Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua .Am 17 ani si  o problema grava, am 3 dinti de lapte,2canini si 1 incisiv lateral 1mi a caZut deja .Am fost la stomatolog si ortodont cu o radiologie panoramica si mi au spus ca trb sa scot dintii si sa pun aparat dentar.Imi lipsesc incisivii lateral permanenti  dar am caninii permanenti. Daca imi scot dintii pe ce o sa puna aparat dentar ?Si cat timp o sa stau pana imi ies caninii?va rog am mare nevoide de ajutor !!!

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua .Am 17 ani si  o problema grava, am 3 dinti de lapte,2canini si 1 incisiv lateral 1mi a caZut deja .Am fost la stomatolog si ortodont cu o radiologie panoramica si mi au spus ca trb sa scot dintii si sa pun aparat dentar.Imi lipsesc incisivii lateral permanenti  dar am caninii permanenti. Daca imi scot dintii pe ce o sa puna aparat dentar ?Si cat timp o sa stau pana imi ies caninii?va rog am mare nevoide de ajutor !!!

 

Nu cred ca iti mai cresc dintii in locul celor de lapte la varsta asta. Eu aveam 15 ani cand mi-a fost extrasa o masea de lapte si mi s-a spus ca sunt prea batran ca sa mai creasca ceva in loc. Noroc ca pe mandibula oricum erau un pic aglomerati dintii si acum s-au indreptat singuri, aproape ocupand spatiul lasat de masea.

Medicii ce ti-au spus?

 

LE: Ai anodontie? Cred ca ai nevoie de implanturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ortodontul a spus ca sa -mi scot dintii de lapte si sa iasa canii .Apoi pune aparat dentar sa - i indrepte .Caninii ,a spus dna, ca pot fi un mic mai mari incat sa mai ramana putin spatiu sa sa fie normali si am nevoie de implanturi.Eu nush ce sa fac deoarece nush daca caninii aceia  o sa iasa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×