Sari la conținut
Forum Roportal
Athmy

Mai dati bani la cersetori?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate-s niste experimente sociale. Vezi ca s-ar putea sa apari pe Youtube.


La mine e simplu: daca ma intreaba cersetorii de bani, ii intreb si eu daca au sa-mi dea bani.

Nu mi-ar prinde bine si mie niste easy money in buzunar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o zi din timpul unei crize ca oricare alta, in marele Paris, Brancusi statea la coada dupa nu mai stiu ce. Era deja faimos si-l cunosteau aproape toti tovarasii de la aceeasi coada.

Sransese si ceva bruma de avere si nu era chiar saracut. Ma rog, a trecut pe acolo un domn mai cu stare si i-a dat doua monede ( l-o fi vazut mai prost imbracat si barbos pe deasupra).

Brancusi primeste cele doua monezi si impreuneaza mainile in semn de multumire. Dupa aceea lumea il intreaba de ce a primit pomana. Brancusi raspunde ca daca l-ar fi refuzat pe individ ar fi taiat acestuia elanul binefacator si posibil ar fi privat dupa aceea de pomana pe unul care ar fi avut cu adevarat nevoie.

Editat de Majer
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La firme internationale de cersit n-am dat in viata mea NIMIC si n-am de gand sa le trimit in India sau Thailanda la plimbare in vacanta cu familiile lor pe initiatorii ideii care vor sta in cele mai luxurioase hoteluri si vor angaja curve la distractii nocturne ca pot ... iar la restul de prin fataza magazinelor, doar la batrini pe care-i recunosc ca sint chiar flamanzi.

 

Vineri ma intreaba sotul ce am mai citit pe forum, ce-i cu aceasta armata de cersetori romani care acosteaza lumea prin Phoenix??? 

 

El lucreaza departe de tot in zona industriala in drum spre Los Angeles aproape un sfert de drum si a fost acostat de una tanara care-i spunea intr-o engleza rea ca-i e foame si copil iar asta voia sa indrume la munca si l-a injurat pe romaneste, a inceput sa urle si gesticula ca "speak romanian"!!!  ... au venit in ajutor vreo 40 de capete toti tineri si veseli, iae sotul a chemat politia dar si altii ca asta nu este acceptat aici.   Au stat si pe coltul strazii langa noi dar nu mai e nimeni ca a fost grea circulatia de ei ca sareau in fatza masinii, nici eu nu stiu de unde au venit ca viza de intrat n-au, precis din Canada au coborit ca aici e vreme buna si credeau ca e libertate ca in nord.   In Arizona intra in puscarie si de acolo se sorteaza cazurile, nu este tolerat de speriat persoane in parcare ca da-mi maruntis sau mi-e foame si cam asta au facut.    Sint ultimele noutati la acest capitol. dar in ziare sau stiri nu se vorbeste de ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa iti faci un bine, ajuta-te ajutand un cersetor de pe strada cu ce poti.....daca nu-i dai tu un leu, ii da altul nu e problema, o paine tot isi ia. Dar aici nu e vorba nici de el nici de altii ci de tine, ajutandu-l pe el pe lumea asta te ajuti pe tine pe lumea cealalta. Daca o faci, fa-o din suflet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obisnuiam sa dau bani la UNICEF, Amnesty, diferite cercetari pentru cancer/diabet/inima/autism/astm/rinichi... pentru animale, combaterea prostitutiei etc. Imi usuram constiinta, ca mai mult nu puteam, pana am aflat unde se duc banii mei. La cersetorii de talie mondiala, care se imbogatesc pe carca prostului. 

 

Acu' nu mai dau bani, m-am reintors la dat din timpul meu liber. Atunci cand am si daca am. 

 

Sper ca nu ai donat celor de la PETA. Multi nu stiu, desi deja e informatie publica, dar ei extermina 97% din animalele pe care le primesc, pe motiv ca nu au cu ce sa le tina. Au fost filmati cand eutanasiau animale perfect sanatoase (printre care si pui). Se pare ca scopul lor e sa convinga lumea sa se "converteasca" la veganism, nimic mai mult.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ajutandu-l pe el pe lumea asta te ajuti pe tine pe lumea cealalta. Daca o faci, fa-o din suflet

Stai asa, ca nu pricep. Ori o faci din suflet, ori o faci pentru "a te ajuta pe lumea cealalta"?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca e ceva administrativ; o scapare. Acum multi ani, vrand sa faca o gluma proasta, nenea s-a inscris in BNP (British National Party), niste xenofobi de tot rasul, care chiar isi meritau reputatia, desi atatia arunca azi cu etichete de genul pe nemeritate. Desi a clarificat situatia a doua zi si i-a lamurit ca fusese o gluma, au continuat sa ne trimita pliante acasa cu lunile. Fara intentie, presupun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×