Sari la conținut
Forum Roportal
stefania225

Copiii abuzati de catre cunostinte sau prieteni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Timpii pe care i-am scris sunt din memorie, nu e vorba de un an fix, si in plus e cel mai nerelevant detaliu cu putinta.

 

Ma mir de rigoarea de care imi vorbesti, pentru ca eu am constatat exact opusul. Din ce mi-a povestit chiar tipa care a adoptat, testul psihologic a fost o mare apa de polaie, nici macar nu au lasat-o sa il termine. Si am mai auzit povestile astea si de prin alte parti. De asemenea, stiu ca sunt si etape din procesul asta de adoptie in care se poate da spaga. Nu imi amintesc exact care sunt acele etape, si sunt sigura ca nu toate asistentele sociale sau functionarele implicate sunt mituibile, insa cu certitudine sunt destule care primesc spaga.

 

Copilul asta adoptat nu are nici 5 anisori impliniti, si repeta in general doar lucrurile pe care le aude. La varsta asta nu stii sa spui "mama tipa la mine daca nu mananc, si imi indeasa carnatul in gura pana ma inec". Mai degraba mi se pare ca a invatat in oarecare masura sa spuna lucrurile care ii plac "mamei" si tre sa petreci mult timp acolo ca la un moment dat sa ii scape ceva relevant. S-a prins si ea cine poarta pantalonii in casa si de cine depinde supravietuirea. Din acest motiv nu sunt sigura daca o vizita, fie ea si neasteptata, ar releva ceva.

 

Dar imi doresc din suflet sa ma insel in privinta asta si tu sa ai dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am fost pusa in situatia de a suna Protectia copilului, aici unde sunt acum (cine este vechi pe forum, isi va aminti probabil ca am deschis un topic asemenator, acum cativa ani), cat si in Romania, ooo da, am trimis Protectia copilului chiar la sora-mea acasa. Nu o sa intru in amanunte, dar am facut-o pentru ca asa am considerat atunci ca este necesar. A fost necesar, nu m-am inselat si mi-au confirmat-o cei ce au investigat..

Ai putea sa imi spui exact ce s-a intamplat? Cum au decurs lucrurile? In cat timp s-au dus sa constate, in ce a constat efectiv ancheta? Ce s-a intamplat apoi cu sora ta? Eu una te felicit pentru ceea ce ai facut, avand in vedere circumstantele. Reactiile alea pe care spui tu ca le-ai primit pe forum, asta am primit eu de la persoanele pe care le cunosc in carne si oase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am propriul meu background de abuz pe perioada indelungata si am dificultati in a relationa cu persoanele care poseda un anumit tip de agresivitate. Sunt abia la inceputul propriei terapii. De aici vin ezitarile mele. Nici eu nu sunt un adult complet functional, insa muncesc la asta.

 

 

nu vreau sa fiu carcotasa, dar nu pot sa inteleg cum de un om care a fost abuzat in copilarie ezita atat sa intervina in oprirea abuzului care-l traieste alt copil.

 

e luni azi, se deschid 'magazinele' si chiar nu vad ce scuza ai avea sa nu actionezi.

Ai putea sa imi spui exact ce s-a intamplat?

 

cat de important e ce s-a intamplat? iti ghidezi actiunile dupa ce s-a petrecut in povestea aia?

 

 

de ce ai atatea retineri? iti e frica sa nu destrami 'o familie'? aia nu e o familie, daca asta e ingrijorarea ta. apa, paie si bataie nu inseamna familie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Stefania

Daca te ajuta in a actiona gandeste-te ca acesta e doar inceputul abuzului, iar copilul e in formare, anii acestia sunt critici pentru fetita. Gandeste-te la ce va urma, cate batai, insulte, alte sentimente negative pe care le va suporta copilul. Pai daca deja bate la ea ca la fasole ca nu mananca, cand va lua o nota mica la scoala o pune la uscat in balcon. Iar mai tarziu efectele se vor simti in alegerile copilului de acum, cine stie cum?

Asa ca bafta si fa-o chiar anonim daca n-ai curaj sa infrunti persoana.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt ei ii e teama sa nu deranjeze cunostinta. Aceasta prietena a ei s-ar putea simti lezata, jignosita, ranita. Si ea nu vrea sa ii cauzeze tulburare, Doamne fereste. O scrisoare anonima ar ajuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stefania era perfect constienta ca trebuie sa actioneze, chiar inainte de-a deschide acest topic.

Ei ii lipsea curajul s-o faca. D-aia a si deschis acest topic.


. O scrisoare anonima ar ajuta?

 

N-am idee, e totusi un inceput. ;)

Editat de denied

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stefania isi face prea multe griji ca ar putea supara prietena. Asta e buba. Prea mult gandit, prea multa pasare, prea multe emotii, temerii. Eu as depune sesizarea savurand fiecare clipa. Ca o victorie. E clar ca relatia cu prietena se va rupe definitiv. Ea nu va ierta niciodata jignirea. Ei si ce?


Si-o merita. Si-o cauta cu lumanarea. Karma ei cere aceasta lectie, ca sa invete ceva nou.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stefania isi face prea multe griji ca ar putea supara prietena. Asta e buba. Prea mult gandit, prea multa pasare, prea multe emotii, temerii. Eu as depune sesizarea savurand fiecare clipa. Ca o victorie. E clar ca relatia cu prietena se va rupe definitiv. Ea nu va ierta niciodata jignirea. Ei si ce?

Si-o merita. Si-o cauta cu lumanarea. Karma ei cere aceasta lectie, ca sa invete ceva nou.

 

Eu ma intreb daca nu cumva si sotul prietenei n-o ia la cocoasa. :d

Eu cred ca ii este frica de ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×