Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pt. ca stii foarte bine ce se intampla cand iti sucesti glezna. Dar daca spun nu ca mi-am sucit glezna, ci ca am cazut de la etajul 6, nu mai stii asa bine ce se intampla. Mult mai putin stii daca spun ca am cazut de la etajul 6 si am fost in moarte clinica. (Sunt numai exemple, n-am cazut de la etajul 6).

 

N-a fost nici critica, nici atac observatia mea. Am vrut sa arat ca suntem, de fapt, in aceeasi situatie. Si nihilistii, si "optimistii".

 

Stai linistita, nu m-a deranjat nimic din ce-ai spus, nu-s asa sensibila. Sunt in aceeasi situatie, insa o vad altfel. O sa ti se para ciudat ce o spun, dar nihilistii sunt mai capabili sa suporte realitatea (ma rog, atat cat sunt capabili oamenii sa o perceapa) decat optimistii, pt. ca primilor nu le trebuie floricele, zorzonele si alte bazaconii ca sa o faca mai suportabila. Si privesc o situatie pe ambele parti, si aia buna si aia rea.

Fiero, nu stiu de ce pui in antagonism visatir cu logic si practic.

Exista si visatori ingineri de meserie sau arhitecti, care in timpul liber si picteaza. Hell, exista matematicieni poeti.

 

Ah, ca nu poti atinge culmile daca nu te dedici unei singure meserii

Nu pun antagonism, nu stiu de ce s-a inteles ca sunt impotriva visului, probabil ma exprim defectuos. Sunt doar impotriva pierderii in vis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iluzia cred ca este o consecinta sau o cauza, nu stiu exact, a inteligentei si ratiunii. Este de fapt ceea ce ne-a permis manevrarea de notiuni abstracte.

 

De ce iluzia si nu imaginatia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Da, poti sa nu actionezi la cerinta cand cum ti se tine pistolul la tampla, dar asta nu inseamna ca poti elimina pistolul in toate cazurile. Asta voiam eu sa spun.

 

 

Aaa, ok. Pistolul, nu, nu poti, nimeni nu poate. Dar cei care inving frica de moarte reusesc enorm. Daca ar reusi toti oamenii asta, n-ar mai fi asa de usor de manipulat si de tinut in lanturi.

O sa ti se para ciudat ce o spun, dar nihilistii sunt mai capabili sa suporte realitatea (ma rog, atat cat sunt capabili oamenii sa o perceapa) decat optimistii, pt. ca primilor nu le trebuie floricele, zorzonele si alte bazaconii ca sa o faca mai suportabila. Si privesc o situatie pe ambele parti, si aia buna si aia rea.

 

 

 

Nu mi se pare ciudat. Mi se pare ca si unii si altii vad cam acelasi lucru, dar reactioneaza diferit la ce vad.

Fiero, glumind putin acuma, cum ar fi daca ai descoperi ca floricelele alea chiar exista, dar nu le vedeai tu? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu mi se pare ciudat. Mi se pare ca si unii si altii vad cam acelasi lucru, dar reactioneaza diferit la ce vad.

Fiero, glumind putin acuma, cum ar fi daca ai descoperi ca floricelele alea chiar exista, dar nu le vedeai tu? :D

Daca as fi chioara si sceptica, nu cred ca as avea cum sa le descopar. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar reusi toti oamenii asta, n-ar mai fi asa de usor de manipulat si de tinut in lanturi.

 

 

Uite, apropo de ideea asta, chiar deunazi povesteam cu un.prieten despre teoria conspieatiei si eu ii spuneam ca nu pot accepta o astfel de teorie.

Ca unii se cred mari si tari, ca produc reclame agresive, ca incearca sa reduca populatia prin fel si fel de metode - da, asta cred. Cred ca ei au impresia ca ar cinduce lumea, dar nu au cum.sa o faca.

Niciodata sa nu uitam ca daca iesim din tipare, avem o sansa. E ca la sah.

Este imperios necesar sa NU gandim ca si cum am fi in turma, pentru ca asa suntem cel mai usor de 'condus'. In turma.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca unii se cred mari si tari, ca produc reclame agresive, ca incearca sa reduca populatia prin fel si fel de metode - da, asta cred. Cred ca ei au impresia ca ar cinduce lumea, dar nu au cum.sa o faca.

 

 

Lumea nu o conduc, pt. ca lumea inseamna mai mult decat oamenii. Dar pe oameni ii conduc. Pe oameni ii aveam in vedere. 

Niciodata sa nu uitam ca daca iesim din tipare, avem o sansa. E ca la sah.

 

 

:good:

Este imperios necesar sa NU gandim ca si cum am fi in turma, pentru ca asa suntem cel mai usor de 'condus'. In turma.

 

Da, e necesar. Dar ce ne facem cu emotiile? Cati reusesc sa gandeasca ok in situatii limita, cand sunt coplesiti de emotii?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e necesar. Dar ce ne facem cu emotiile? Cati reusesc sa gandeasca ok in situatii limita, cand sunt coplesiti de emotii?

Reactia in fata emotiei se poate educa prin antrenament. Nu poate invinge mereu ratiunea, just, dar asta nu e o scuza sa 'ratezi' chiar si cand nu esti in situatii limita, caci nu e ca si cum printr-o singura circumstanta ti-ai vandut sufletul diavolului.

Un om smerit stie ca niciodata nu va fi perfect, de aceea incearca, incearca, incearca mereu.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O emisiune exceptionala, prezentata de un numerolog foarte bun, in opinia mea, bineinteles!

Legile universale sunt legi clare, ca se vad, ca nu se vad.

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una din legile pe care le-am observat eu - in general atragi ceea ce deja ai in viata ta. Esti un om de succes, ai mai multe sanse de succes si in alte lucruri pe care le intreprinzi, la fel cu banii. Ai avut in viata ta numai necazuri, lipsuri, sansele sunt sa continue tot asa.

A, si aia cu greutatile vietii, cu incercarile care te fac mai bun, mai intelept, cu ce nu te doboara te face mai puternic e un bullshit. Ce nu te doboara te sleieste de puteri cat timp lupti cu situatia, iti consuma timp, energie. Cand vad ce abunda facebookul in citate de astea de trei lei despre viata, ma apuca greata.

Gandirea aia pozitiva de o flutura toata lumea si care umple gurile si buzunarele speakerilor motivationali e un bullshit also. Te desprinde total de realitatea inconjuratoare, iti creaza asteptari exagerate si iti indeparteaza atat gandirea cat si emotiile de situatia reala, "din teren".

Editat de Enki
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×