Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

Credeti in blestem?

Postări Recomandate

sincer, sunt nascuta si crescuta in bucuresti, dar asa ceva nu am vazut. sa fie din cauza ca nu prea merg pe la biserica? ;)

Si la biserica daca te duci nu cred ca ai sa vezi asemenea persoane! 8)

 

Cred ca faci o afirmatie gratuita!Vrei sa spui femeile din Bucuresti bantuie pe strazi cu pene de cocos si cozi de cal negru? ;) Poate te-ai speriat putin de aglomeratie si ai confundat pana de la palarie si parul lor prins in coada.

..nu cred ca exista om sa nu fi blestemat....chiar fara a realiza ce spune!

Cred si eu la fel...nu am vazut pe nimeni care sa poarte asemenea lucruri...totusi daca apare ceva, va anunt! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si la biserica daca te duci nu cred ca ai sa vezi asemenea persoane! ;)

Cred si eu la fel...nu am vazut pe nimeni care sa poarte asemenea lucruri...totusi daca apare ceva, va anunt! :flowers:

huh...m-am linistit. credeam ca am ramas in urma cu stirile... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot sa cred in asemenea lucruri !!! ma fac sa rad dar evit persoanele care numai de asta vorbesc. Sincer Ardelenii unguri nu au prea cu asta insa la Bucuresti am vazut ca aproape toata lumea avea ceva vrajitoresc asupra lor, femeile mai ales. O bucatica de lumanare intr-un buzunar iar chibrit in cealalta !!! cica nu se tin impreuna ca in caz de ....... sau niste pene din coada unui cocos negru si par din coada unui cal negru pe deget !!! si daca observa ceva unde era cu aceste obiecte incepea blestemarea !!! sa se prinda mai bine, sigilat cu ceara din lumanare !!!

 

am crescut in Bucuresti :flowers: si de asa ceva nu am mai auzit......in ce an s-a petrecut actiunea? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred.....cineva mi-a blestemat id-ul pe messanger ;)

Cum oi face sa aflu cine? ;)

Stie demonul care a acceptat aceasta sarcina... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu este bine sa blestemi, dar cand imi dau seama de asta, deja e prea tarziu sa-mi retrag blestemul. :flowers: ;)

Nu a existat o singura data in care blestemul sa nu se fi implinit.....sunt rea de gura. ;) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Argumenteaza ce spui. stii ca si un "du-te dracu" este un blestem?

in fine...poate gresesc eu.

Asa e! DE fiecare data cand uram ceva 'de bine' cuiva este un blestem... Eu la volan sunt un artist la asa ceva... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Argumenteaza ce spui. stii ca si un "du-te dracu" este un blestem?

in fine...poate gresesc eu.

 

 

Stiu foarte bine ca asa e.

Si de asemenea stiu si persoane care nu au spus niciodata asa ceva. Eu unul cred ca nu am mai folosit asa ceva de ani buni de zile. Stiu ca e ceva rau ... si ma feresc.

Poate ca m-a ajutat bunul Dumnezeu si nu sunt o fire colerica. Poti sa imi faci ce vrei ca nu tin suparare. Nu injur ... nu dau raului. Dar nu sunt eu cel mai bun exemlu. Eu inca ma educ.

Contrar acestor exemple am in familie persoane care blesteama / care dau raului ... si ma ingrozesc. Incerc din toate puterile sa le spun ca nu e bine ... dar nu ai cu cine te intelege. Chiar am o matuse care il are in gura mereu. Chiar i-am interzis sa mai intre la mine in casa daca mai vb. de rau. Macar sa se abtina cat e la mine in vizita ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:yes:

...hmm, dupa mintea mea, cuvantul este o forma de energie, subtila ce-i drept si nedetectabila ...pana-n prezent.

"...si la inceput a fost cuvantul !"

mergand pe firul acestui rationament propriu, toate vorbele rostite ,sau nerostite- deci gandurile noastre, sunt inscriptionate pe o "carte invizibila" a universului, cam tot asa cu folosim CD-ul.

insa...din cand in cand, cumva avem acces la acea "carte" , astfel ne vin in minte, subiecte si idei, care in mod constient nu avem habar.

...cu blestemul , lucrurile se petrec in mod asemanator, doar ca aici adresantul este cunoscut, iar intr-o zi cuvantul rostit...il va lovi! se va izbi de noi din intamplare...cat despre efecte...

...ma rog, insa ca toata aceasta teorie sa se dovedeasca...a fi stramba!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice gand rau este o forma de blestem.Din pacate nu suntem atat de educati incat sa dorim doar de bine.Totul in natura este plus si minus, ying si yang.Deci...daca cineva este mult prea pozitiv altcineva este mult prea negativ.Cred ca asta este si explicatia pentru ingerii luminii si ingerii intunericului.Gandesti pozitiv ai mai multa bucurie si viceversa, gandesti negativ esti nefericit.Intr-adevar sunt oameni care te pot afecta prin modul lor de a gandi negativ...dar asta se intampla doar daca le permiti tu - in sensul ca preiei acea forta intunecata si te acoperi cu ea, in loc sa o lasi sa treaca pe langa tine.Mai devreme sau mai tarziu toate se platesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×