Sari la conținut
Forum Roportal
picatura din mare

Pot sa mai cresc?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce vrei sa mai cresti??? :cry: Vrei o cariera ca model? :lol:

Si noi astia care avem 168-171 (in cazul meu) ce facem :D ;) ???

avand in vedere ca am vreo 46 de kg ..nu mi-ar strica o cariera de model :lol2:

glumesc...pur si simplu vreau sa mai cresc..tot timpul mi-am dorit sa fiu inalta..

acuma lasa aburerile...si zi-mi ce trebuie sa fac pentru a mai creste ? :lol:

 

cati ani ai ?

 

presupun ca esti baiat , nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt baiat da....am 19 ani....

Da` nush exact ce sa faci ca sa cresti....crezi ca eu n-as vrea sa am macar 1.75??? :focus: Sper sa ajung pan` la 1,73....AS FI FOARTE FERICIT!!!! :beee: :tease:) :)

Miscarea, regim alimentar echilibrat, sportul, reducerea consumului de alcool, tutun etc. te-ar putea ajuta, pt. ca vei fi mai sanatoasa, deci, vei facilita intr-o anumita masura cresterea ta in inaltime.... Da` mai e un criteriu: predispozitia genetica - daca ai parinti mai scunzi nush ce se poate face.... (EU SUNT APROAPE CAT TATA DA` MAI SPER INCA :nea: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Innot, volei, baschet, tenis de camp

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sal.....am 14 ani si 1.58....sunt in clasa a 7-a si sunt prea mic.In clasa a 5-a si inceputul sem al 2-lea din cls a 6-a am fost al treilea dintre cei mai inalti dintre 13 baieti....acum am ajuns printre cei mai mici...eu nu am mai crescut deloc fata de restul clasei...mama mea are 1.75 dar bunicul meu a avut 1.90 iar tata are 1.77,dar ceilalti frati ai lui au peste 1.80-1.85...amandoua familii sunt inalte...dar eu sunt mic...va rog sa ma ajutati

Editat de shoarex14

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal.....am 14 ani si 1.58....sunt in clasa a 7-a si sunt prea mic.In clasa a 5-a si inceputul sem al 2-lea din cls a 6-a am fost al treilea dintre cei mai inalti dintre 13 baieti....acum am ajuns printre cei mai mici...eu nu am mai crescut deloc fata de restul clasei...mama mea are 1.75 dar bunicul meu a avut 1.90 iar tata are 1.77,dar ceilalti frati ai lui au peste 1.80-1.85...amandoua familii sunt inalte...dar eu sunt mic...va rog sa ma ajutati

 

nu iti fa griji, fiul meu pana la 16 ani era un piticot de faceau toti misto din el....acum are 21 si inalt de nu il mai pot ajunge nici sa il trag de urechi. El s-a inscris la basket. De obicei sporturile care incurajeaza sariturile ajuta la crestere dupa cate stiu. Acu depinde si de zestrea ereditara... dar nu-i bai o poti invinge daca ai vointa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal.....am 14 ani si 1.58....sunt in clasa a 7-a si sunt prea mic.In clasa a 5-a si inceputul sem al 2-lea din cls a 6-a am fost al treilea dintre cei mai inalti dintre 13 baieti....acum am ajuns printre cei mai mici...eu nu am mai crescut deloc fata de restul clasei...mama mea are 1.75 dar bunicul meu a avut 1.90 iar tata are 1.77,dar ceilalti frati ai lui au peste 1.80-1.85...amandoua familii sunt inalte...dar eu sunt mic...va rog sa ma ajutati

Mananca bine si dormi bine.Restu' vine de la sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful:

 

in ultimul timp nu prea m-am alimentat deloc....in ianuarie am avut 63 de kg....eram gras si cea mai mare dorinta a mea a fost sa slabesc si mancam un pic dimineata si am slabit in 3 luni 10 kg..akm am 53...am mancat putin si am tras de haltere mult si ma gandesc ca poate faptul ca fac de la varsta asta cu gantere si haltere....poate ma afecteaza...la 14 ani...si nici nu am mancat,dar ce trebuie sa mananc?conteaza si cat calciu mananc pe zi?,deoarece calciul ajuta la lungirea oaselor....oare asa trebuie sa fac?...trebuie sa ma las de haltere?...sper sa ma ajutati

 

nu vreau sa ajung prea inalt...inainte imi doream sa ajung la 1.80 , dar akm imi doresc sa ajung macar la 1.75 :spiteful:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful:

 

... si nici nu am mancat, dar ce trebuie sa mananc? conteaza si cat calciu mananc pe zi?,

 

Bea lapte, maninca fructe si spanac, urzici si incearca sa maninci in fiecare zi la timp exact, daca ai o sansa sa schimbi putin aerul, ajuta foarte mult la dezvoltare si bineinteles miscarea in aer liber, chiar si alergatul e deajuns, dar cat o sa cresti de la aste, nu stiu. NU fuma si nu te droga!!!!! ca opresc cresterea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal.....am 14 ani si 1.58....sunt in clasa a 7-a si sunt prea mic.In clasa a 5-a si inceputul sem al 2-lea din cls a 6-a am fost al treilea dintre cei mai inalti dintre 13 baieti....acum am ajuns printre cei mai mici...eu nu am mai crescut deloc fata de restul clasei...mama mea are 1.75 dar bunicul meu a avut 1.90 iar tata are 1.77,dar ceilalti frati ai lui au peste 1.80-1.85...amandoua familii sunt inalte...dar eu sunt mic...va rog sa ma ajutati

Nu-ti fa probleme... Eu la 15 ani aveam 177cm acum am 179,7cm ,in timp ce un coleg de clasa avea in a 8-a la fel ca si tine sub 160 cm =>Individu ala are in jur de 184cm acum dupa ce crescuse si ma intrecuse prin clasa a 9-a sau a 10-a."Explozia de crestere apare si mai tarziu pe la 16 ani..

 

Bineinteles...conteaza si "genele" pe care le mostenesti... depinde cat sunt de inalti parintii sau bunicii tai !!!

 

Mananca bine si dormi bine.Restu' vine de la sine.

Fals !!!

Mancarea{aici ma refer la strictu necesar=atat cat sa nu ajunga subnutrit} si dormitu n-au legatura cu cresterea in inaltime....

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×