Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

La Campionatul Mondial va fi mai usor, mai prinzi o Argentina, o Australie, un Congo , etc

Daca ne vom relaxa asa cum am facut-o cu Russia, degeaba. Tot luam bataie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Redeschid portile acestui topic fiindca de trei zile a inceput Campionatul Mondial de Handbal Feminin Brazilia 2011.

 

Echipa noastra are deja doua victorii: una chinuita cu Tunisia, (30 - 28), avantaj obtinut doar in ultimele minute, dupa ce tuniziencele ne-au condus de doua ori, si a doua cu reprezentativa Cubei, o echipa demoralizata, ne-motivata, pe care am batut-o doar la 6 goluri diferenta (33 - 27).

 

Din pacate in cele doua meciuri, echipa noastra n-a jucat prea bine: au fost multe greseli in aparare, nesincronizari la schimb, reactii intarziate si joc in dorul lelii. Desigur ca primele echipe nu sunt dintre cele care sa puna probleme, dar nici sa lasi jocul sa scape de sub control. In atac iarasi probleme: combinatiile au fost foarte lente, fiind ghicite de cubaneze, iar cand ale noastre au incercat sa iuteasca jocul se vedea ca nu prea stiu ce vor sa faca. In a doua repriza au incercat inutil vreo 15 minute sa aceeasi faza - pivotul sa angajeze un inter pe semicerc; apoi prea putine angajari ale extremelor, pase scapate, ba chiar si vreo trei-patru faze in care am facut pasi!

 

Poate in meciul de maine cu Japonia (21,45 parca) ne revenim, desi nu va fi usor fiindca japonezele alearga ca niste apucate, in vreme ce ale noastre s-au obisnuit cu un joc foarte static. Hai, fetili!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Poate in meciul de maine cu Japonia (21,45 parca) ne revenim, desi nu va fi usor fiindca japonezele alearga ca niste apucate, in vreme ce ale noastre s-au obisnuit cu un joc foarte static. Hai, fetili!

 

fetili nu şi-au revenit: după ce au condus cu 6 goluri, japonezele au revenit şi au egalat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pacat. fiindca urmatorul meci il avem cu brazilia, tara gazda, care va fi incurajata de o sala de 5000 de oameni si care vine pe val, cu moral bun. nici cu franta nu stiu cum scoatem camasa daca ale noastre joaca tot asa neatent si superficial. ma rog, sa vedem ce va fi. poate isi revin si ne bucuram la sfarsit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

na. dupa ce braziliencele le-au batut batut "rezonabil" pe ale noastre (doar 6 goluri diferenta crazy.gif), frantuzoaicele ne-au tras-o din toate pozitiile: 19 (nouasprezece) goluri avans stars.gif

 

nu degeaba ne zic broscarii "donnez-moi, madame/monsieur"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au pierdut fetele in optimi. Si ce bine au jucat :( . Iar am pierdut pe final.

 

 

Croatia - Romania 28-27

Editat de vasilica333

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naţionala feminină de handbal s-a calificat la Campionatul European, care se va desfăşura la sfârşitul acestui an, în decembrie.

Fetele noastre au învins în barajul cu selecţionata Belarusului în ambele manşe: 30-28 şi 32-20.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că trebuie menționată performanța fetelor noastre care, după opt ani, s-au calificat într-o semifinală de Campionat Mondial. 

România - Danemarca 31-30, după prelungiri și un meci dramatic, interzis cardiacilor, în care Cristina Neagu a marcat 15 goluri! Mărturisesc că, deși am jucat și eu handbal și în adolescență visam să fiu Gațu , mi-e greu să mai urmăresc acum un astfel de meci - mai ales când mă implic emoțional. :)

După un început în forță în grupe cu adversare mai puțin bine situate în ierarhia handbalului (47-14 cu Porto Rico și 36-20 cu Kazahstan), au urmat trei înfrângeri consecutive cu adversare redutabile precum Spania, Norvegia și Rusia și se părea că existau toate premisele să anticipăm că fetele noastre nu pot face față meciurilor cu „ălea bune” și se vor întoarce acasă „bătute măr”. Dar iată au urmat două meciuri, 25-22 cu Brazilia în optimi și 31-30 cu Danemarca în sferturi, la finele cărora echipa României va juca semifinala cu puternica Norvegie - care ne-a cam bătut pe unde ne-a prins.

Cealaltă semifinală e și ea una a „surprizelor”, anume Olanda-Polonia.

Deocamdată nu vreau să mă gândesc la faptul că ale noastre ar fi favorite la câștigarea titlului în cazul unui succes în semifinale. Așa că poate ar fi bine să fim realiști și să acceptăm că, cel puțin în ultimii ani, Norvegia a fost o nucă mult prea tare pentru noi. Dar putem să ținem pumnii fetelor noastre în marea semifinală cu Norvegia (despre care mulți spun că ar fi fost adevărata finală) și, în eventualitatea unui eșec, să le felicităm pentru ce au realizat până acum.

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×