Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Economia circulara in comunitatea mea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe scurt, despre economia circulara:

 

Orice resursa (materiala si economico-administrativa), daca iti doresti sa fie exploatata la eficienta optima, trebuie sa fie folosita in mod sustenabil. Energia regenerabila, industria nepoluanta, reciclarea reprezinta elemente exclusive ale sustenabilitatii materiale.

 

Economia circulara este o ramura a descentralizarii, urmarind sa creasca autonomia locala - adica, un procent cat mai mare din ceea ce produce comunitatea sa se intoarca tot in comunitate sub diferite forme, ca un fel de proprie investitie. De la legume, fructe, servicii la diferite produse industriale.

Se merge chiar pana la ideea de o forma de troc in circuit inchis, prin utilizarea unor monede locale, care sunt exclusiv folosite in interiorul comunitatii si care pot fi schimbate in monede nationale la o banca proprie comunitatii - comerciantii locali fiind avantajati din mai multe puncte de vedere, cum e relaxarea taxelor locale si reducerea comisioanelor. Exista cateva cazuri izolate de astfel de comunitati, dar nu sunt nici pe departe acoperite toate nevoile. Multe produse industriale sunt achizitionate din ,,exterior''. Ideea e sa reduci pe cat posibil consumul de resursa si de finante ( utilizarea drumurilor, masinilor si combustibililor in transport, prevenirea stricarii fructelor, legumelor proaspete aduse de departe, consumerismul exagerat prin lipsa de supermarchete locale, etc).

 

Aceste moduri de administrare au fost gandite tocmai din nevoia de a ,,salva planeta'', avand in vedere 4 aspecte de capatai:

1. Incalzirea globala accelerata din cauza poluarii care duce la efect de sera

2. Distrugerea naturii prin utilizarea de chimicale in agricultura industriala si nu doar ( acestea crescand ,,viata'' alimentelor si mergand mana in mana cu sistemul centralizator)

3. Monopulul corporatiilor care intretin coruptia politica

4. Economisirea resurselor limitate ale pamantului prin eficientizarea utilizarii lor- adica, sustenabilitatea.

De altfel, lucruri de ,,bun simt'' de care ne-am indepartat ff mult.

 

Daca la economia circulara mai adaugam concluzii ale starii si efectelor negative educatiei, se ajunge la alte imbunatatiri si tot asa.

 

 

 

Bun, dar am omis cel mai important lucru.

Singur nu poti schimba lumea. Globalizarea s-a dovedit deja ca nu e o solutie. Ne mai ramane varianta comunitatii cu anumite valori. Cand simti ca nu te mai reprezinta, incerci sa schimbi ceva sau pur si simplu cauti alta comunitate.

Voi vorbi mai tarziu si despre o alternativa ,,politica'' la democratie, dar nu acum.

 

 

 

Acum vreau sa discutam despre oameni, despre ceea ce ii leaga, despre ceea ce ii face fericiti, despre ceea ce ii motiveaza sa inchege o comunitate frumoasa, armonioasa, dar totodata nesufocanta.

Voi cum va simtiti in comunitatea voastra? Ce reprezinta sau ce ar trebui sa reprezinte ea pentru tine? La cine apelati in afara familiei atunci cand sunteti intr-un impas economic sau chiar afectiv?

Cum credeti ca ati putea voi schimba in bine comunitatea in care traiti? Cum ati putea voi ajuta mai sustenabil batranii, copiii, animalele mai fragile?

Cred ca intelegeti ce va intreb.

Bun.

 

 

 

Va ascult cu sufletul la gura!

Editat de Stu'
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am sa revin mai tarziu cu un raspuns, insa as vrea sa-ti zic ca, in urma cu vreo doi ani citisem un articol asemanator.

era vorba de un mic orasel din Spania, daca nu ma insel.

acolo nu existau someri, iar saracia era un cuvant strain pt. locuitorii oraselului.

ceea ce nu retin exact e orientarea politica a localnicilor.

Iti spune ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comunitate inseamna nu numai unde locuiesc sau unde merg sa aud limba materna ci un total al tarii/statului unde-mi traiesc viata, adica si poza mica dar si cea mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum credeti ca ati putea voi schimba in bine comunitatea in care traiti? Cum ati putea voi ajuta mai sustenabil batranii, copiii, animalele mai fragile?

 

 

As putea sa ma mut undeva la tara si sa ma ocup de pomi fructiferi, stupi, chestii de-astea. 

 

Foarte-foarte fain topicul, Stu! Felicitari! Nu zic mai multe acum pentru ca intrasem in scopuri mai neserioase pe forum si mi-e sa nu fac vreo gafa pe un topic misto.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu comunitatile imi aduce aminte de Comunitatea europeana. Aia e in plin declin. Astea mai miici ce sanse pot avea? Nu mai zic de faptul ca e un concept ce pare evident inoculat. Doar e mai simplu sa manipulezi comunitati decat indivizi.

 

Asta am avut de spus despre comunitate ca si concept. Eu fac parte din comunitatea cinicilor. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rodi, ai studiat putin fenomenul?

De exemplu, ai auzit de Totnes?

Sau de primul orasel care are autonomie 100% in generarea de energie electrica verde, basca mai ia bani si de la guvern pt asta?

Dar de moneda WIR?

Dar de sistem local de plata prin mesaj text, la fata locului, printr-un intermediar local, su astfel, negenerand taxe suplimentare pe cost?

Dar de agricultura urbana din Detroit si nu doar?

Dar de permacultura?

 

Intreb, sunt curioasa. Poate chiar ai auzit si imi exemplifici cu argument opinia pe care o ai. Ar fi interesanta dezbaterea!

Editat de Stu'
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu, ai auzit de Totnes?

Sau de primul orasel care are autonomie 100% in generarea de energie electrica verde, basca mai ia bani si de la guvern pt asta?

Dar de moneda WIR?

Dar de sistem local de plata prin mesaj text, la fata locului, printr-un intermediar local, su astfel, negenerand taxe suplimentare pe cost?

Dar de agricultura urbana din Detroit si nu doar?

Dar de permacultura?

Nu, dar deja m-am informat din Wikipedia.

 

Pentru orice imbunatatire in favoarea naturii si a creeri sursei de noi energii, se primesc bani si aici prin reducerea taxelor.

 

Nici de WIR n-am auzit si se ezplica in spaniola, pana caut un site englez ...

 

Plata prin Text mesaj se foloseste de o vreme aici, nu mai tin minte pentru ce fel de dezastru a fost, uraganul Catarina sau cutremurul din Thailanda, amandoi din 2004 au initiat dar era una mare de tot iar ajutorul se primea rapid din banci ca lumea avea totul in mana, nu era de mers la o banca, sau sa puna in plic ... etc.,  

 

Si forma asta de agricultura se practica in toate orasele americane cand se darima o casa si pana se vinde pamantul sau cineva care doneaza statului averea dupa ce moare.

 

Permacultura nu este desenat pentru clima din Arizona ... incearca multi sa aibe gradini suspendate dar se usuca si uraganul scoate totul la vara ce nu-i radacinat bine!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singur nu poti schimba lumea.   Acum vreau sa discutam despre oameni, despre ceea ce ii leaga, despre ceea ce ii face fericiti, despre ceea ce ii motiveaza sa inchege o comunitate frumoasa, armonioasa, dar totodata nesufocanta.

Fiecare om rade la alta gluma, dar nici un singur om simplu nu prea schimba nimic din cate observ. Un om poate intretine pe multi membri al comunitatii dar se rezuma la atit pozitia individului fata de infrastructura care tine strins legat comunitatea.   E fericit sau nu, este a lui decizia de a sta sau a pleca, comunitatea nu are ca scop personal feelings si ameliorarea acestori dorinte.   Individul a decis sa ajunga acolo, situatia devine take it or leave it, nu exista obstacole.  Omul este respectat ca individ dar mai amanuntit de fericirea personala este singurul raspunzator.   Raiul doar in casa lui isi face fiecare, nu pentru altii ca au alte pretentii la fericire si e normal, avand in vedere ca sintem din diferite colturi al lumii.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca ec. circ. nu e buna. Nu am zis nici ca e buna. Eu am zic ca nu exista comunitati viabile decat cele bazate pe interese economice majore. Acest concept nu cred ca intra in categoria asta de interes major al comunitatii. Apoi comunitatile noastre, naturale, viabile cat de cat sunt cele traditionale, bazate pe obiceiuri si traditii. Si alea sunt pe cale de disparitie. Acolo ar putea incepe experimentul acesta. La Ceanu Mare, Mociu, Tritenii de Jos, Țaga.

Dar sa duci ec circ la Cluj-Napoca, un oras ce furnizeaza servicii si produse in toata lumea si care utilizeaza resurse tot din zone din cele mai diverse.... mi se pare cel putin o necunoastere a realitatii obiective. Cluj-Napoca este pe drumul lui de dezvoltare ca oras cosmopolit. Nu zic ca e musai bine dar deschiderea lui pe toate planurile nu este compatibila cu ideea de moneda locala si troc.

 

Subiecte de conferinte stiintifice rupte de real sunt astea ce promovezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×