Sari la conținut
Forum Roportal
mudcrab

Catalog de Sisteme Solare

Postări Recomandate

Chiar acum, Vriies a spus:

Dar până atunci, o bilă albă pentru zod, cel care încearcă realmente să dezvolte acest topic! :smile:

Da, imi place si mie! Imi place mult Astronomia!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, LuciaD said:

Mai patisem , mai demult asa, de dadusem a doua oara mesajul dupa ce am incercat sa-l copiez si nu am vazut ca atunci cand am vrut sa-l copiez, nu stiu ce am atins si mi le-a bulibasit pe toate, de nu se mai intelegea om cu persoana, vorba aia, asa ca bine ca n-a intrat acum(ca nu ma mai spala toata apa planetei de ce "etichete" primeam si io habar n-aveam de ce...!), ca incercasem iara sa-l redau si mi s-a incurcat!:laugh:

Poi, vezi? ai putea spune că „zeii” au fost cu tine! :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am vazut un documentar si cercetatorii de la NASA spuneau ca, cu siguranta sunt si planete telurice(desi ei cred ca sunt acolo, inca nu au fost descoperite) in jurul Lui Alpha Centauri C si care ar putea sustine eventuale colonii umane.

"Deoarece Proxima Centauri este o stea variabilă și o pitică roșie, este încă incert dacă o planetă ce orbitează în jurul acestei stele poate găzdui forme de viață, fie ele indigene sau colonii.[12][13] Cu toate acestea, datorită apropierii stelei față de Pământ, Proxima Centauri a fost propusă ca destinație pentru viitoare călătorii inter-stelare.[14]"

https://ro.wikipedia.org/wiki/Alfa_Centauri

https://ro.wikipedia.org/wiki/Proxima_Centauri

 

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul Alpha Centauri A si B 

este interesant deoarece este aproape de Pamant.

Acest sistem are 100℅ planete, si cred ca are cel putin 1-2 planete habitabile, iar faptul ca au orbite excentrice compenseaza prin radiatia comuna a celor doi sori, astfel componenta A incalzeste planeta Marte la nivelul Pamantului, iar componenta B ar face ca existenta noptii sa fie variabila.

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recent am citit cateva articole interesante despre Alfa Centauri alias Rigel Kentarus si spuneau in felul urmator: in acest sistem avem planete mici si telurice cu orbite stabile intre zona Mercur si Jupiter, unii dau orbite destul de circulare, altii unele extrem de excentrice.

Ideea este ca pe planetele centauriene noaptea dureaza foarte putin, deoarece pe cer apare mereu ca un soare stralucitor cealalta stea cam cum se vede soarele de pe Jupiter si Saturn, adica puternic luminos dar fara un aport substantial de caldura.

O planeta excentrica s-ar apropia puternic de stea, poate chiar ar fi blocata tidal si ar atinge temperaturi foarte inalte de sute de grade in atmosfera inalta, iar fata expusa la soare ar fi un desert fie un ocean foarte cald umbrit de aburi fierbinti, in timp ce partea opusa stelei ar fi luminata de cealalta stea si ar avea un mediu habitabil. Cand planeta ar ajunge undeva după zona Marte atunci toata planeta ar avea un climat optim vietii.

Totusi ar fi interesant de vazut exemple de alte sisteme binare cu planete.

alphatia.jpg

binary.jpg

1-wevefoundane.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, zod said:

Recent am citit cateva articole interesante despre Alfa Centauri alias Rigel Kentarus si spuneau in felul urmator: in acest sistem avem planete mici si telurice cu orbite stabile intre zona Mercur si Jupiter, unii dau orbite destul de circulare, altii unele extrem de excentrice.

Ideea este ca pe planetele centauriene noaptea dureaza foarte putin, deoarece pe cer apare mereu ca un soare stralucitor cealalta stea cam cum se vede soarele de pe Jupiter si Saturn, adica puternic luminos dar fara un aport substantial de caldura.

O planeta excentrica s-ar apropia puternic de stea, poate chiar ar fi blocata tidal si ar atinge temperaturi foarte inalte de sute de grade in atmosfera inalta, iar fata expusa la soare ar fi un desert fie un ocean foarte cald umbrit de aburi fierbinti, in timp ce partea opusa stelei ar fi luminata de cealalta stea si ar avea un mediu habitabil. Cand planeta ar ajunge undeva după zona Marte atunci toata planeta ar avea un climat optim vietii.

Totusi ar fi interesant de vazut exemple de alte sisteme binare cu planete.

alphatia.jpg

 

1-wevefoundane.jpg

Vorbim totuși de planete posibil locuibile. O planetă gen HD76920b, care ar avea o orbită comparabilă cu cea a unei comete (în cazul de față asemănătoare cu cea a asteroidului Phaethon), ar avea șanse minime ca pe ea să se fi dezvoltat viața și de a fi locuibilă indiferent de scenariul adoptat. Câteva date despre HD76920b:

1. Este de patru ori mai mare ca Jupiter şi orbitează o stea mult mai mare ca Soarele.

2. Are o orbită comparabilă cu cea a asteroidului Phaethon.

Păi asta înseamnă că , la un moment dat, ajunge la o distanță față de soarele său comparabilă cu aproximativ jumătate din distanța dintre Mercur și Soare. Asta implică niște chestii majore. Dacă presupunem că planeta ar avea oceane, atunci mareele ar fi așa de puternice că s-ar da totul peste cap. Mai departe, o asemenea apropriere față de soarele propriu, ar implica temperaturi enorme pentru o perioadă (de peste 600 de grade), care ar evapora și mama oceanelor. 

Deci după părerea mea, este exclus să se dezvolte viață pe planete cu asemenea orbite excentrice.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ar mai putea exista un scenariu si anume ca aceasta planeta sa aiba doar cateva mari si niciun ocean, in plus ea sa fie satelitul acelei planete gigante Phaeton.

Astfel planeta satelit s-ar afla periodic in eclipsa chiar si cand s-ar gasi aproape de stea si chiar si haloul evanescent al gigantei ar putea s-o protejeze, adica binara satelit Phaeton ar sta in ceata planetei uriase.

Totusi astronomii au descoperit si alt tip de orbite in jurul stelelor binare, adica orbite circulare cat si orbite ceva mai excentrice dar similare Pamantului.

HD 133131A, componenta binara A, are o planeta b ce orbiteaza intre Venus si Marte, primind 10-20% caldura excedentara de la cealalta binara si destul de multa lumina.

Planeta ar dispune de un climat tropical spre arid in zona Venus si de unul temperat in zona lui Marte.

O a doua planeta are o orbita mai larga si mai excentrica, care si ea ar putea fi habitabila in unele zone vulcanice tot timpul.

Steaua B are si ea o planeta...

https://en.m.wikipedia.org/wiki/HD_133131

Editat de zod
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Just as Kepler-16b was described as the first confirmed observation of a circumbinary planet, NASA is calling Kepler-47 (K-47) the first clear example of a circumbinary, multi-planet system. "Each planet transits over the primary star, giving unambiguous evidence that the planets are real," explains astronomer Jerome Orosz, lead author of the paper recounting the discovery in this week's issue of Science.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×