Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, ati folosit pana acum Persil Power-Mix Caps 2in 1 ?

 

Am fost foarte incantata sa vad cum, o simpla pernuta de detergent gata dozata pentru 4 kg a spalat hainutele si lenjeria alba eliminand toate petele lasate de copii pe hainutele albe  si mirosind atat de frumos. Sunt curioasa daca si voi ati folosit si ce parere aveti despre acest produs.
 
:salut:
 
Editat de Davi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am fost incantat, caci stiu ca acesti detergenti sunt nocivi pentru panza freatica.

Citeste Barry Commoner, Cercul care se inchide

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar detergenti biodegradabile sint scoase pe piata, nu otravuri naturii si apei freatice ca toata lumea bea apa!!!

 

Se reclama peste tot multe feluri de lichide de spalat rufe cu instructii cat mai variate.  

Ba ca in unele masini n-ai voie decat dintr-un fel de stilca sa torni, minuni in care eu nu cred.

Sa dai aproape 6-7000 de dolari pe setul de masini de spalat si-uscat rufe, dar se va strica

de la niste praf de spalat!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nuci de sapun. sunt ecologice.

 

"

Nucile de săpun”, cunoscute si sub denumirea de nuci de spălat, sunt folosite pentru spălarea rufelor, pentru obţinerea de soluţii destinate curăţeniei casei, igienei personale şi a animalelor de companie sau că îngrăşământ natural.
 

Fructe ale unei specii unice de arbori, nucile de săpun sunt speciale datorită prezenţei unei substanţe numită saponina.

Saponina este eliberată în contact cu apă caldă şi acţionează ca un surfactant natural. Surfactantul este o substanţă care reduce tensiunea existentă la suprafaţa lichidelor, permiţându-le să se împrăştie în loc să să se adune sub formă de picături, ceea ce duce la o mai uşoară penetrare a ţesăturilor şi îndepărtarea sau eliberarea mizeriei. Deşi efectul este asemănător cu cel al detergenţilor convenţionali, nucile de săpun realizează acest lucru fără efectele negative ale chimicalelor de sinteză."

 

 

http://www.nucidesapun.ro/content/7-nuci-de-sapun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barry Commoner, Cercul care se inchide

 

Dupa ce am citit cartea asta mi-am dat seama ca detergentii sunt nocivi pentru ecosfera, si am cautat solutii mai naturale.

 

In plus, chimicalele din detergenti, inalbitori, balsamuri pot sa dea reacti alergice la copii sau adulti.

Dormim in aceste asternuturi care emana mirosuri placute peste noapte, dar ele sunt obtinute prin chimicalizare, corpul nu le recunoaste.

Nu sunt parfumuri de flori pana la urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine nimic nu miroase a chimical/detergent in care am spalat!!!  Exista si program de limpezit si eu-l folosesc mult si usuc la aer rufele, au un miros de aer foarte placut chiar, nu suport mirosurile!!!


Am auzit tot feluri de povesti de la cei din Europa despre detergenti, in State Persil nu este popular, mexicanii-l folosesc mult ca o firma elvetiana produce in Mexico acest produs de spalat si multe altele.   In Phoenix este magazinul de 99 de centi bucata la orice, acolo gasesc si 1-2 litri de lichid din asta, depinde, cine e alergic la mirosuri, nu-l cauta.   La Walmart am vazut ca se reclama, o sa vad mai incolo in zi daca si la Costco e reclamat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, esti sigura ca era persil, 2 l la 99 de centi?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Persil

 

 

Upscale producător aparat german, Miele , acționează ca un importator direct de produse Henkel Persil în Canada și Statele Unite ale Americii, unde pot fi achiziționate doar la dealerii aparat licențiate. Acesta este comercializat ca un import german premium, care este detergentul "recomandat oficial" pentru mașinile sale de spălat. Datorită acestui statut import exclusiv și poziționarea de specialitate la dealerii aparat, se vinde de până la 40 dolari / cutie CAD. Importatorii de specialitate există și în SUA Walmart vinde acum o Persil Pro linie curat în Statele Unite [6]


http://www.walmart.com/c/brand/persil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yep, la noi se gaseste numai la magazinele europene si cam atat costa punga vreo 40 $. Sa-ti dai palme nu alta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×