Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

De ce credem in Dumnezeu si nemurire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ne face placere sa credem in nemurire, pentru ca ne e frica de moarte.

In ce ma priveste, mi-e egal daca dispar dupa moarte, sau daca avansarea stiintei va permite in urmatorii ani castigarea nemuririi, iar eu voi fi printre cei care se vor bucura de ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am scuzat?

Nu stiu la ce te referi "sustineti ideea"?

 

 

si cu asta ai spus tot !!!!

de ce oare? simti sau doar crezi (ca asa este cel mai bun mod de a te fofila) ...

, sau daca avansarea stiintei va permite in urmatorii ani castigarea nemuririi,

GREA POVARA !! niciodata din pct meu de vedere! pentru ce? ca sa ce? nop!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne face placere sa credem in nemurire, pentru ca ne e frica de moarte.

In ce ma priveste, mi-e egal daca dispar dupa moarte, sau daca avansarea stiintei va permite in urmatorii ani castigarea nemuririi, iar eu voi fi printre cei care se vor bucura de ea.

Dar e posibil sa nu murim ca si constiinte (sa numesc asa ceea ce ar fi posibil a ramane), ce zici?

In ceea ce te priveste acum, nu se stie cum vei gandi peste 30 de ani cand doamna cu coasa te va mai ataca "pe ici pe colo si anume in punctele esentiale".smile.png

 

 

si cu asta ai spus tot !!!!

de ce oare? simti sau doar crezi (ca asa este cel mai bun mod de a te fofila) ...

GREA POVARA !! niciodata din pct meu de vedere! pentru ce? ca sa ce? nop!

Poate ma ajuta cineva sa deslusesc la ce anume se refera Mystep.

A inceput un dialog cu mine, dar nu are nici o legatura cu ceea ce am scris eu; partea dificila e ca habar nu am la ce anume se refera si ce vrea sa spuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu-i asa?! pai, domnule, te contrazici singur ...te-am citat ..ti-am scos in evidenta cu rosu cum te contrazici singur...imi spui ca simt (deci, ai inteles ca totul se bazeaza la mine pe simt si nu pe a cerceta)apoi in secunda doi ma intrebi iar daca simt...

Asta ai scris cu manutele tale:

< Tu simti, dar daca faci un sontaj de opinie o sa te constati minoritar.

Dar tu il simti pe Dumnezeu? sau constati anumite fenomene psihice si evenimente pe care le atribui existentei lui sau a altor entitati?>

care parte nu o intelegi? unde Dumnezeului vorbesc altceva decat subiectul topicului??? te-am pus sa dezvolti.. " simti !!...dar tu il simti??? "

Editat de Mystep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne face placere sa credem in nemurire, pentru ca ne e frica de moarte.

 

Sustii ca ti-e nu ti-e frica de moarte?

...sau, fie..macar de moartea celor dragi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu-i asa?! pai, domnule, te contrazici singur ...te-am citat ..ti-am scos in evidenta cu rosu cum te contrazici singur...imi spui ca simt (deci, ai inteles ca totul se bazeaza la mine pe simt si nu pe a cerceta)apoi in secunda doi ma intrebi iar daca simt...

Asta ai scris cu manutele tale:

< Tu simti, dar daca faci un sontaj de opinie o sa te constati minoritar.

Dar tu il simti pe Dumnezeu? sau constati anumite fenomene psihice si evenimente pe care le atribui existentei lui sau a altor entitati?>

care parte nu o intelegi? unde Dumnezeului vorbesc altceva decat subiectul topicului??? te-am pus sa dezvolti.. " simti !!...dar tu il simti??? "

1 Nu am inteles, te-am acceptat doar, fara sa improsc cu exprimari in cascada provenite din impresionari artistice; doar daca te traiam pe tine as fi avut cum sa inteleg asa ceva, sau cel putin daca as fi trait ceva ce prin comparatie atenta am considera noi a fi asemanator.

2 Prin "Tu simti", ma refeream la a simti un fenomen pe care e posibil sa il asociezi cu divinitatea, tocmai de aceea urmeaza intrebarea "Dar tu il simti (chiar) pe Dumnezeu?

 

Constat ca ai mai inventat ceva (acum inteleg de ce fluturiai steaguri in galerie); ti-am reprosat eu tie ca nu te referi la subiectul topicului, poti sa citezi te rog?

 

Am sentimentul ca la a doua interventie iti vei cere scuze pentru neintelegere.

Editat de suntnusunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ghicitorile sunt pentru copilasi, domnule... si lasa arogantele pentru cine iti permite... .

 

 

esti obositor si rautocios peste masura! nu te va avantaja vreodata atitudinea asta. aminteste ti asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce cred in nemurire? Pentru ca am gasit dovezi ale existentei ei, pentru ca imi dau seama ca nu se poate ca totul sa se termine odata cu moartea fizica si pentru ca eu cred in Dumnezeu, de unde deriva si credinta in nemurire, prin vesnicia sufletului.

Acum... de ce cred in Dumnezeu? Pentru ca e mult prea prezent, in toate. Mie, de partea asta, mi se pare foarte ciudat ca nu Il simt toti oamenii.

Cand m-am rugat din tot sufletul Mi-a raspuns direct, clar.

Plus cercetarile personale care nu pot dovedi decat existenta Sa; aici intra foarte multe lucruri.

Eu sunt de parere ca omul e limitat la ceea ce stie, din punct de vedere imaginativ. Nu ne putem imagina ce nu stim, decat hiperbolizand sau inventand lucruri totusi cu legatura in cunostintele anterioare. Asadar mi-e imposibil sa cred ca putea cineva, pur si simplu, sa inventeze conceptul de zeitate; chiar si in conditiile unor fenomene inexplicabile. Deci nu se poate spune, din punctul meu de vedere, ca Biblia nu a fost scrisa sub inspiratie divina. Multe fapte biblice se pot dovedi si istoric, iar multe profetii(am mai exemplificat eu cateva) s-au intamplat. Asadar asta nu ma poate face sa ma gandesc decat la faptul ca e autentica, in sensul acelei inspiratii de ordin divin.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×