Sari la conținut
Forum Roportal
corneliacta

Totul despre nimfe

Postări Recomandate

salut..am 2 perusi..de vreo 6 luni.. erau f veseli..pana akum cateva zile..cand unul dintre ei..masculul a devenit f tacut... sta infoiat tot timpul...nu my ciripeste..:-<.. si am obsv ku putin timp in urma k ii curge cv alb.. k o spuma..din cioculetz:-(.. c as putea sa fac?:-s..il iubesc mult.. :cry:

 

va rog...ajutati-ma:-<..mi au my murit 2 papagali pana acum:-<:-s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunaaa... am mai revenit si eu pe la voi :doh: de data asta cu o problema... vreau sa imi iau un papagal Nimfa ... dar sa fie mascul. Si nu stiu cine i-a bagat mamei in cap ca nimfele sunt foarte galagioase... ca fluiera in loc sa cante si nu ma lasa sa dorm noaptea ca au niste microbi in cioc, ca sunt salbatice si zgarie si nu poti sa te atingi de ele .... Sunt foarte nervoasa si vreau sa stiu daca este adevarat ... nimfele voastre cum sunt? Aveti probleme cu ele? A... si inca ceva ... nu stiu de unde sa imi iau ... as vrea sa ma duc in piata la Obor sa iau de la un crescator, nu stiu ... am auzit ca animalele din Animax mor dupa 7 zile :| deja stiu 3 cazuri... Help me please! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... vreau sa imi iau un papagal Nimfa ... dar sa fie mascul. Si nu stiu cine i-a bagat mamei in cap ca nimfele sunt foarte galagioase... ca fluiera in loc sa cante si nu ma lasa sa dorm noaptea ...

 

Pana aici,perfect adevarat!Masculul singur canta,fluiera...cum vrei sa-i zici, de rupe pamantul! :) Daca are si femela,canta foarte rar...amandoi,au niste triluri foarte frumoase cand se imperecheaza.Canta in special dimineata,cand mijesc zorii si vrei sa mai dormi :D ,sau cand suna telefonul...nu stiu daca din gelozie fluiera atat de insistent,da' nu intelegi nimic din convorbire daca stai langa colivie...

Nu sunt atat de jucausi,ca perusii ,insa sunt maiestuosi :doh: :>...au ciocurile si ghearele foarte puternice,asa ca musca si zgarie destul de tare.Sunt foarte frumosi :o:

 

femela:delicata, mai blanda decat masculul,nu musca,nu zgarie decat daca se simte atacata

octombrie2008243-1.jpg

 

masculul:nu te poti apropia de el decat cu manusa, ,,comenteaza'' si se agita cand vrei sa-l mangai sau cand primeste mancarea...este un pic cam ,,salbatic"

noiembrie2007059.jpg

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:D Multumesc pentru raspunsuri, mi-am luat papagal... dar nu nimfa... :D

 

Am aflat :P ....asteptam detalii ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema poate ma ajutati..Am o pereche de nimfe au facut 2 pui dar au murit a doua zi.Nu a stiut sa le dea mancare?Acum dupa o saptamana a facut iar oua si mi-e frica sa nu patesc la fel.Astept pareri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu doua nimfe.una galbena toata o am de 1an si ma ciupe.si una o am de marti si sta si me umarul meu.dar e fata.si cel galben e baiat.si el ma ciupe tare.cum sa il imblanzesc??? ;) cea care este patata k galben si gri e fata.

post-252820-1256391689_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. As avea si eu o intrebare. De vreun an si ceva am o nimfa. Cei de unde am cumpara-o mi-au zis ca e mascul. Aseara am gasit un OU !!! Bineinteles ca mi-am dat seama ca e femela. Nu stiu ce sa fac acum cu ea. Veterinarul mi-a spus ca mai trebe sa faca unul. Ca la inceput face 2 oua. Acum sta in spatele televizorului pe ou cred de ieri. Nici nu a iesit sa manance si nu ma pot apropia ca face urat . Ce sa fac??? Mi-e frica sa nu moara de foame sau daca ii iau oul sa fie suparata. va rog un sfat . Multmesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×