Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Pe ce criterii se stabileste cand un om e superior sau egal in fata altcuiva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu imi vad de treaba mea; nu ma compar cu nimeni si nu compar pe altii cu mine; recunosc anumite caracteristici si cam atat

 

si de ce ai deschis acest topic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai una e sa fii, alta e sa ii arati sau mai bine zis sa ii evidentiezi

 

Si cine stabileste daca esti ? Altcineva?  Sau ar trebui sa joci rolul modestiei? Stii de ce imi aminteste chestiunea asta? De fabula lui Alexandrescu -" Cainele si catelul"

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care e diferenta intre aroganta si nesimtire? De exemplu:  fac cutare si cutare si tu nu faci? Increderea de sine...da e necesara. Dar e nevoie sa iti etalezi un discurs cu ceea ce faci ? Sau deja ceilalti vad cate esti in stare sa faci si deja te admira? Asadar, aroganta nu mai e necesara..

Sau cum sa te porti in fata altora care nu au facut atatea lucruri faine ca tine? Sa le dai peste nas? Vezi, eu am putut si tu nu ai fost in stare?

 

Arogant poti fi si fata de cineva care are acelasi statut ca tine, educatie pe masura, si mai stiu eu ce alte chestii cu care masoara societatea pe om. Aroganta nu presupune automat ca cel arogant trebuie sa fie musai ala mai cu motz pe plan social, iar cei fata de care este arogant sunt pe trepte mai de jos. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Răspuns la întrebarea din titlu.

 

Socotesc că perspicacitatea are cel mai important rol în vederea stabilirii superiorității. Superioritatea este doar a celui perspicace. De la chestiune la chestiune, dintre aceiași oameni, poate fi perspicace oricine altcineva. Nu este o regulă că aceeași persoană este perspicace mereu, oricare ar fi chestiunea.

 

Egalitate: suntem egali în privința drepturilor civile și altor drepturi. A se citi Codul Civil, Codul Penal, Codul Muncii, Codul Administrativ, Codul Comercial etc..

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

topicul asta imi aduce aminte de-un user ropo care arunca in stanga si-n dreapta nume de 'celebritati' pe care le cunoaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce un om  simte nevoia de a arata altuia ca e mai presus fata de el? 

Nesiguranta. Oamenii siguri pe ei nu prea simt nevoia sa le scoata ochii altora cu propria superioritate. Insa exista si varianta ca superioritatea unui om e evidenta si poate ajunge sa deranjeze, desi omul respectiv are un comportament cat se poate de ok si nu cauta deloc sa epateze.

As mai adauga ca-s de acord cu Pharrell, oamenii nu-s egali. Niciodata nu vor fi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×