Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Economia circulara in comunitatea mea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rodi draga, cine ti-a spus ca promovez la Cluj-Napoca ce zici tu acolo cu moneda locala? De ce bagi de la tine? Si cine a spus ca promovez sa trecem exclusiv pe troc? Nu exista decat totul sau nimic?

Si in primul rand, nici macar nu am pomenit eu ceva de Cluj-Napoca, daca bine imi amintesc. Frumos era sa intrebi inainte. Eu doar te-am intrebat pe tine ceva.

Btw, nu avem nimic cu multinationalele, in sensul ca le atacam. Doar cautam solutii alternative, ca sa nu mai depindem atat de mult de ele. Ca daca se supara pe noi si pleaca brusc in masa, ce facem? Disperam ca nu stim sa traim altfel?

La Cluj momentan avem doqr cateva tipuri de proiecte. De Repair Cafe ai auzit? Si nu doar.

Economia circulara este extrem de vasta, de ce crezi ca anumite solutii de genul reciclare responsabila, reparatie, magazin cu troc ( cateva) nu ar functiona pe alocuri?

In alte orase cosmopolite functioneaza.

Check Barcelona.

 

O comunitate 100% sustenabila, sa fie asa cum incercam...ne ia cu anii si nu musai raspunde la orice tip de solutie.

Dar banuiesc ca prima de acest gen va fi in Aiud. Daca va fi sa fie.

Ai auzit de Fara Risipa? Da un search pe google, de curand s-a castigat un premiu la Berlin. Nu a fost usor, dar a fost real. Vezi si despre cinele comunitare cate ceva.

 

Stiu ca iubesti ironia si ironia te iubeste pe tine, dar e mai intelept sa vorbesti strict in cunostinta de cauza, atunci cand esti ironica. Altfel...

Sa stii ca nu esti tu mai realista decat mine, chiar daca ai impresia asta.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii au simtit nevoia sa inventeze banii pentru ca trocul nu este ceva practic. Anticii au inteles ca este mult mai usor sa-si schimbe produsele pe ceva a carei valoare este universal recunoscuta (argint, aur etc.). Inainte banii aveau valoare intrinseca, insa astazi au doar o valoare simbolica. Problema este ca a vinde ceva in ziua de astazi pe bani este infinit mai practic decit era acum citeva mii de ani. Cu cit oamenii sint mai saraci, cu atit au mai multa nevoie sa primeasca bani pe marfurile vindute :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai detaliaza idei pe directia asta, daca ai chef.

Revin diseara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi si despre cinele comunitare cate ceva.

 

Exact, avem si la noi cluburi pentru pensionari cateva pe Zip Code cu activitati toata ziua de la invatat spaniola sau computer, dans sau ce vrea fiecare si de 3 ori se serveste masa.  Fiecare persoana are drept la 2 mese micul dejun si pranz sau pranz si cina care se da la pachet sa nu fie intuneric de mers acasa, primesc si un fruct zilnic plus desert.   Toata distractia costa parca 10 dolari pe an si pensionarul este membru aderat, are unde pleca de acasa, este si autobus care ridica si-l duce acasa sau alt membru face acest serviciu.   Mancarea vine individual impachetat de unde primesc si scolile mancare, loc foarte higenic si mereu sub control.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa.

Dar mai e si varianta ca fiecare sa aduca ce aliment poate de acasa ( eventual isi alege de pe o lista) - si pe rand, voluntar, sa gateasca alimentele cumulate pentru a doua zi

 

Sunt un infinit de solutii care se potrivesc cu economia circulara. Fiecare adopta pe cea care i se potriveste mai binr, mai ales intr-un oras cosmopolit, unde pot lua fiinta mai multe astfel de tipuri de comunitati integrate :)

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste moneda locala, ea are o oarecare logica, insa, dupa parerea mea, nu este deloc o idee practica. De ce are oarecare logica? Pentru ca “valoarea” monedei euro este diferita pe continentul european. Desigur, si leul are o anumita “valoare” pentru un om care traieste Bucuresti, si alta pentru un om care traieste intr-un sat uitat de lume, insa monedele nationale sint suficiente.

 

Puterea unei monede, simplist spus, este data numarul persoanelor care recunosc valoarea acelei monede. Ce valoare ar avea deci o moneda regionala, sa spunem judeteana sau comunala, cind exista deja o moneda suprema (cea nationala) care este infinit mai flexibila? Mai mult, valoarea monedei nationale este protejata de BNR. Vor fi in stare micile comunitati sa-si protejeze valoarea propriei monede? Eu zic ca nu :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles.

Tot ce tine de economie circulara nu vrea sa anihileze alte sisteme deja integrate, doar cauta solutii alternative ce pot fi folosite pe langa cele existente

 

 

Iti imaginezi asa: un orasel cu o ,,banca': proprie neinregistrata ( nici nu e nevoie) la care poti schimba leii in moneda x ( tot neinregistrata, sau inregistrata sub o forma speciala), oricand. Nu exista legi nici pro nici contra unei astfel de solutii, doar ca acea banca nu iti ia taxe precum o banca normala si nici nu se ocupa cu imprumuturi sau depozitari ( desi unele comunitati vor si acel lucru, depinde de fiecare comunitate ce alege). Astfel, oamenii din comunitate isi pot oferi intre ei facilitati, de exemplu - fara tva. Ca si cum ai cumpara ceva dintr-o piata de vechituri, ai lua de pe olx sau ai face un troc la ,,valoarea decisa''. Nu am.inca date concrete despre unde e limita legala, dar daca dai un search pe google vei vedea ca astfel de solutii functioneaza la ora actuala in lume.

 

Cauta despre Totnes si despre moneda WIR din elvetia.

Sper ca iti va fi mai clar. Daca nu, cntinuam.

Pe diseara!

Ps: ce e important sa subliniez, e faptul ca economia circulara se pupa mai greu cu ideea de ,,votul majoritatii'' cum este decisiv in democratie. Ea tine cont de fuecare individ in parte, si cand adopta o solutie, fiecare individ trebuie sa o accepte, macar, chiar daca nu iubeste ideea. Altfel, se cauta alte solutii si tot asa.

Am sa explic psihologia si rationamentul acestei idei diseara.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sa zicem. Doar ca de lei, in mod ideal 100%, nu vei avea nevoie deloc in intriorul comunitatii, mai ales ca localnic. Ceva in gen: tanti maria are rosii in gradina ; si alte legume. Tu ai mi.putine, asa ca mergi la ,,magazin'' la ea si platesti cu ,,monede locale''. Statul nu e implicat in nicio parte dim trocul vostru. Eapoate fixa un ,,pret'' pe loc. Trocul nu sufera taxe statale de niciun fel.

E o forma de troc mai usor cuantificabil, daca vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca statul pierde niste bani din toata afacerea asta, si anume taxa pe valoarea adaugata :D

Daca X face troc cu Y statul nu pierde mare lucru, insa daca in judetul Z toata lumea face troc, pierderile la buget sint considerabile

In mod normal statul trebuie sa recupereze cumva acesti bani. Desi traim intr-o democratie, taxele si impozitele catre stat vor exista intotdeauna, chiar daca majoritatea oamenilor nu le doresc :)

Editat de Gaslight

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×