Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-am luat-o, bre, dar asta nu-nseamnă că m-am și însurat cu ea.

 

Adică tu ții cu ursu, da?  :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Toți suntem datori cu o moarte". În rest nu as numi nimic datorie. Sunt doar alegeri.

Alegeri făcute din iubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura datorie pe care o ai este fata de copilul tau - asta daca ai unul. Si nici asta nu este pentru toata viata - pana cand e in stare sa intre in lupta pentru supravietuire.

 

In rest nicio datorie - foarte multe alegeri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura datorie pe care o ai este fata de copilul tau - asta daca ai unul. Si nici asta nu este pentru toata viata - pana cand e in stare sa intre in lupta pentru supravietuire.

 

In rest nicio datorie - foarte multe alegeri.

Și dacă el, copilu', când la rândul lui va crește mare, nu va avea copii? Căci se poate întâmpla ca în viața asta să nu avem copii. Ce va putea spune? Ceva de genul: „mă scuzați, dar n-am nicio datorie”?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Absolut. Daca n-ai copii, n-ai nicio datorie.

 

In esenta totul se rezuma la a alege intre bine si rau. Daca tu consideri ca e de datoria ta sa alegi binele atunci e ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, mie mi-e greu să accept asta.

 

Am zis și eu, undeva mai sus, că până la urmă e vorba de opțiune, de cum valorificăm lucrurile.

 

Bun, să zicem că dacă n-ai copii atunci n-ai nicio datorie. Dar drepturi ai?


Adică din momentul în care nu ne asumăm nicio datorie, avem dreptul de a ne asuma niște drepturi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact. 

 

Singura datorie pe care o am io, pentru ca nu am copii, este fata de cele trei matze pe care eu am ales sa le ingrijesc. Pentru ca eu mi-am asumat responsabilitatea de a le oferi ingrijire. 

 

Am grija si de nepotul meu, insa, nu consider ca este o datorie, este o alegere. Iar el nu-mi va fi niciodata dator cu nimic, alegerea a fost a mea.

Păi atunci, la limită, se poate spune că singura datorie pe care o avem e doar cea asumată - indiferent că ar fi vorba de pisici, părinți, copii etc. 

Dacă nu ne asumăm nimic, putem spune că n-avem nicio datorie fața de nimeni și nimic. Așa să fie?

 

https:/www.youtube.com/watch?v=hWiBt-pqp0E
 
 
Sari la 4:20 - nu merge sa-l pun eu direct d-acolo.

 

Ok, nu știu dacă am prins relevanța, de aceea reiterez: dacă nu ne asumăm nimic, putem spune că n-avem nicio datorie față de nimeni și nimic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

„Datorie” sau „îndatorire”, în sensul de „obligație morală”. Sunt sinonime.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Până la urmă, datoria pare a fi un sentiment pe care îl ai într-o măsură mai mică sau mai mare. Un ”ceva” pe care ni-l asumăm într-o oarecare măsură și care ține în exclusivitate de propria noastră experiență. Experiențele noastre, aici, pare că au fost total diferite. Tu ai avut experiența ta, de mică ai fost colo și colo, ai tras concluziile tale și poate pe bună dreptate. Eu am avut experiența mea (poate total diferită de a ta din acest punct de vedere) și am tras concluziile mele. De exemplu, nici măcar nu pot să-mi închipui că aș putea să ajung vreodată să nu am sentimentul datoriei față de maică-mea, ființa care care mi-a fost alături, necondiționat. în cele mai grele momente din viață.

În rest...pace să fie! 

Mai pot spune că, potrivit aceluiași sentiment, eu te prețuiesc pe tine indiferent de experiențele noastre diferite. Se pune?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×