Sari la conținut
Forum Roportal
funny_pic

Am nevoie de ajutor

Postări Recomandate

eu nu mai tin legatura cu tatal meu.e plekt din tara d 4 ani si in astia 4 ani n-am vorbit dekt de vro 6-7 ori cu el.iar mama a zis k va vb knd va veni in tara,adik la vara :(dar pana atunci...si nici nu stiu kta influenta va avea mama

 

scumpik,

heidy a scris de parinti prietenului tau, dar tu nu ai observat si ai vorbit de parintii tai...

Pare sa semene situatia din familia ta cu a prietenului tau: tata autoritar si mama supusa.

Presupun ca de aici este suferinta ta cea mai mare: ca nu l-ai vazut de mult pe tatal tau, si ati vorbit doar de cateva ori...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu mai tin legatura cu tatal meu.e plekt din tara d 4 ani si in astia 4 ani n-am vorbit dekt de vro 6-7 ori cu el.iar mama a zis k va vb knd va veni in tara,adik la vara :(dar pana atunci...si nici nu stiu kta influenta va avea mama

Exact ceea ce a scris elandi vroiam sa scriu..Eu vorbeam de parintii prietenului tau, nu de parintii tai. 8)

Dar din moment ce ai scris de ai tai, inseamna ca exista o problema si la tine in familie, nu numai la el.

Sa stii ca cateodata mai este nevoie de atitudine si din partea copiilor, nu numai din partea parintilor. Tu poti vorbi cu tatal tau, iar prietenul tau cu al lui. Asta daca chiar vrei o rezolvare rapida a problemei...daca nu, atunci asteapta sa se rezolve de la sine, daca se va rezolva. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai prieten la 13 ani ? :focus:

 

De unde ai dedus tu asta? Daca eu am userul heidy_2006 inseamna ca m-am nascut in 2006? :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil daca prietenul tau va incerca sa vorbeasca cu tatal lui, acesta din urma se va enerva si mai tare(am experimentat-o pe pielea mea), daca este chiar genul de om pe care l-ai descris... cred ca radacina problemei e in relatia dintre parinti ..unul comanda si altul indura, deci un parinte are o anume vizune asupra vietii copilului, pe cand celalalt are cu totul alta... daca s-ar pune deacord si ar comunica, probabil si copilul ar fi fericit... Dar, din pacate multi parinti, pierduti prin grijile cotidiene, au uitat ca au fost si ei candva adolescenti... :D

Prietenul tau are 2 posibilitati...ori incearca sa comunice cu parintii lui , AMBII PARINTI (desi asa vor iesi mai multe discutii si certuri daca nu se va vorbi cu calm si intelegere), ori sa astepte...timpul sigur le va rezolva... o sa mai creasca si atunci poate o sa-l priveasca si tatal lui cu alti ochi. Ar mai putea sa incerce sa ii demonstreze ca poate sa faca unele lucruri si singur, sa-i arate ca poate fi responsabil pentru ceea ce face... sa-i castige cumva increderea :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar baiatul a mai crescut! Trebuie si tatal sa afle asta... Si mama de ce nu vorbeste cu el?

 

 

mama nu vorbeste cu tatal lui,pt ca ii e FRICA de sotul ei...sau poate simte ca vorbeste de pomana si ca nu are nici un rost sa isi mai bata gura....iarta-ma daca sunt prea dura...dar la min in familie cam asa s-a intamplat tot cam p cand aveam eu 16 ani.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pei, Scumpik13, tu poti sa ne spui mai multe despre relatia voastra.. Ce stiti unul despre altul? Sunt sigur ca ati vorbit pe chat si ca v-ati trimis poze, daca aveti webcam v-ati si vazut, poate ati vorbit si la telefon, v-ati scris e-mailuri, poate scrisori? Cat de bine va cunoasteti unul pe altul?

 

In alta ordine de idei, prietenul tau are varsta de 16 ani. Clasa a 10a. Asta e fix momentul cand incepe detasarea de caminul parintesc, departarea de ei, punctul de la care incepem sa ne arogam libertati, urmate desigur de obligatii. O secure a razboiului ingropata acum fara a se dizolva problema, va genera probleme mari mai tarziu. Parerea mea este ca prietenul tau trebuie sa isi infrunte tatal, sa il provoace la o discutie deschisa despre parerile lor asupra vietii. Sa fiu sincer, nici eu nu am incredere mare in relatiile la distanta; gandeste-te la o persoana in varsta cum se simte. Bariera este psihologica, si trebuie stabilite noile teritorii in casa, trebuie refacut echilibrul de putere intre tata si fiu. Discuta cu prietenul tau despre asta, vezi ce este dispus sa faca in acest sens. Ce poate pati? Sa fie trimis la colt la 16 ani? S-ar putea sa descoperi ca poate si lui ii este frica de tatal sau, si ca poate nu este cel mai bun partener pentru tine, daca nu poate infrunta greutatile cum trebuie.. sau macar sa incerce ceva in acest sens.

:headspin: nu mi-o lua in nume de rau, ok?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×