Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Totusi eu nu caut o relatie pe forum, fiindca si mie mi se pare un pic cam absurd si ma indoiesc ca mai sunt persoane cu handicap aici.

Probabil exista alte medii online in care as putea cauta, dar eu nu stiu unde sa caut. Si am scris aici si pentru a mai vorbi cu alti oameni. Iar asta intr-adevar ajuta, ma simt mai putin depresiv. Asa ca nu pot spun decat: multumesc din nou pentru suport.

Doamne ajuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce vrei neaparat sa gasesti pe cineva cu handicap?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate, dar problema mea e ca nu am niciun fel de "alte venituri".

Nu cred că ai ajuns spre pensie si ai realizat ca nu ai avut "venituri" de niciun fel pana in momentul ala.

Adica trebuie si ceva prevedere.

Ceva eforturi din timp.

Daca e o situatie nou aparuta, poate e mai de inteles.

Dar nu subestima nicio relatie interumana pe care o ai.

Izolarea nu prea functioneaza pentru nimeni. Adica izolarea totala.

 

 

Eu nu sunt obisnuit sa vorbesc lucruri personale despre mine in public, de asta spuneam ca probabil o sa regret ca am deschis gura (sau am batut la tastatura, ca sa fiu mai exact).

Am sa incerc din nou sa cunosc o persoana, doar ca nu prea stiu cum sa ma descurc in hatisul online. Daca cineva are vreun sfat in privinta asta, ar fi binevenit.

Online-ul este un altfel de spatiu public, ar trebui sa-ti fie mai usor sa te deschizi sau sa experimentezi.

Nu stiu unde sa cauti, nici nu trebuie sa fie neaparat o persoana cu handicap.

Dar trebuie sa te expui, sa vada cum gandesti, cum te comporti, bineinteles si cum arati.

Sa nu iei in serios dezamagirile, e posibil sa fie multe.

Sa ai cu cine sa vorbesti/barfesti esecurile, sa iti eliberezi creierul printr-o iesire, o activitate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca sunt realist. Nici cocosatului de la Notre-Dame nu i-a mers, nu-i asa?

:)

 

Dar a avut parte de o iubire de neuitat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O iubire neimpartasita. A fost un exemplu mai extrem, ce am vrut sa spun e ca nu prea e posibila o relatie (de dragoste) intre un om normal si un handicapat. Sunt prea multe bariere.

Editat de Meutoini1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca sunt realist. Nici cocosatului de la Notre-Dame nu i-a mers, nu-i asa?

 

Nu stiu cine-a spus asta, dar este foarte clara zicerea si sper sa te ajute in vre-un fel :

 

" Universul nostru daruieste, in timp optim, fiecarui suflet o pereche, o reflectie a sinelui sau, un spirit asemeni. Si, indiferent cat de indepartati ar fi unul de celalalt, ei se vor gasi intotdeauna unul pe celalalt, se vor uni si vor fi impreuna. Acesta este Destinul. Aceasta este Dragostea."

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O iubire neimpartasita. A fost un exemplu mai extrem, ce am vrut sa spun e ca nu prea e posibila o relatie (de dragoste) intre un om normal si un handicapat. Sunt prea multe bariere.

 

Exista doua feluri de oameni pe lumea asta: cei cu handicap vizibil si cei cu handicap invizibil. Mai e si a treia categorie, cei care habar nu au ca au un handicap.

Oameni fara handicap nici macar in povesti sau filme nu gasesti. Metaforic sau nu.

 

Imi cer scuze in avans celor care se simt atinsi. Se aplica regula " Nu ma refer la cei prezenti aici"

Editat de Aquariuss
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Cu pumnul strans nu poti da mana cu cineva." - Indira Gandhi

Vreti sa spuneti ca eu refuz din start sa incerc?

 

@Aquariuss: adica toti oamenii au un handicap mai mare sau mai mic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×