Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

35 minutes ago, Sherlock said:

Eu una am cunoscut doar doi oameni care credeau ca intuitia lor e infailibila, si amandoi aveau probleme mari la mansarda. In rest, toti se indoiesc de intuitie, ca de aia e intuitie si nu ratiune.

Depinde si de unde cred ei ca vine acea intuitie.

Daca pleaca de la ideea ca e ceva supranatural, sau derivat dintr-un adevar absolut pe care ei il aplica fara cusur, atunci e usor sa creada ca orice concluzie a lor e reala, chiar daca au un sistem paralel cu realitatea observabila.

 

Editat de Abbie2
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Vriies a spus:

 

 

Iote un ghicel, ca să-ți treacă! :smile:

 

Multumesc! Uite si pentru tine ceva frumos:

 

filosofielasticla.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Sherlock said:

Multumesc! Uite si pentru tine ceva frumos:

 

filosofielasticla.jpg

He, he! E bună asta! Bine că nu i-au dat bere și micuțului Alexander! :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in ton cu Vriies, una asa, mai de actualitate, despre filosofii zilelor noastre, cei de jos, ale caror citate ne umplu newsfeedul pe FB.

image.thumb.png.621a4867185b92d66d2940b70197fb61.png

Editat de Enki
  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 minutes ago, Enki said:

Si in ton cu Vriies, una asa, mai de actualitate, despre filosofii zilelor noastre, cei de jos, ale caror citate ne umplu newsfeedul pe FB.

 

Apreciez goanga! Deh, vorba lu Lovinescu, mutația valorilor estetice! :smile::laugh: 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
33 minutes ago, Enki said:

Si in ton cu Vriies, una asa, mai de actualitate, despre filosofii zilelor noastre, cei de jos, ale caror citate ne umplu newsfeedul pe FB.

Tin minte ca era odata un tip, Tony Poptamas; posta intruna chestii siropoase deaspre femei.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
21 minutes ago, Abbie2 said:

Tin minte ca era odata un tip, Tony Poptamas; posta intruna chestii siropoase deaspre femei.

Nu cunosc pe Tony și cu ce s-a remarcat. A fost cumva extremă la Rapid? :sad:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deh, Vriies, daca esti mai nou pe FB, sau daca nu stai in general pe FB, nu ai cum sa il stii. Dar uite, chiar acum am intrat pe pagina lui, si fix acu o ora a postat el sfaturi de la Osho pentru fiecare zodie in parte. :lol2:

Oricum, Abbie, Tony Poptamas a fost asa, un pionier in ale filozofiei de pe scara blocului, acum s-a umplut fb de pagini de citate spirituale, motivationale, etc. Nu e zi sa nu dea share cineva din lista mea la o poza cu o lacrima curgand dintr-un ochi cu gene lungi cu un text de genul - am fost prea bun cu cine nu merita, sau cum ziua zambesti si plangi doar noaptea nestiut de nimeni. Oricum, e usor sa scapi de ele, un simplu hide all from page... te scapa pe viitor de greata.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mai ușor sa dai unfollow decât sa ștergi.  Eu am mulți prieteni fb dar cred ca am maxim 5 pe follow.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×