Sari la conținut
Forum Roportal
Marius Dan

Ajutor pentru mama

Postări Recomandate

de vre-o luna mamei mele ii este rau in permanenta. mai exact ii este greata, fara sa vomite vre-o data. nu mai mananca aproape nimic toata ziua de greata, a slabit 10 kg in acesta luna.

a fost la interne, la orl, la endocrinolog. a facut tomografie, encefalograma, ecografie abdominale, analize de sange in special in leg cu ficatul. toate i-au iesit bune si toti doctorii i-au spus k dpdv al lor este sanatoasa. mentionez ca are 44 ani.

 

acum sa va spun banuiala noastra: diabet. noi avem aparat de masurat glicemia si in fiecare zi si-o ia si mereu dupa amiaza este mare, dar cu toate acestea cand a facut aceasta analiza la 2 laboratoare diferite i-a iesit in limite normale de fiecare data. este oare normal sa aibe glicemia crescuta dupa-amiaza sau chiar are diabet?

 

de asemeni are pb cu urechile: le simte sub presiune si atuci cand este liniste aude un tiuit puternic. cu toate acestea medicul orelist i-a spus ca nu are nimic. ar putea totusi sa fie de aici?

 

va rog sa ma ajutati si dak aveti intrebari sa mi le adresati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de vre-o luna mamei mele ii este rau in permanenta. mai exact ii este greata, fara sa vomite vre-o data. nu mai mananca aproape nimic toata ziua de greata, a slabit 10 kg in acesta luna.

a fost la interne, la orl, la endocrinolog. a facut tomografie, encefalograma, ecografie abdominale, analize de sange in special in leg cu ficatul. toate i-au iesit bune si toti doctorii i-au spus k dpdv al lor este sanatoasa. mentionez ca are 44 ani.

 

acum sa va spun banuiala noastra: diabet. noi avem aparat de masurat glicemia si in fiecare zi si-o ia si mereu dupa amiaza este mare, dar cu toate acestea cand a facut aceasta analiza la 2 laboratoare diferite i-a iesit in limite normale de fiecare data. este oare normal sa aibe glicemia crescuta dupa-amiaza sau chiar are diabet?

 

de asemeni are pb cu urechile: le simte sub presiune si atuci cand este liniste aude un tiuit puternic. cu toate acestea medicul orelist i-a spus ca nu are nimic. ar putea totusi sa fie de aici?

 

va rog sa ma ajutati si dak aveti intrebari sa mi le adresati

 

 

Unul dintre semnele diabetului necontrolat este setea permanenta. Glicemia normala se situeaza intre 80-120 inainte de masa si 80-140 la max. 3 ore dupa ce s-a luat masa. Orice abatere de la aceste valori necesita o vizita la diabetolog. Indicatii ferme de diabet reiesc in urma analizei de singe Hbac/Hb1a. O masuratoare aleatoare intgr-o dimineata sau seara fie ea cuprinsa intre limitele normale sau nu, nu ofera indicatii precisa ca persoana ARE sau NU ARE diabet. Mai conteaza vechimea si tipul aparatului in determinarea preciziei de masurare. Dar in nici un caz G nu trebuie sa fie mai mare de 140 nici dimineata nici dupa masa.

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adi_alina daca toti au zis ca mama ta e sanatoasa din punct de vedere FIZIC atunci asa e.E normal ca glicemia sa iasa mai mare dupa amiaza,pentru ca a mancat.Glicemia se face doar dimineata pe stomacul gol,mai exact pe nemancate.Un om normal sanatos poate avea glicemia si 1,50 dupa ce a mancat si a baut o cafea.

Fizicul e ok,PSIHICUL de ce nu il controlati?nu a indrumat-o nimeni la un psiholog.psihiatru?Mai mult ca sigur mama ta sufera de anxietate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ares444 nu stiu sa rasp la intrebarea ta, am sa-ti rasp maine ka cum doarme...

adriana10: m-am gandit si eu la asta, dar nu cunosc nici un psiholog bun in Constanta (dak stie cineva sa-mi spuna), iar psihiatrul nu i-ar da decat niste pastile, fara terapie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adi_alina daca toti au zis ca mama ta e sanatoasa din punct de vedere FIZIC atunci asa e.E normal ca glicemia sa iasa mai mare dupa amiaza,pentru ca a mancat.Glicemia se face doar dimineata pe stomacul gol,mai exact pe nemancate.Un om normal sanatos poate avea glicemia si 1,50 dupa ce a mancat si a baut o cafea.

Fizicul e ok,PSIHICUL de ce nu il controlati?nu a indrumat-o nimeni la un psiholog.psihiatru?Mai mult ca sigur mama ta sufera de anxietate.

 

Glicemia se masoara in diverse situatii. |Intr-adevar se recomanda pre prandial de ex. 07:30 si la 3 ore dupa masa. Oricare ar fi valorile, situate intre 80-120/140 (valori normale), masuratorile nu prezinta indicatii clare de diabet. Pentru stabilirea acestui diagnostic se face un test de anduranta la diabetolog.

Odata stabilit acest diagnostic, se fac niste teste de singe Hbac/Hb1a care indica Glocemia medie pe ultimele 3 luni.

 

In cazul diabetului insulino-dependent glicemia trebuie masurata inainte de fiecare masa, dimineata/seara/noaptea pentru a se putea determina cantitatea de insulina necesara pentru injectie.

 

Dar cred ca o vizita la psihiatru ar fi foarte indicata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e rau ca ai facut programarea,asta ca sa va linistiti amandoua,dar crede-ma ca astea nu sunt simptome de diabet(am un diabetic in casa).debuteaza cu bautul multor lichide(se trezea noaptea din ora in ora si dadea pe gat cate un litru de apa).

Daca totul iese ok la aceste analize,eu asa cred si iti doresc din toata inima sa fie totul bine nu ezita sa apelezi la un psiholog,mie imi suna a tulbarare anxioasa ce ai descris tu mai sus.Multa sanatate mamicii :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×