Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

De cand au piele albă europenii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

i-ai dat cartofi la cateva ore dupa nastere?!

 

nu stiam ca ai voie sa dai copilului altceva decat lapte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, era pe farfuria mea de la cina ramas, un cartof mare rece si o furculita imensa, am pisat cat de bine am putut si cu acea furculita ii dadeam in gurita si-i placea de numa' ... aveam si necatar de piersici, i-am dat si din ala si era buna de un somn bun.   Era mare si la nastere, aproape 4 kg, doar nu vorbea, la 7 luni nu-i tacea gura nimeni, spunea tot ce auzea, n-a fost prea bolnava in viata ei, are dinti perfecti ca le-am dat extra calciu cand erau mici.   Nu tot timpul e etalon ce spun medicii, m-am convins deja de asta.  


Este si ea alba ... ca zapada!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mi se pare o idee buna deloc! nu stiu eu nimic despre copii nou-nascuti, dar nu as risca sa dau cartof fiert unuia care are cateva ore de cand l-a nascut ma-sa. ii sta pasta aia in gat si moare, asta e singurul scenariu pe care-l vad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu i-am dat bucati ci sfarimat foarte bine si nu i s-a intamplat nimic, dar nu recomand sa incerce nimeni.   Am vorbit cu o negresa din Africa si mi-a spus de multe ori femeile africane n-au lapte si amesteca in gura  si asa da la copilul nou nascut sa manance si sint sanatosi ci cresc inalti si puternici.   Eu asa ceva n-as face, dar spart ca pasta nu se ineaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am răscitit articolul din capul topicului și am ajuns și eu la concluzia că e o mare varză. Pur și simplu nu înțeleg ce vrea să spună și dacă cineva înțelege i-aș fi recunoscător să-mi împărtășească și mie concluzia.

 


Laptele este alimentul folosit in mod natural chiar de la naștere. După ce se naște copilul, mama îi dă țâța-n gură și el astfel beneficiază de acest super aliment - singurul folosit încă de la naștere. Așa este acum, așa a fost acum 4000 de ani, așa a fost și acum 27000 de ani și tot așa, pentru toate rasele de oameni indiferent de culoare sau mărimea piciorului. 


Ceea ce se întâmplă în mod firesc e că,  pe măsură ce înaintează în vârstă, majoritatea persoanelor nu mai pot digera complet laptele. Mai exact spus, nu mai pot digera lactoza, care este, simplu spus, zahărul din lapte, adică un zahăr natural care se găsește în lapte și-n produsele lactate. Astfel apare intoleranța la lactoză, adică incapacitatea de a digera cantități semnificative de lactoză (zahărul din lapte), care rămâne în intestin, fermentează și produce în scurt timp, mai puțin de 30 de minute, manifes­tări neplăcute precum balonarea, diareea, crampele sau greața. Această intoleranță la lactoză apare când corpul nu produce cantități suficiente dintr-o enzimă numită lactază, produsă în mod fiziologic de celulele care căptușesc intestinul subțire și care ajută la metabolizarea și descompunerea zahărului din lapte.


 


Acum, în urma statisticilor din ultima vreme, s-a constatat că un procent însemnat dintre adulții afro-americani, mexicani, americani nativi (unii spun că până la 75% ) dobândesc intoleranță la lactoză. Se spune, de asemenea. că această condiție clinică este mai puțin frecventă printre adulții europeni, în special la cei nord-europeni.


Dar de aici și până la a afirma că acum vreo 4000 de ani oamenii din Europa nu digerau laptele, precum nici „cele două populații migratoare”  (care două?)...e o cale mult prea lungă. 


Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-ai vazut cate alergii au oamenii in ziua de azi, cu cat mai informati sunt, cu atat mai alergici devin

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Că există alergii de tot felul, că există condiții clinice în care se manifestă de timpuriu intoleranțe la lactoză, asta-i altă poveste. Dar care-i legătura cu apariția populațiilor cu piele albă? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu cat oamenii au devenit mai intoleranti la lactoza, cu atat mai mult s-au albit. Simplu. :lol:

Păi e exact invers!  :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai, că ne-ncurcarăm rău. Mă rog, vorbesc din punctul meu de vedere. Io deja intrai într-o confuzie d'aia serioasă, din care sper să ies săptămâna viitoare când poate voi ajunge odată la cabana aia din Bușteni  :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×