Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

cu tine Marlboro, as avea ceva de povestit id de yahoo : bombardierulrus

Merci de invitatie, ilyushin, dar nu mai sunt la v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca se doreste utilizarea resurselor Lunii este bine. Poate se vor utiliza materiale de pe Luna pentru constructia habitatului spatial. In ceea ce priveste pesimismul legat de liftul spatial, probabil va ganditi la o alta solutie de transport a catorva mii, apoi milioane, de emigranti in spatiul cosmic. Oricum nu am spus ca se va reusi realizarea unui lift spatial mai devreme de anul 2030.

Totusi este evident ca pentru continuarea progresului este obligatorie evadarea.

Editat de Florian_L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nici un proiect nu a fost
Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumoase si as spune deosebit de indraznete ideile de colonizare a spatiului ... cred ca asa ceva este posibil si s-ar putea realiza mult, mult mai devreme daca nu am pierde atat de mult timp cu conflicte si tensiuni aici jos, pe pamant ... pana atunci, ramane sa visam la covrigi cu caini in coada :alcoholic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesante idei insa par prea putin realizabile!!! chiar cred ca imaginatia unor oameni depareste la momentul actual puterea de a o concretiza!

 

interesante idei insa par prea putin realizabile!!! chiar cred ca imaginatia unor oameni depareste la momentul actual puterea de a o concretiza!

 

interesante idei insa par prea putin realizabile!!! chiar cred ca imaginatia unor oameni depareste la momentul actual puterea de a o concretiza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....

Performanta si pretul de cost al computerelor dintr-un anumit an din viitor se obtine calculand comform legii lui Moor, care se respecta de 40 ani. Prelungim deci graficele si vedem ce se va intampla. Desigur este posibil ca legea sa nu se mai respecte, ceea ce este putin probabil.

....

 

:o: s'ar putea ca sa se accelereze in viitor legea asta lu Moor !

 

De cand cu 64 Bit si 8 Core in 2008 nu se stie exact ce vor mai avea in ele sistemele peste 10-20 de ani !:cry:

Presupun ca 256bit x 256 Core si mai stiu eu ce inteligenta noua implementata in CPU-uri !

 

----------------------------

apropo: credeti ca ar fi capabil un core de CPU rudimentar sa ruleze la frecvente de 30-40GHz (la ora actuala) !?

Cand zic rudimentar ma refer la operatii simple: trasfer de date intre registrii, comparatii, setari flaguri, rotatii , negatii, etc !!!

----------------------------

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

madalina a scris:

 

Mai Florine, ce te-ai apucat sa scrii toate astea? Si asa, fara nici un comentariu....ce ai vrut sa ne spui?...ca mie mi se zburleste pielea... pe mine ma sperie lucrurile astea si imi suna a dezumanizare.

Nu sunt impotriva progresului si nu sunt egoista, nu vreau ca specia umana sa dispara odata cu mine, nu!

Numai ca eu nu vreau sa gandeasca microprocesorul de pe birou in locul creierului meu... sau sa imi comande el bataile inimii sau, mai ales, sa imi controleze emotiile...nu vreau sa imi fac implant cu integrate in cap ca sa fiu mai desteapta....vreau sa gandesc eu, cu capul meu, asa cum e el, sa judec eu insami. Corect, sau sa gresesc. Sa ma bucur de ideile mele, sau sa ma intristez, dar si sa invat din greselile mele....

Nu ca ma omor dupa transportul in comun dar nu vreau sa ma teleportez sau sa merg cu liftul acela cosmic din bucatarie direct in office....si stii de ce? pentru ca n-as mai trece prin bucatica aia de parc in care ma bucur sa vad dimineata iarba si plantutele alea verzi, luminate de soare....

Ma rog, as spune eu mai multe dar poate e mai bine sa astept sa ne explici ce ai vrut de fapt cu postul tau.

 

Faptul ca vei avea un computer mai rapid decat creierul uman asta nu ii da dreptul computerului sa te controleze. Tu vei fi in continuare tu si el va fi el

 

De ex sa zicem ca vei avea o pb. si nu stii ce decizie sa ei. I-o impartasesti lui ca unui prieten si va lua el decizia cea mai buna. Repet doar daca vrei ca el sa te ajute. In rest el nu se va implica in viata personala a oamenilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×