Sari la conținut
Forum Roportal
delya8

Vrajitoare,baba

Postări Recomandate

Eu nu am presupus ca vrea sa faca rau, ci sa isi implineasca o dorinta arzatoare, care o roade de patima.

Eu cred ca vrea sa ajunga la inima unui barbat (sau intre picioarele lui), sau sa obtina o avansare (fara sa faca oral sefului), sau sa potoleasca un sef ostil (daca nu are abilitati de comunicare), sau sa se razbune pe aia de i-a furat barbatul si i-a stricat relatia de patima si amor (mi se pare perfect legitim) aducandu-i grindina in casa si inundatii in pereti, sau cine stie ce mai poate dori o inima fierbinte de femeie.

Sa oferim prezumptia de nevinovatie.

Asadar, stimata usera noua, care este obiectivul solicitarii dvs de a afla adresa unei babe mestere in magie alba (sau neagra dar cu scop util societatii)?

 

In functie de mobilul cererii, putem identifica o baba cu bune referinte pe net. Sunt babe care iau laptele rivalei (daca nu are in san, atunci din frigider), dar altele sunt specializate pe scos argintul viu din piele (sau mercurul din termometru). Unele sunt abile in descantat (gen Suie Paparude), altele invoca morti (si afli unde a ascuns decedatul cheia de la garaj). Unele aduc barbatul fugit la alta inapoi (si ii orbesc mintea ca sa te vada frumoasa), altele ti-l gonesc din casa cat ai zice "scandal".

Fiecare e experta pe domeniul ei interdisciplinar.

Editat de tadayosimasahiromidorikawa
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca vrea sa ajunga la inima unui barbat (sau intre picioarele lui),

sau sa obtina o avansare (fara sa faca oral sefului),

sau sa potoleasca un sef ostil (daca nu are abilitati de comunicare),

sau sa se razbune pe aia de i-a furat barbatul si i-a stricat relatia de patima si amor (mi se pare perfect legitim) aducandu-i grindina in casa si inundatii in pereti,

 

sau sa-si ucida soacra. grin.gif

 

Daca are o soacra ca cea care gateste cu mainile murdare pe alt topic, io una, o inteleg. rotflmao.gif

Sunt babe care iau laptele rivalei (daca nu are in san, atunci din frigider),

:rot:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In general puterea cu care lucreaza vrajitoarele si vrajitorii adevarati este a diavolului, in fapt cel care i-a invatat vrajtoria pe oameni. Biblia condamna aceste lucruri, de unde rezulta ca nu e vorba de har dumnezeiesc.

In general ai dreptate din punct de vedere crestinesc, dar intr-un context mai general decat cel al acelei crestinatatii care se raporteaza la dogma crestina sau al acelei parti a umanitatii care se raporteaza la un dogmatism ce condamna vrajitoria, aceasta (vrajitoria, magia sau psihotronica traditionala) nu e nicicum de condamnat, e ca si cand ai invinovati aptitudinele umane actualmente recunoscute si evidente tuturor, pentru intrebuintarea pe care le-o da beneficiarul, umanoidul.

Si iarasi, intr-un context si mai larg, in contextul unor aspecte superioare pe care eu inca nu le cunosc, e posibil sa ai dreptate, pentru ca extinzand aria cunoasteriii dincolo de acele aspecte superioare, sa am dreptate din nou in lumina unei cunoasteri si mai inalte, si tot asa.

Editat de suntnusunt
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general ai dreptate din punct de vedere crestinesc, dar intr-un context mai general decat cel al acelei crestinatatii care se raporteaza la dogma crestina sau al acelei parti a umanitatii care se raporteaza la un dogmatism ce condamna vrajitoria, aceasta (vrajitoria, magia sau psihotronica traditionala) nu e nicicum de condamnat, e ca si cand ai invinovati aptitudinele umane actualmente recunoscute si evidente tuturor, pentru intrebuintarea pe care le-o da beneficiarul, umanoidul.

Si iarasi, intr-un context si mai larg, in contextul unor aspecte superioare pe care eu inca nu le cunosc, e posibil sa ai dreptate, pentru ca extinzand aria cunoasteriii dincolo de acele aspecte superioare, sa am dreptate din nou in lumina unei cunoasteri si mai inalte, si tot asa.

 

Da, e posibil book.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrajitoare care nu cere bani...lol!

Cine dracu se mai apuca de vraji daca nu scoate un profit din asta?

 

 

 

sau sa-si ucida soacra. grin.gif

 

Daca are o soacra ca cea care gateste cu mainile murdare pe alt topic, io una, o inteleg. rotflmao.gif

rotflmao.gif

Pai trebuia sa specifice, ca lumea cand se gandeste ca o persoana cauta sa se duca la vrajitoare, se gandeste la ce e mai rau, ca pana acuma nu cred ca a cautat cineva o vrajitoare ca sa-i faca rost de un bilet la pera sau la teatru de papusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersul la babe e fumat. Incearca un solomonar. Iti aduce barbatul pe sus.

 

Uite ce skills au solomonarii:

 

"Ne zice ca si el, ca mai toti casvanenii si arborenii au stat mult prezonieri in lagare la rusi, astfel ca-n vremea asta, femeile si mumele lor cautau descantatori puternici, ingeri ai vanturilor. Astora le spunea cei care aduc oamenii pe sus, vrajitori care mai traiesc si astazi. Din ceri se auzea ca un strigat: APAA!. Urla cei dusi pe sus: apa!. Vrajtoriu ii chema, ii ducea si ii trantea unde vra el. S-auzea aici, apoi iarasi, la cativa kilometri, mergea peste noi prin nouri, saracii oameni...

 

 

Ne-a scapat un strigat de uimire. Da!, asta era hultania, teleportarea calatorilor prin vazduh. Citisem despre apa sau laptele cald si proaspat pe care trebuie sa-l bea chematul spre a i se restabili echilibrul energetic, stiam ca daca umblatorul prin nori nu primeste apa imediat ce ajunge poate muri, caci zborul il osteneste de moarte.

La intervale rare, ne intrerupe si batrana Buliga, vorbind despre barbatul ei ca si cum n-ar fi de fata, ca si cum ar fi un lucru neinsufletit. Iata o istorie veche, de cand ea incercase sa-si aduca sotul pe sus, pe care preferam sa o redam cu exactitate: N-o fost asta acasa trei ani din lagar. Eu n-am vrut sa-l ieu acasa si vrajitoarea m-o hulit. Mi-o zas: Lasa, ca-i mai veni!. Zac: Nu te teme, n-oi veni. Daca-l aduc stiu ca-i mort, da asa, ma mai gandesc si eu ca n-o fi mort. Na, ne-am luat doua femei si ne-am dus la vrajitoarea ceea, eu si o vecina cumatra. Intreb: Tu, Dora, am auzit ca stii a desface, ca scoti oamenii batuti din lagar?. Da, zice ea. Mi-a cerut cinci sute de lei sa-i dau si de-ale mancarii. Amu, eu eram mai darnica, da cumatra asta, asa zgarcita era... n-ar fi dat nemica... Dar cand am vazut-o ca si ea se-ntinde sa deie, apai eu nici atata nu m-am oprit. Apai vin eu acasa, ii pun un pungalau de farina de grau si bani si-i dau. Amu, trece vreo doua zale, ma duc iarasi si-ntreb: Ce faci, tu, Dora? Ai inceput ceva, faci?. Zice: Stai, stai o tara, nu ma grabi! Vrei sa-l aduc pe sus, sau asa?. Nu-l aduce pe sus - zic - ca mi l-oi omori. Iaste, traieste, daca vrei sa ti-l aduc pe sus, maine dimineata-i acasa, daca nu, mai dureaza... Zic: Nu-l aduce amu, ma tem!. Vecina asta zice: Pe-a meu sa-l aduci pe sus!. Eu zic: Il aduce pe-al ei pe sus, pai sa-l aduca de-acolo si pe-al meu om pe sus. Mai trece vreo doua zile, iar ma duc: Tu, Dora, ori da-mi banii ori fa ce fa, ca-ti cant tot bordeiu!. Stai o tara, zace ea. L-am scos dintr-un lagar si o mars, dara n-o stiut pe un sa marga si l-o prins si l-o bagat in alt lagar. Amu, cand l-oi scoate de acolo. Ei, omul femeii istiia vine. Vrajitoarea zice: Na, ai vazut c-o venit a lu cumatra-ta?. Mai trece vreo saptamana, vine si a meu acasa. Ase m-am bucurat, c-am lasat si bani si tot, si nu mi-o mai pasat de nemica.

 

www.formula-as.ro/2009/866/societate-37/stapanii-furtunilor-solomonarii-11040

 

se multumesc si cu branza in scoarta de brad, cascaval afumat, muschi haiducesc, pastrama vanatoreasca, daruri din astea simbolice, nu sunt pretentiosi

Faza e ca nici cel ce a scris articolul in revista as nu a gasit vreunul... A gasit doar persoane care stiau de acesti solomonari...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×