Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Mari întrebări filosofice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta e definitia clasica a cunoasterii, drept opinie adevarata si intemeiata. Nu mai tin minte daca a fost formulata fix asa de Platon sau definitia lui a fost imbunatatita in sec. XX.

 

 

 

În dialogul lui Platon Theaitetos, găsim răspunsul la posibilele definiții ale cunoașterii analizate de Socrate - recte de Platon :).

Întrebarea „ce este cunoașterea?” și încercarea de a găsi posibile răspunsuri la aceasta, constituie tema centrală a dialogului Theaitetos. 

Formularea (în funcție de autori) a găsit diferite forme:

- opinie adevărată însoțită de rațiune sau întemeiere;

- opinie adevărată însoțită de înțeles;

- părere adevărată însoțită de rațiune;

- opinie adevărată însoțită de un temei rațional.

Într-un cuvânt, e vorba de determinarea conceptului de cunoaștere drept opinie adevărată și întemeiată. Adică de stabilirea condițiilor necesare și suficiente pe care tre să le satisfacă enunțurile noastre pentru a fi recunoscute drept cunoștințe. 

Pentru a raspunde la intrebarea "exista viata dupa moarte", cred ca ar fi necesar sa gasim un raspuns cat de cat satisfacator la marea intrebare a filosofilor:

"ce este cunoasterea?".

 

 

Nu trebuie neapărat să ne încrâncenăm să găsim un răspuns lipsit de echivoc la întrebarea „ce este cunoașterea?”, pentru a merge mai departe și pentru a cunoaște. Există foarte multe concepte pe care noi , deși le folosim, încă nu le putem defini sau despre care încă nu avem o definiție unanim acceptată. Exemple se pot da cu duiumul: viață, filosofie, spirit, energie, cunoaștere, spațiu, timp, ființă, conștiință, pentru a enumera doar câteva. Cu toate astea, noi mergem mai departe și avansăm pe drumul cunoașterii. 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e o mare prostie sa credem ca exista alte vieti sau o viata de dupa moarte. Nu vreau sa supar pe nimeni cu afirmatia mea, dar credinta in alte vieti ne impiedica sa facem tot ce putem in viata asta. 

Ha!

 

... Poate că e mult mai mare prostie să răspunzi în acest fel la o întrebarea filosofică ca cea de mai sus!

Aici nu e vorba de credințe, ci de întrebări filosofice și încercări de răspunsuri ...

 

 

Oh, scump amic Vriies,

Ce mult mi-ai lipsit în ultima vreme. Au fost nopţi pe care mi le-a luminat doar gândul că tocmai elaborezi ceva interesant, captivant, fulminant, excitant, palpitant, propulsant. Dar această a ta remarcă mi-a adus aminte că eşti şi tu doar un om printre oameni (apropo, ştii cine mai zicea aşa, în afară de Nae Tractoristu?)

Ce tot flecăreşti de "răspuns filozofic şi încercări de răspunsuri"? E vorba de ştinţă, musiu, nu de filozofie! Afirmaţia lui Fiero se autosusţine, toate probele şi evidenţele, mărturiile şi documentele limpezesc fără echivoace problema: dacă ai murit, eşti bun mort, nu te mai poţi trezi decât mort, şi mortu de la groapă pe propriile-i picioare nu se mai întoarce. Au nu ştiai aceste simple adevăruri? Vrei argumente filozofeşti, că mortu-i mort, când el e mort şi gata?

Au ţi-a spus ţie oare vreunu mort, că nu-i mort de tot ci doar pe sfert şi jumătate?

Mr. Vriies, ce-i drept e drept: dacă te laudă prea mulţi te pierzi în nori, deci ai nevoie uneori de catalizatori ca Nae Tractoristu, să te aducă pe pământ. Revino, deci, la ţărâna mumă Geea şi ia aminte, să nu mai spui că mortu ar avea nevoie de filozofii...

 

Cu stimă,

Nae Tractoristu

Editat de nicksson

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Redeschis. 

La primul semn ca incepeti iar cu atacuri la persoana, nu numai ca voi imparti sanctiuni dar il voi si inchide definitiv.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e o mare prostie sa credem ca exista alte vieti sau o viata de dupa moarte. Nu vreau sa supar pe nimeni cu afirmatia mea, dar credinta in alte vieti ne impiedica sa facem tot ce putem in viata asta.

 

Dimpotrivă, asta te tine pe linia de plutire.

Existența umană este una tristă și incertă.

Iar dacă nu ai avea credință în ceva mai presus de noi, ți-ai pune capăt zilelor.

 

Iar viața după moarte exista. Adică, forme de viață. Nu viața pe care o stim ca simpli indivizi. Cel puțin la acest moment nu avem o dovada științifică.

Dar, o ființa când moare,se transforma in altă ființă, din alta specie. Și tot așa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dimpotrivă, asta te tine pe linia de plutire.

Existența umană este una tristă și incertă.

Iar dacă nu ai avea credință în ceva mai presus de noi, ți-ai pune capăt zilelor.

Iar viața după moarte exista. Adică, forme de viață. Nu viața pe care o stim ca simpli indivizi. Cel puțin la acest moment nu avem o dovada științifică.

Dar, o ființa când moare,se transforma in altă ființă, din alta specie. Și tot așa.

 

Uite ca eu nu mai am de multa vreme credinta si inca sunt vie.

Putin imi pasa mie ca lesul meu va hrani viermii, care viermi vor fi mancati de pasari si tot asa. Nu ma intereseaza sa traiesc astfel.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dimpotrivă, asta te tine pe linia de plutire.

 

Doar pe anumite persoane nutresc la suflet aceste idei, pe cei mai naivi care mai pot crede.  Omenirea s-a cam saturat sa aibe mai multi stapani mereu, unu invizibil la care plateste si taxe speciale dar si la cei de la corpuri decat suflete car vin cu legi scrise si pedepse aplicate pe spate, etc.    :evil:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca eu nu mai am de multa vreme credinta si inca sunt vie.

Putin imi pasa mie ca lesul meu va hrani viermii, care viermi vor fi mancati de pasari si tot asa. Nu ma intereseaza sa traiesc astfel.

Dar o faci.

Că nu ai convingerea că după ce mori, vei renaste, aia este altceva.

Doar că mama natura este mai presus de voința noastra.

Doar pe anumite persoane nutresc la suflet aceste idei, pe cei mai naivi care mai pot crede.  Omenirea s-a cam saturat sa aibe mai multi stapani mereu, unu invizibil la care plateste si taxe speciale dar si la cei de la corpuri decat suflete car vin cu legi scrise si pedepse aplicate pe spate, etc.    :evil:

Asta este o iluzie. Când dau de greu, toți se uita in sus ai spun - doamne ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Propunearea mea este de a încerca să punem o serie de întrebări filosofice de cea mai mare importanță și ( mai ales) să încercăm să răspundem.

 

Ok, cum e și firesc, încep eu:

De ce există ceva mai degrabă decât nimic? 

Intrucat imi dau seama mai degraba ca exista ceva, decat imi dau seama ca nu ar exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta este o iluzie. Când dau de greu, toți se uita in sus ai spun - doamne ajuta.

Nici Vatican nu mai crede in NIMIC  :pope:  azi noapte ma uitam la Godfather III, intr-o scena in Vatican unde se discutau fuziune de capital cu Mafia, s-a amintit ca iertarea si acceptarea parca nu merg paralel pe pamant cam demult.   A nu se confunda afacere cu placere, a mentionat Godfather!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×