Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Necesitatea WW 3

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Dupa care Rusia va fi sumar bombardata si infranta, apoi ocupata de trupe de mentinere a pacii americane.

 

Domnu' Nostradamus, ai uitat ca intre timp Rusia are un ditamai arsenalul nuclear ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S.R,

 

nu cred în scenariul asta, iti spun de ce.

 

Occidentalii, chiar daca sunt superiori (miltar) rusilor, nu vor îndrazni sa-i atace pe acestia,

asa cum n-au îndraznit nici în perioada razboiului rece.

Daca atunci poate mai gaseau vreun motiv in fata opiniei publice, mi-e greu sa cred ca-l vor gasi acum,

când nivelul de trai e mult prea ridicat ca sa încerce placa crizei economice.

 

într-un asemenea conflict e nevoie de un vârf de lance,

la cât sunt de iubiti americanii în vest (Franta, partial Germania), dupa toate gafele cu razboiul din Iraq,

mai nou si cu ascultatul telefonului cancelarului sau esecul din Afganistan, nu-i vad capabili sa mobilizeze un continent

numai pentru ca nu mai vinde General Motors atâtea masini ca-n trecut.

 

Ucraina, daca la scânteia asta te referi,

e mai mult ciorba rusilor, ei au tot împartit-o, ciopârtit-o, refacut-o si ciuntit-o,

as vrea sa-i vad pe americani cum s-ar comporta, daca în Mexic ar ajunge la putere un guvern prorus.

 

cred ca feliile sunt bine împartie deocamdata,

prea depind economic unele de altele ca sa strice aceasta jucarie care înca functioneaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Domnu' Nostradamus, ai uitat ca intre timp Rusia are un ditamai arsenalul nuclear ...

 

So ? SUA are rachete interceptoare care ajung la 8 Mach.

S.R,

 

nu cred în scenariul asta, iti spun de ce.

 

Occidentalii, chiar daca sunt superiori (miltar) rusilor, nu vor îndrazni sa-i atace pe acestia,

asa cum n-au îndraznit nici în perioada razboiului rece.

Daca atunci poate mai gaseau vreun motiv in fata opiniei publice, mi-e greu sa cred ca-l vor gasi acum,

când nivelul de trai e mult prea ridicat ca sa încerce placa crizei economice.

 

într-un asemenea conflict e nevoie de un vârf de lance,

la cât sunt de iubiti americanii în vest (Franta, partial Germania), dupa toate gafele cu razboiul din Iraq,

mai nou si cu ascultatul telefonului cancelarului sau esecul din Afganistan, nu-i vad capabili sa mobilizeze un continent

numai pentru ca nu mai vinde General Motors atâtea masini ca-n trecut.

 

Ucraina, daca la scânteia asta te referi,

e mai mult ciorba rusilor, ei au tot împartit-o, ciopârtit-o, refacut-o si ciuntit-o,

as vrea sa-i vad pe americani cum s-ar comporta, daca în Mexic ar ajunge la putere un guvern prorus.

 

cred ca feliile sunt bine împartie deocamdata,

prea depind economic unele de altele ca sa strice aceasta jucarie care înca functioneaza.

 

Sunt de acord cu tine, d-aia ei se straduiesc sa faca Rusia agresor.

Jocul in viziunea mea e asa: in Harkov si Donetk sa fie reprimate protestele pro-ruse de catre noile autoritati (pe care si eu le consider ilegitime, desi nu-s fan al Rusiei), fapt care sa determine Rusia sa trimita trupe pentru protectia populatiei ruse din acele zone, masura care va fi catalogata ca agresiune si i se va raspunde de catre garantii suveranitatii Ucrainei, anume SUA si UK.

Interesant ca intre timp trupele speciale din Donetk au anuntat ca refuza sa reprime protestele si sa se supuna ordinelor de la Kiev, deoarece nu e stabilit daca noile autoritati sunt legitime sau nu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

So ? SUA are rachete interceptoare care ajung la 8 Mach.

 

Si in ce fel ii vor ajuta pe americani aceste rachete interceptoare sa invadeze Rusia intr-un atac de uscat?

 

masura care va fi catalogata ca agresiune si i se va raspunde de catre garantii suveranitatii Ucrainei, anume SUA si UK.

 

Mie mi-a scapat asa ceva. De cand are Ucraina garanti ai suveranitatii? Prin ce tratate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si in ce fel ii vor ajuta pe americani aceste rachete interceptoare sa invadeze Rusia intr-un atac de uscat?

 

In felul in care Rusia nu isi poate folosi arsenalul nuclear. Rachetele lor vor fi doborate inainte sa iasa de pe teritoriul Rusiei.

Nu au scopul de a invada Rusia, ci de a provoca Rusia in a ocupa militar vreo parte din Ucraina. Apoi NATO o va ataca. Si Romania, Bulgaria, Ungaria, Cehia, Slovacia vor fi lasate sa si-o incaseze, pana la granita cu Austria sau chiar pana la granita vechii Cortine de Fier. Distrugerile cauzate vor da apoi un restart economiei vestice.

Pentru NATO este foarte usor sa invadeze pe uscat o tara - o ara cu avioanele, rachetele, artileria navala... apoi ocupa terenul arat cu tancuri, iar ca infanterie vor folosi soldatii coloniilor (romani, bulgari etc.), pe ai lor folosindu-i doar pe post de trupe de soc.

Mie mi-a scapat asa ceva. De cand are Ucraina garanti ai suveranitatii? Prin ce tratate?

 

Nu mai stiu, gasesti prin presa si pe net informatia exacta. Au ceva tratat sau tratate semnate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu mai stiu, gasesti prin presa si pe net informatia exacta. Au ceva tratat sau tratate semnate.

 

Singurul tratat de acest gen pe care il are Ucraina este cu ... RUSIA! Care le-a luat inapoi rachetele nucleare promitand ucrainenilor ca le va garanta independenta si integritatea teritoriala. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×