamant in viitor in zona Los Angeles si ca de fapt oamenii si-au distrus propria civilizatie si propria planeta in cadrul unui razboi nuclear. 

Din film mai transpare ideea ca de fapt oamenii au purtat un razboi cu arme biologice precum in Resident Evil si s-au auto-anihilot, pe cand maimutele fiind destul de imune doar au profitat de oportunitate, iar razboiul nuclear a fost provocat de ultimii supravietuitori umani pentru a anihila dezvoltarea civilizatiei maimutelor. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, King1 said:

Pe Marte una din nevoile de baza e crearea artificiala a unui camp magnetic protector, nu te poti apuca de metode pentru transformarea atmosferei si cresterea nivelului de O2 pana ce acestea nu au o protectie, altfel soarele iar va matura tot ce e acolo si improsca cu raditii distrugatoare.

Am citit totusi ca asta se poate face daca se imbraca la Ecuator cu un fel de inel metalic, pe toata circumferinta planetei?

Hai să-i spunem, mai degrabă „verighetă metalică”. Cum ar fi, metaforic vorbind,  că Soarele s-ar cununa cu o planetă sau alta. :laugh:

 

4 hours ago, zod said:

Si eu am prins anul trecut un simulator oribil la mare in Romania si a fost oribil, in afara de greata, vanatai si dureri de cap nimic atractiv. 

PS: In state cred ca au simulatoare faine cred la Las Vegas, LA ori San Francisco. 

La mare vii să să faci o baie în mare și nu să încerci/sau să ai parte de... simulatoare oribile! :laugh: Când mai vii pe la mare, înainte de a da banii pe prostii, mai bine mă întrebi pe mine despre ce e și cum. :smile:

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, gargbird said:

 

Mie chiar îmi place să citesc pe-aici, unele idei sunt chiar interesante și ingenioase, dar până acum nici una miraculoasă, în sensul că gata, dacă vine bomba, ne ducem pe Marte și stăm acolo cât timp Pământul intră în renovare.

 

Lasă-l pe zod să viseze! Doar așa se nasc marile înfăptuiri! :laugh:

1 hour ago, gargbird said:

 

Realitatea este că ne autodistrugem în ritm progresiv și o să ajungem înapoi în peșteri cu mult înainte de a ne muta pe Marte.

Poate chiar ăsta e ciclul planetar: Eră glaciară, civilizație ajunsă la apogeu, autodistrugere, potop, altă civilizație, altă autodistrugere, și tot așa.

Cam așa zisei și io! :wink:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci suntem de acord că murim oricum. Cool, asta vreau să aud.

Dar nu pot să nu mă gândesc la mai multe lucruri, că așa sunt eu, mai abject.

Știți de ce sunt balenele așa de mari? Că au unde!

Peste zece mii de ani, când o să mă teleportez unde vreau eu, când o să am la dispoziție cele mai beton tehnologii, credeți voi că o să îl ajut pe Zod să dea cu sapa pe pogonul lui de sfeclă de pe Marte? No way, bro. 

Mie-mi place confortul și independența, așa că nu voi modela o planetă, ci îmi voi face nava spațială cât o planetă. Bag în ea apă, aer, gagici și bere, o căptușesc bine să nu intre frigu' sau radianțele și o las să se legene prin întuneric. Pun și niște anvelope vechi pe laterale, în caz că se izbește ceva de ea. În timp, o să las și ceva vecini să-și facă niște camere, așa că nava-planetă se va dezvolta aproape de la sine. Cheltuielile cu întreținerea vor fi infinit mai reduse decât cele cu Inelul lui King sau Sfecla bio Zod 559 KA.

În plus, n-o să mă plictisesc, o să văd și eu lume nouă, peisaje noi, mai o supernovă, mai un quasar, mai o stele, alea.

Nava mea o să se numească "Paus Mabur". Intrați pe Google Translate să vedeți ce înseamnă.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, gargbird said:

   Peste zece mii de ani, când o să mă teleportez unde vreau eu, când o să am la dispoziție cele mai beton tehnologii,

Cam nașpa cu predicțiile ăstea pe 10 000 mii de ani, noi abia mai trăim acum... Dar e mișto! :smile:

1 hour ago, gargbird said:

...ci îmi voi face nava spațială cât o planetă. Bag în ea apă, aer, gagici și bere, o căptușesc bine să nu intre frigu' sau radianțele și o las să se legene prin întuneric.  

 

Când ai zis de gagici și bere, era cât pe ce să strig: prezent! :laugh:  Bre, dar de vin, whisky sau palincă, nimic? :mad: :sad:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Vriies a spus:

Bre, dar de vin, whisky sau palincă, nimic? :mad: :sad:

Peste zece mii de ani toate astea vor avea denumirea generică de "apă". 

Doar nu credeai că spurc nava cu apă-apă?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da?

Să dea Domnu și Universu ca peste 10 000 de ani să ne întâlnim pe nava ta, aia cu gagici și bere! Io voi încerca să vin și cu oareșce vin, palincă și whisky. Cu vodcă, nu. Că deocamdată sunt oleacă supărat pe ruși! :angry:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×