Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Demascarea Bisericii Catolice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe ce se bazeaza afirmatia ta? Ce rost avea ca tu, un biet muritor, sa mori pt El, Dumnezeul Atotputernic. Din contra, El a murit pentru a te salva. In locul tau. Pentru ca omul a pacatuit, trebuia sa moara. Insa Isus Hristos a murit in locul tau ca tu sa fii salvat. Acum nu mai trebuie decat ca tu sa crezi si sa-L urmezi pe El.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu moartea asta inlocuitoare nu prea le am eu. 

1) N-am cerut sa ma nasc aici.

2) N-am nici o vina pentru ca a pacatuit Adam

3) N-am cerut sa moara nimeni pentru mine si apoi sa mi se reproseze mereu si mereu ca si cum as fi constrans sa iau atitudine ( culmea, nu ma constrange Isus ci semenii mei )

4) Isus nu a venit sa moara pentru mine ( desi in calitate de fiu de Dumnezeu  putea sti lucrul acesta ) ci sa ma invete sa traiesc frumos.

5 ) Isus nu a afirmat ca a venit in lume sa moara pentru ea ci dupa cum spune El a venit sa-L faca cunoscut pe Tatal, adica sa-L prezinte lumii pe Dumnezeu intr-un mod cat mai corect cu putiinta.

6) N-am putut face nimic pentru a impiedica coruperea omenirii prin pacat ( deci mi s-a impus treaba asta = am mostenit starea de ,,pacatos'', adica am primit-o obligatoriu ) ; cu toate astea cica mantuirea e optionala

  Ei na!  De ce nu e si mantuirea oferita la fel cum ne-a fost impus si pacatul ? Adica obligatorie si neconditionata!

Editat de Majer
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si Biblia e filozofie.... numai ca e o etapa a gandirii care corespunde perioadei in care umanitatea era la inceputuri.

 

De aceea se intalnesc in Biblie sacrificii umane, crime, violuri, incesturi, genocide...

oamenii au cautat sa-si explice problemele, raul, si atunci au venit cu explicatii care li se pareau lor ok pe vremea aia: ia copiii dusmanilor si zdrobeste-i de piatra, omoara-i pe toti dusmanii din cetatea asediata caci altfel te omoara ei pe tine, dar fecioarele tine-le, caci nu se stie la ce ar putea folosi totusi... in nopti reci si plictisitoare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si Biblia e filozofie.... numai ca e o etapa a gandirii care corespunde perioadei in care umanitatea era la inceputuri.

 

De aceea se intalnesc in Biblie sacrificii umane, crime, violuri, incesturi, genocide...

oamenii au cautat sa-si explice problemele, raul, si atunci au venit cu explicatii care li se pareau lor ok pe vremea aia: ia copiii dusmanilor si zdrobeste-i de piatra, omoara-i pe toti dusmanii din cetatea asediata caci altfel te omoara ei pe tine, dar fecioarele tine-le, caci nu se stie la ce ar putea folosi totusi... in nopti reci si plictisitoare...

 

Din contra, ateismul, reancarnarea, etc sunt filozifisme. Daca o citesti cu sinceritate Biblia e curat de simpla! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×