Sari la conținut
Forum Roportal
sicama

Videanu distruge Piata Revolutiei - PETITIE impotriva mutilarii centrului istoric

Postări Recomandate

Articol in ZIUA cu titlul:

 

Videanu distruge Piata Palatului

 

http://www.ziua.net/display.php?id=197808&data=2006-04-13

 

Reconfigurarea "in totalitate" a Pietei Revolutiei a fost confirmata si de Gheorghe Udriste, directorul Directiei Drumuri, Transporturi si Sistematizarea Circulatiei din cadrul Municipalitatii.

"Acolo va fi un fel de Piata Rockefeller, de la New York (...)

Vor fi, de asemenea, doua edificii inalte, cladiri de birouri, unul pe locul in care acum e parcarea de la Cina si celalalt dincolo de Biblioteca Centrala Universitara, pe locul ocupat acum de statui. Piata Revolutiei va fi reconfigurata in totalitate", a declarat pentru MEDIAFAX Gheorghe Udriste.

 

In locul monumentelor dedicate lui Iuliu Maniu si Revolutiei, se doreste construirea a doua blocuri pentru birouri.

 

Intrebarea care se pune este: cate blocuri de sticla exista in Paris, Roma,

Viena, Amsterdam, Praga, Budapesta etc etc - cine poate fi raspunzator

pentru distrugerea unei piete istorice, realizata acum un secol si neatinsa

nici de Ceausescu?

 

Orice oras are un cartier special de business cu cladiri de sticla si zgarie-nori

cum ar fi orasul La Defance care este chiar langa Paris.

 

Nu poti crea in centruul Bucurestiului nici un New York. Asa ceva nu se poate

asa ceva este un kitch.

Nu poti pune langa cladiri istorice blocuri de sticla sau orice alta cladire moderna.

 

----------

PETITIE.

----------

Este incredibil ce doresc sa faca politicienii. Sub pretextul ca fac parcari subterane, absolut necesare, ne trezim c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Videanu este un criminal si un mafiot!

Cititi aici si SEMNATI!:

 

To: Autoritatile care pot respecta Bucurestiul si bucurestenii

Presedintia Romaniei

Parlamentului Romaniei

Guvernului Romaniei

Ministerul Culturii si Cultelor

Primaria Municipiului Bucuresti

Delegatiei Comisiei Europene la Bucuresti

 

 

 

Edilii de azi ai Bucurestiului incearca sa continue opera dictatorului Nicolae Ceausescu, care prin cunoscutul plan de "sistematizare" a orasului a adus pe lume monstruoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiam de pericolul care atarna ca drobul de sare asupra catedralei sf iosif. acum trei zile, cand am sunat-o pe cea mai buna pretena sa-i urez sarbatori fericite (este catolica), m-am pomenti ca mai avea putin si-mi plangea. dupa ce am aflat, am inceput sa ma inchin pana era sa fac tendinita.

CE IMBECILITATE !!!

 

sper ca petitia asta, impreuna cu scrisorile catre forurile superioare, sa poata rezolva ceva desi ma cam indoiesc. la cat de lesinati sunt iubitii nostri alesi dupa ciolane de ros, o sa-i doara fix si nici macar acolo de dorinta celor care i-au votat... 'r-ar a dracului de stampila ca mai bine le-o puneam lor in frunte sa-i vada lumea si sa se fereasca de ei ca de raia cea capreasca !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aderarea Romaniei la UE impune respectarea Tratatului din 1993 referitor la Conditiile Legale si Masurile pentru Intretinerea si Cuprinderea Patrimoniului Cultural. La Articolul 151 se mentioneaza faptul ca statele membre "ajuta si completeaza actiuni pentru Intretinerea si Protectia Mostenirii Culturale importante pentru Europa".

 

Exista ONG-uri in Romania. Ne poate ajuta vreo organizatie in acest demers? Poate prelua initiativa?

Stie cineva astfel de ONG-uri/organizatii? - Daca sa, dati si voi un email, un nr. de tel (eventual pe privat)

Exista vreun fel de organizare civica in Romania?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×