Sari la conținut
Forum Roportal
meganitro24

Luna Soarele si tipuri de guvernatori

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La mine Mercur este semn de apă ,semn de frig care dă înţelepciune. Ai trecut de el anul trecut şi celălat,o să vină peste 12 ani.O să înţelegi singur atunci cînd o să vrei sare şi o să vrei instinctiv carne de porc.Cît despre ..spaimă,frică,e simplu.Lumea asta este o puşcărie din care abia aşteptăm să plecăm

Undeva în 2012 sau 2013 au existat nişte zile(cam 4 pentru fiecare an) în care a fost posibil să existe un Marte influent 100%.Problema este că un personaj uman care are Marte în zona nantală sau se găseşte sub influenţa decadală poate să perceapă această influenţă altfel decît cineva care este sub influenţa lui Saturn. Acest saturnian o să distrugă toată influenţa mercuriană faţă de el,în vreme ce un individ aflat sub Jupiter o să se simtă ,,tras de păr'' în sus...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fara supararare,poate ca mercur in astrologia chineza la tine,are semnificatie si de semn....dar la mine nu,la mine mercur este o planeta :) mercur sa fie semn mi-ar fii greu sa o cred :)) da,cum ti se pare mercur ? bun sau rau ? simplu :P nici bun nici rau,este androgin,cu planetele bune este bun iar cu planetele rele este rau,nu poate tine cont de ce face in propria natura,poate tine cont doar cand se uneste cu alta planeta,se spune si ca un mercur bine demnitat in domiciliu si pe case bune cum ar fii 10 sau 3 este bun,dar nu are efecte foarte mari !sa ti-o spun sincer,mercur de unul singur este slab ! oricat de bine demnitat si aspectat ar fii,cel mai bine este cand se uneste cu alte planete fiindca atunci incepe sa lucreze energia mercuriana,cand este unita cu alta planeta,este exact ca si orbul lui saturn de 9 grade,influenta lui se manifesta atunci cand alta planeta aplica spre el sau el face un aspect mai mare de 9 grade sau pana in 9 grade,apropo,un saturnian e simplu de ce va distruge toata influenta mercuriana si inteligenta si tot,mercur il are pe lista de prieteni pe saturn,dar din pacate mercur nu se simte deloc comod in semnul capricornului la fel cum se inteleg gemenii cu capricornii,logic.Stii de ce ar fii legat toata lumea asta?sincer dupa mine de neptun,este singura planeta a spiritualitatii,si a chestiilor religioase,si jupiter......anul asta am un an destul de ok,fiind in RS(revolutia solara) anul lui jupiter e bine,pe de alta parte,in firdaria este perioada lui venus/marte....si dupa tot in firdaria,la 18 ani voi trece in sfarsit la perioada lui mercur :3 :X atat de influenta lui Marte incepe sa lucreze in lunile corespunzatoare,simplu nu ? adica luna berbecului,martie-aprilie(perioada de influenta a lui marte),si luna noiembrie(luna scorpionului,dar guvernata tot de marte)apropo,am stat si am aprofundat si se pare ca influentele planetelor cresc mai mult cand sunt in propriile luni si zile,adica:marte sa fie in luna noiembrie,si in ziua pe care o detest cel mai mult ziua lui....marte adica marti.Apropo,mi se pare foarte interesanta planeta Uranus :X care la mine e rau aspectat in domiciliu pe casa a 3-a :( imi place orbul lui inclinat :) se misca cam lent,adica este in zodia berbecului(pe internet scrie ca este pentru 80 si ceva de ani :/ imi e greu sa cred,poate n-am inteles eu bine si poate e pentru atat,in natala) dar iti imaginezi cum ar fii un marte progresat in scorpion in tranzit in opozitie cu jupiter natal ? iar jupiter sa fie peregrin si combust,atunci tot norocul ar fii spulberat + saturn natal dp casa  6 sa fie in trigon cu marte,si punctul de boala si moarte sa fie aplicant 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da,cum ti se pare mercur ? bun sau rau ?

    Nu există bun sau rău...

 

sa ti-o spun sincer,mercur de unul singur este slab ! oricat de bine demnitat si aspectat ar fii,

    Există 5 influenţe cosmice,care au primit...o denumire.Ieşi din paradigma ierarhizării !

 

Apropo,mi se pare foarte interesanta planeta Uranus

   Este o replică yin pentru Marte.Nimic nou sub Soare.Este ,,patroana'' senzaţiilor,deşi aduce o tentă mistic-feminină

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Sorin5 o nu ? nu exista bun sau rau ? :> atunci intreabal pe marele benefic cum sta treaba,in legatura cu rautatea,planeta saturn,marte si stelele fixe algol,andromeda,si orion nu sunt de aceeasi parere :P,in plus sa iti spun o chestie de mare valoare pe care multi nu o cred,jupiter este planeta binelui,daca foloseste un aspect de sextil sau trigon catre saturn sa zicem,din rau il face bun,daca nu ma crezi,citeste capitolul aforisme ;) si zici ca nu exista bun sau rau ? sa iti dau un mic exemplu de cat de rau poate fii marte! si soarele 

harta-zbor-hess.gif


in acea astrograma observi careul amenintator facut de marte cu toate planetele de pe 8 ? si soarele care provoaca combustie tuturor planetelor + un jupiter combust si peregrin!


atat cat despre mercur iata confirmarea mea,adica ? aforismul nr 23;

23. 
Mercur fiind puternic și în locuri bune ale cerului, bine configurat cu alte planete în nativitate, denotă demnități avantajoase pentru nativ, dar Mercur de unul singur este o planetă slabă.

Uranus? este cea mai "complexa" planeta,in functie de aparatura moderna si de tot ce este modern! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva mă face să cred că ai început studiul matemticii, fără să şti tabla înmulţirii..

Hai să vedem care este diferenţa între:teamă,teroare, temeritate,decizie,veleitate şi încăpăţînare...Opinia mea este că..niciuna.Sînt poziţiile normale pentru afectele şi intelectele mercurene..Apropo-îţi place să porţi părul lung ? Pietenii mei cu ochii oblici spun că îţi place cînd plouă.Greşesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Sorin5 Imi pare rau,toate din ceea ce ai spus tu mai sus cu diferentele este total si total gresit daca m-ai caracterizat pe mine asa inseamna ca nu ma cunosti,eu nu ma bazez decat pe studiul astrologiei clasice,si al celei moderne dar deocamdata am ramas la astrologia clasica.Toate din aceste efecte ale planetelor pentru mine sunt usor de acceptat,fiindca fie ca ma crezi sau nu,in fiecare ora si minute,ma gandesc permanent si la aspecte si la planete si la efectele lor si mai multe! .Gresesti aici,teama si teroarea sunt date mai mult de marte,temeritatea tot de marte!decizia este data mai mult de saturn,planeta "karmica" care aduce cu ea multe responsabilitati si decizii greu de infruntat! trebuie sa stii sa te limitezicand iei o decizie,sa gandesti logic si concludent! sa stai si sa meditezi asupra ceea ce faci si asupra influentelor si efectelor avute la decizii!o decizie trebuie trecuta prin toate "testele"!veleitatea este data iarasi de marte si pluton,marte planeta care te face sa te ambitioneze mai mult decat poti sa iti depasesti limitele si cand numai poti!+pluton planeta transformarii,pluton elimina lent ceea ce nu ai nevoie si te ajuta cu transformarea dar doar cu rabdare si sa iti doresti sa "evoluezi"si mai mult,incapatanarea este data din nou tot de planeta marte!marte are multe roluri dupa cum vezi,ei bine daca poti intelege tot ce am zis.....;Ceee? pozitii normale,teama,teroarea,temeriatea,decizia,veleitatea,si incaptanarea sa fie pozitii bune pentru intelectele mercuriene? ti-am zis,acele calitati sunt date decat de marte si pluton asupra calitatilor enumerate de tine.Matematica?nu ma critica;nu suport matematica,nu am studiat matematica si nu am de gand sa o si fac.Cand fac ceva ma bazez pe ceea ce stiu + ceea ce acumulez pe parcurs,apoi adun toate datele la un punct comun dandu-mi un rezultat bine calculat.Nu imi pasa cat de mult sunt criticat  de catre oricine sleeping.gif eu merg cu astroogia mai departe si cu ceea ce imi place fara sa imi pese de parerile nimanui! drag.gif nu imi place sa am parul ud dar si nici lung si din pacate,da gresesti!


@Sorin5 mi se pare logic sa nu poti fii de acord cu lucrurile reale pe care le mentionez tu studiind astrologia chinezeasca presupun ca iti este greu sa accepti totul si sa intelegi anumite aspecte din astrologia clasica,moderna si europeana.apropo,mentionez ca harta orara de mai sus este foarte rara daca te-ai uitat peste ea unpic sa intelegi cam despre ce e vorba.In astrologie trebuie sa tii cont de toate aspectele in vedere cu planetele,casele si etc etc etc fiindca altfel nu iti va iesii nimic cum trebuie si nu vei ajunge la rezultatul dorit!

Editat de meganitro24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pozitii normale,teama,teroarea,temeriatea,decizia,veleitatea,si incaptanarea sa fie pozitii bune pentru intelectele mercuriene? ti-am zis,acele calitati sunt date decat de marte si pluton asupra calitatilor enumerate de tine.

 

  E Ok!.Nu mă deranjază că nu putem fi de acord.Eu folosesc logica finalităţii,la care subordonez variantele posibile.Văd că pe tine te interesează mai mult logica paşilor imediaţi şi mai puţin finalitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Sorin5 nu ammai intrat un timp,am fost cam ocupat.....in fine,folosesc logica pasilor imediati deoarece imi vin mult prea multe ganduri iar daca inainte aveam un gand sau o idee sau orice altceva peste cateva secunde imi vine iar alta noua,si trebuie sa stau pe o chestie cand o fac si sa o finalizez imediat fiindca daca nu o finalizez imediat o uit si numai imi amintesc....cam asta e chestia....drag.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×