Sari la conținut
Forum Roportal
fandreea

Ce inseamna " a-L cauta pe Dumnezeu? "

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biblia, preotii, gnosticii, yoghinii, oamenii de rand, toti vorbesc despre ce inseamna sa-L cauti pe Dumnezeu. Care este acea "cale misterioasa", care-i framanta pe multi, despre care toti vor sa stie?

Astept pareri cat mai libere si daca se poate, sa se bazeze pe practica.

Ce inseamna practic in viata voastra urmarea acestei cai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia, preotii, gnosticii, yoghinii, oamenii de rand, toti vorbesc despre ce inseamna sa-L cauti pe Dumnezeu. Care este acea "cale misterioasa", care-i framanta pe multi, despre care toti vor sa stie?

Astept pareri cat mai libere si daca se poate, sa se bazeze pe practica.

Ce inseamna practic in viata voastra urmarea acestei cai?

Calea de urmat, dupa mine este aceea dictata de Divinul din fiecare din noi in parte. Trebuie sa-nvatam s-o ascultam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Calea de urmat, dupa mine este aceea dictata de Divinul din fiecare din noi in parte. Trebuie sa-nvatam s-o ascultam.

 

 

Asa este. :yahoo: Dar cum inveti sa asculti Divinul launtric?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este. :yahoo: Dar cum inveti sa asculti Divinul launtric?

In primul rand ar trebui sa-ncepi incet incet sa crezi ca exista acel Divin si in tine ca in fiece om de pe Pamant. Apoi, un secret, este acela de a te lasa purtat in acea "flecareala" mintala care, cred eu o "aud" toti oamenii.Aceea este vocea ta interioara.dar calea este lunga si intortocheata, pentru ca noi suntem "educati" sa gandim in baza celor asimilate de mici pana in ziua de azi.Noi chiar si Adevarul il percepem in baza acelei scheme. Mai pe scurt lasa-te purtata de flecareala mintii in momentele de relax si meditatie. Nu te speria de ceea ce vei"auzi" nici nu te astepta sa auzi raspunsuri concrete.Discutia asta este mai lunga, dar asta ar fi un inceput.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand ar trebui sa-ncepi incet incet sa crezi ca exista acel Divin si in tine ca in fiece om de pe Pamant. Apoi, un secret, este acela de a te lasa purtat in acea "flecareala" mintala care, cred eu o "aud" toti oamenii.Aceea este vocea ta interioara.dar calea este lunga si intortocheata, pentru ca noi suntem "educati" sa gandim in baza celor asimilate de mici pana in ziua de azi.Noi chiar si Adevarul il percepem in baza acelei scheme. Mai pe scurt lasa-te purtata de flecareala mintii in momentele de relax si meditatie. Nu te speria de ceea ce vei"auzi" nici nu te astepta sa auzi raspunsuri concrete.Discutia asta este mai lunga, dar asta ar fi un inceput.

 

 

 

:yahoo: Da, voiam sa vad daca si tu gandesti si faci ca mine.

Suntem pe " aceeasi lungime de unda"

Eu practic aceasta cale de cativa ani buni si nu stiam daca exista si altii care fac la fel.

vad ca da.

Este greu pana te obisnuiesti si te inveti cu " limbajul", care de multe ori ti se pare de neinteles sau paradoxal. revelatiile sunt foarte subtile si cateodata surprinzator de simpliste.

Editat de fandreea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand ar trebui sa-ncepi incet incet sa crezi ca exista acel Divin si in tine ca in fiece om de pe Pamant. Apoi, un secret, este acela de a te lasa purtat in acea "flecareala" mintala care, cred eu o "aud" toti oamenii.Aceea este vocea ta interioara.dar calea este lunga si intortocheata, pentru ca noi suntem "educati" sa gandim in baza celor asimilate de mici pana in ziua de azi.Noi chiar si Adevarul il percepem in baza acelei scheme. Mai pe scurt lasa-te purtata de flecareala mintii in momentele de relax si meditatie. Nu te speria de ceea ce vei"auzi" nici nu te astepta sa auzi raspunsuri concrete.Discutia asta este mai lunga, dar asta ar fi un inceput.

In cazul asta nu mai esti crestin. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul asta nu mai esti crestin. 8)

:doh: Asteptam sa spuna altcineva asta :P

Probabil ca ar trebui sa se inceapa cu intrebarea "CE ESTE DUMNEZEU?"

Ca sa il cauti pe Dzeu,trebuie sa fii pe urmele unui Dumnezeu real,nu un "adevar" ireal care nu poate face nimic in tine si in viata ta,si pe care il numesti dumnezeul tau.Ce schimabare face un Dumnezeu in tine(acela pe care Il cauti) daca tu esti stapanul propriului tau univers,Il cauti pe "dumnezeu"prin fortele tale,bunatatea ta,perfectiunea ta...si il urmezi prin propria ta ratiune de a fi,si de a actiona...atunci...tu esti propriul tau dumnezeu.

Si daca esti perfect...ce nevoie mai ai de dumnezeu...asta chiar nu inteleg... :yahoo: Sunt ok cu mine insumi,ma inteleg,ma iubesc,ma respect,implicit ii respect si pe altii...unde vine dumnezeu in toata istoria asta,ca io ,sincer,daca as fi perfecta si in totala armonie cu tot ce e in jurul meu...nu l-as mai cauta pe dumnezeu. :doh:

Deci...ce este Dumnezeu ?Ma lamuriti?

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand ar trebui sa-ncepi incet incet sa crezi ca exista acel Divin si in tine ca in fiece om de pe Pamant. Apoi, un secret, este acela de a te lasa purtat in acea "flecareala" mintala care, cred eu o "aud" toti oamenii.Aceea este vocea ta interioara.dar calea este lunga si intortocheata, pentru ca noi suntem "educati" sa gandim in baza celor asimilate de mici pana in ziua de azi.Noi chiar si Adevarul il percepem in baza acelei scheme. Mai pe scurt lasa-te purtata de flecareala mintii in momentele de relax si meditatie. Nu te speria de ceea ce vei"auzi" nici nu te astepta sa auzi raspunsuri concrete.Discutia asta este mai lunga, dar asta ar fi un inceput.

Asta este constiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand ar trebui sa-ncepi incet incet sa crezi ca exista acel Divin si in tine ca in fiece om de pe Pamant.

Aceea este vocea ta interioara.dar calea este lunga si intortocheata, pentru ca noi suntem "educati" sa gandim in baza celor asimilate de mici pana in ziua de azi.

Asa :doh: . Asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa. Asta
Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×