Sari la conținut
Forum Roportal
jet_li

Cumularea veniturilor

Postări Recomandate

1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Sunt pensionat pe caz de boala, grad I de invaliditate (sunt in scaun rulant si fac si dializa) si as vrea sa stiu daca mai am dreptul sa lucrez macar 4 ore pe zi. Eu sunt informatician si as putea lucra 4 ore pe zi la calculator din scaunul rulant (o munca intelectuala nu una fizica). Va rog daca imi puteti spune in aceasta situatie as putea beneficia si de pensia de invaliditate grad I si in acelasi timp sa pot lucra 4 ore pe zi?
Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din interpretarea celor 2 texte de lege, leguitorul a inteles sa nu includa in categoria de care vorbiti.

Fiind vorba de o norma speciala (o exceptie), este de stricta interpretare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×