Sari la conținut
Forum Roportal
fandreea

Ce inseamna " a-L cauta pe Dumnezeu? "

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce anume predominant?

 

Dagostea, datoria, onoarea, respectul, credinta... sint lucruri universal umane. Crestinii nu sint cu nimic mai deosebiti de restul religiilor sau civilizatiilor din punctul acesta de vedere.

 

Vorbeam de DRAGOSTE nu de respect sau credinta.Sa iubesti dupa modelul Cristic,inseamna sa iti iubesti dusmanii,pana acolo incat sa ii poti ierta.Nu ma lua cu filozofii de genul"lucruri universal umane" ca la teorie toti sunt in stare sa fie perfecti.Esecul e cel care iti demonstreaza ca dragostea nu e asa de predominanta in lume cum vrei tu sa spui.Daca era asa,spunemi de ce s-a intamplat evenimentul de la 11 noiembrei cu turnurile?De ce atata terorism?De ca atata rautate si mizerie?Din dragoste pentru dumnezeu si oameni?Tu nu vezi ca nici macar crestinii nu mai sunt in strae sa iubeasca?E suficient sa te uiti la stirile proTV de la ora 5(daca se mai deruleaza inca)si ai sa vezi ce inseamna dragostea pentru omenire.

Asa ca teoria ta e cam lipsita de sens.Crestinismul e cam singura religii care propovaduieste dragostea aproapelui.Faptul ca nu tot timpul se intampla e partea a doua...

Si na' ca mai sunt si :spiteful: pe deasupra :)

 

Păi, exact de asta l-am creat, ca să avem pe cine da vina. Si ca să
Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, vad aici fel si fel de teorii despre Dumnezeire care nu au nici-o legatura cu Dumnezeu. Ba ca Dumnezeu este in noi si ca noi suntem una cu El si tot ce putem face este sa ascultam vocea interioara, ba ca suntem toti legati la o sursa de energie si ca trebuie sa privim la noi insine. Toate aceste teorii nu sunt altceva decat variante ale credintelor si filozofiilor care invata ca omul se poate mantui singur, prin ajungerea la NIrvana, la iluminare, la ce vreti voi. Dumnezeu este Unul Singur, El a prescris Singura Cale spre Mantuire si anume Isus Hristos , Fiul Sau care a spus " Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". Calea ne este descoperita nu trebuie sa bajbaim noi pana o gasim prin fel si fel de metode. Orice alta Cale oricat de crestina si de rationala ar parea ea este gresita si duce la moarte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai oameni buni, vad aici fel si fel de teorii despre Dumnezeire care nu au nici-o legatura cu Dumnezeu.

 

De unde stii?

ti-a aparut in vis?

 

 

Orice alta Cale oricat de crestina si de rationala ar parea ea este gresita si duce la moarte.

 

zau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai oameni buni, vad aici fel si fel de teorii despre Dumnezeire care nu au nici-o legatura cu Dumnezeu. Ba ca Dumnezeu este in noi si ca noi suntem una cu El si tot ce putem face este sa ascultam vocea interioara, ba ca suntem toti legati la o sursa de energie si ca trebuie sa privim la noi insine. Toate aceste teorii nu sunt altceva decat variante ale credintelor si filozofiilor care invata ca omul se poate mantui singur, prin ajungerea la NIrvana, la iluminare, la ce vreti voi. Dumnezeu este Unul Singur, El a prescris Singura Cale spre Mantuire si anume Isus Hristos , Fiul Sau care a spus " Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". Calea ne este descoperita nu trebuie sa bajbaim noi pana o gasim prin fel si fel de metode. Orice alta Cale oricat de crestina si de rationala ar parea ea este gresita si duce la moarte.

Bravo ai spus-o pe a ta!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bravo ai spus-o pe a ta!!!!!

Sa gasim iertare insa nu este teoria mea, este teoria descoperita de Dumnezeu in Biblie, unde, si reiterez se repeta si iar se repeta de n ori ca alta cale nu exista. Exista un singur adevar.

Acum indraznesc sa intreb. Tu Kriss pe ce iti fondezi principiile ?

 

De unde stii?

ti-a aparut in vis?

zau?

 

Nu mi-a aparut in vis, mi-a lasat un inscris :doh:

 

 

Maximus vad ca ai semnatura " Nihil sine Deo" . Anume la care Dumnezeu te referi? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mi-a aparut in vis, mi-a lasat un inscris :doh:

 

un post-it pe frigider??

 

 

 

Maximus vad ca ai semnatura " Nihil sine Deo" . Anume la care Dumnezeu te referi? :spiteful:

 

in nici un caz la cel la care te referi tu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un post-it pe frigider??

in nici un caz la cel la care te referi tu....

 

Prima replica ai vrut sa para a fi de om cult? :spiteful:

 

A doua replica este foarte adevarata, imi pare rau pentru tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbeam de DRAGOSTE nu de respect sau credinta.Sa iubesti dupa modelul Cristic,inseamna sa iti iubesti dusmanii,pana acolo incat sa ii poti ierta.Nu ma lua cu filozofii de genul"lucruri universal umane" ca la teorie toti sunt in stare sa fie perfecti.Esecul e cel care iti demonstreaza ca dragostea nu e asa de predominanta in lume cum vrei tu sa spui.Daca era asa,spunemi de ce s-a intamplat evenimentul de la 11 noiembrei cu turnurile?De ce atata terorism?De ca atata rautate si mizerie?Din dragoste pentru dumnezeu si oameni?Tu nu vezi ca nici macar crestinii nu mai sunt in strae sa iubeasca?E suficient sa te uiti la stirile proTV de la ora 5(daca se mai deruleaza inca)si ai sa vezi ce inseamna dragostea pentru omenire.

Asa ca teoria ta e cam lipsita de sens.Crestinismul e cam singura religii care propovaduieste dragostea aproapelui.Faptul ca nu tot timpul se intampla e partea a doua...

Si na' ca mai sunt si :spiteful: pe deasupra :crazy:

 

 

Bine ca m-a luminat si pe mine cineva :good: ...deci degeaba il mai cautam pe Dumnezeu,toti suntem dumnezeu! Atunci sa inteleg ca ma pot vindeca singura...ca imi pot aranja viitorul cu puterea mintii si nu voi muri niciodata!!!...oups :doh: nu era Dumnezeu nemuritor?!?! :ok:

SCUZE PTR GRESELILE DE GRAMATICA!!! Se mai intampla.......:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×